KURUMSAL HABERLER


+A A-

Akıllı Mercek ile Gözlüklerinizden Kurtulmak Mümkün mü?

Doğal lensimiz 40 yaşından sonra esnekliğini kaybedebilir ve yakını görmekte güçlük çekmeye başlayabiliriz. Bu nedenle yakın gözlüğe ihtiyaç duyarız. Daha ileri yaşlarda ise orta mesafeyi de net görememeye başlarız. Medicana Bahçelievler Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Özgür Yaşar akıllı mercek implantasyonu hakkında yazdı.


Akıllı Mercek ile Gözlüklerinizden Kurtulmak Mümkün mü?

Gelişen teknoloji ile birlikte yapay göz içi mercekleri ilerleme kaydetmiştir. Bu mercekler sayesinde uzak, orta ve yakın mesafelerde akıcı bir görüş elde etmek olanaklı hale gelmektedir. Saydamlığını ve elastikiyetini kaybeden doğal göz içi merceği, bu merceklerle değiştirildiğinde, hastalar gözlüklerine veda edebilmektedir.

Akıllı Mercek Kimlere Uygulanabilir?

Dr. Yaşar: “Genellikle 50 yaş ve üzeri hastalarımızda bu yöntemi tercih etmekteyiz. Göz numaraları yüksek ve özellikle de hipermetrop hastalarımızda, çoklu gözlük kullanımı olduğundan bu yöntem ideal olabilmektedir. Sadece hipermetropi değil, miyopi ve astigmatizmada da bu metod uygulanabilmektedir. Katarakt bulunan uygun hastalarımızda da bu yöntemi tercih edebilmekteyiz. Daha genç yaşlarda ve excimer laser ile düzeltilemeyecek seviyede göz kusuru olan hastalarda da bu tercih edilebilmektedir.“ dedi ve ekledi: “Akıllı mercek uzun bir süre gözde kalabilmektedir ve değişimi, zorunlu olmadıkça, gerekmemektedir. Hastalar gözlük takmaksızın tüm mesafelerde görüş sağlayabilmektedir.“

Akıllı Mercek Sonrası Aynı Gün Eve Dönülür mü?

Akıllı Mercek implantasyonu aslında katarakt (fako) metodu ile aynıdır. Sadece bu işlemde implante edilen merceğin tipi değişmektedir. Damla ile uyuşturulan göze 2.8 mm'den girilerek saydamlığını ve veya esnekliğini yitirmiş göz içi merceği, ultrasonik ses dalgaları yardımıyla Akıllı Mercek ile değiştirilir. Bu metod ağrısız ve dikişsizdir. Yaklaşık 5-10 dakika sürmektedir. İşlemden 2 saat sonra hastamız göz bandajını kendisi açıp, verilen damlaları evinde kullanmaya başlayabilir. İşlem sonrası hastalarımız etrafı görmeye başlayabilmektedir.

Akıllı Mercek Hangi Durumlarda Tercih Edilmez?

Akıllı merceğin her hastaya uygulanamayacağını belirten Dr. Yaşar ekledi: “Göz arkasında özellikle retina tabakasında problem bulunan hastalara ve/veya korneasında problem bulunan hastalara uygulamaktan kaçınırız. Örneğin ileri seviyede diabetik retinopatisi olan hastalara, yaşa bağlı sarı nokta hastalığı olanlara, dejeneratif miyopisi bulunan hastalara, keratokonus, pellusid dejenerasyonu, korneal skar bulunan hastalara uygulamaktan kaçınıyoruz.“ dedi.

Akıllı Mercek Sonrası Işık Hassasiyeti Oluşur mu?

Akıllı Mercek halkalardan oluştuğu için, işlem sonrası bir müddet (beyin alışana kadar) hastalarımız ışıklı veya parlak objelerin etrafında hareler görebilmektedirler. Bu durum yaklaşık 3 ay sürebilmekte ve sonrasında geçmektedir. Bu duruma nörojenik adaptasyon süreci denir. 

Akıllı Mercek Sonrası Nelere Dikkat Edilir?

Dr. Yaşar, işlem sonrasında dikkat edilmesi gereken noktaları paylaştı: “Öncelikle biz ilk 4 gün göze su sürülmemesini istiyoruz. İlk 1 ay göze dokunulmamasını öneriyoruz. İşlem sonrası 3 hafta boyunca reçete ettiğimiz göz damlalarını tarifimize göre azalan sıklıkta disiplinli bir şekilde kullanılmasını; ayrıca hastalarımızdan operasyon sonrası 1.gün, 4.gün ve 3. hafta rutin kontrollerine gelmelerini istemekteyiz.


Akıllı Mercek Sonrası Normal Hayata Ne Zaman Dönülür?

İşlemden yaklaşık 4-5 gün sonra tozlu ve ağır olmayan işlerde çalışanların işe dönmelerinde sakınca görmüyoruz. Genellikle hastalarımız 1.aydan itibaren tamamen normal hayatlarına geri dönerler ve spor dahi yapabilmektedirler.

Oluşturma: 09.06.2018 12:00
Son Güncelleme: 21.07.2022 01:26
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu