KURUMSAL HABERLER


+A A-

Medicana Ankara, 1000. Kemik İliği Naklini GerçekleştirdiMedicana Ankara, 1000. Kemik İliği Naklini Gerçekleştirdi

Medicana International Ankara Hastanesi Kemik İliği Transplatasyon (KİT) Ünitesi'nde 3 Eylül’de yapılan otolog kök hücre nakli, merkezde başarıyla sonuçlanan 1000’inci nakil oldu. Nakilin ardından hastanın sağlık durumunun iyi seyrettiğini açıklayan Doç. Dr. Ender Soydan, şu bilgileri verdi: “Hastalarımızın “ikinci hayat”larına sağlıklı başlamaları en büyük mutluluğumuz. Bugün 1000. kez yaşadığımız bu mutluğun gururunu yaşıyoruz.

Tüm Dünyaya Hizmet Veriyor

Doç. Dr. Ender Soydan, Kemik İliği Transplatasyon (KİT) Ünitesi ve gerçekleştirilen nakil ile ilgili: “Şubat 2012 tarihinde 9 yataklı ile başlayan merkezimiz şu an 14 yatakla hizmet veriyor. 2012 yılında Türkiye'de Kemik İliği Nakli yapan merkezler arasında ilk 10' daydık, 2018 yıllı itibarıyla 2. sırada yer alıyoruz. Altıncı yılımızda 1000. naklimizi gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Kök Hücre Nakil Merkezi’miz bilimsel veriler ışığında sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya hizmet verecek düzeyde, etik ve hasta odaklı çalışıyor. Hastanemiz Avrupa Kemik İliği Nakli Birliği (EBMT) üyesidir. Nakil başarı ve yan ekti oranlarımız EBMT verileri ile uyum içerisindedir”

Çoğunlukla Periferik kaynaklı kök hücreleri kullanarak gerçekleştirdiğimiz 1000 naklin % 51’ı Otolog, %49’u Allojenik kemik iliği naklinden oluşuyor. Allojenik Kemik iliği nakillerinin %60’ı aile içi - tam uyumlu, %16’sı aile içi - yarı uyumlu ve %24’ü akraba dışı nakiller”  dedi.

Doç Dr. Ender Soydan, daha fazla hastaya nakil şansı sunulabilmesi ve sağlığına kavuşabilmesi için kök hücre bağışının öneminin altını çizdi. Ülkemizde  18 - 50 yaş aralığında sağlıklı her kişi kök hücre bağışçısı olabiliyor. Kök hücre bağışında bulunmak için, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın, oluşturduğu Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK)’e başvuru yapılması yeterli.

Oluşturma: 06.09.2018 12:00
Son Güncelleme: 06.09.2018 03:51
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu