KURUMSAL HABERLER


+A A-

Uçak fobisi olanlarda kalp krizi tehlikesi

Medicana Sivas Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Erdoğu, uçak fobileri olan sağlıklı insanların kalp krizi geçirebileceğini belirterek, seyahate çıkacakların doğru ulaşım aracını tercih etmesi gerektiğini söyledi


Uçak fobisi olanlarda kalp krizi tehlikesi

Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Erdoğu kış aylarının gelmesiyle birlikte Anadolu'da insanların seyahat etmeye başladığını ifade ederek,"Bu insanların birçoğu yaş grupları nedeniyle kalp hastalığı olan kişiler. Seyahatleri konusunda bizden bilgi alıyorlar, 'uçakla mı gitmeliyim yoksa otobüsle mi?' gitmeliyim diye. Uçak yolculukları aslında daha konforlu, daha kısa ve hastalarımıza önerdiğimiz seyahatler. Özellikle bacak damarlarında pıhtılaşma ve varis olanların uçakla gitmesi daha konforlu ve daha sağlıklıdır. Kendi araçları ile seyahat edecek kişilerin daha sık molalar vererek, bu molalarda insanlar yürüyerek egzersizler yaparak gitmelerini tavsiye ediyoruz. Bazı kişilerde uçak fobisi varsa eğer, uçakla seyahat etmesi konusunda ısrarımız olmuyor. Sağlıklı insanlarda bu fobileriyle beraber kalp krizi tetiklenebilir. Eğer kişi çok korkuyorsa sağlıklı bile olsa uçak ile seyahatleri konusunda bir ısrarımız olmuyor." dedi.

Erdoğu, son bir ayın içerisinde kalp pili takılmış kişilere uçak ile seyahatlerini tavsiye etmediklerini söyledi. Erdoğu,"Ancak kişiler rahat ise bir ayı geçmiş bir kalp krizleri varsa, pillerinin takılmasının üzerinden bir ay geçmiş ve kontrollerini olmuşlar ise uçağa binmelerin de herhangi bir engel olmuyor. Uçaktan çok korktuğunu ifade eden insanlar, yükseklik korkusu olanlar, kalp krizini yeni geçirmiş özellikle bir ayın içerisindeki kişiler, bir ayın içerisinde pil takmış kişilerin uçak ile gitmesini tavsiye etmiyoruz. Bu kişilerin kendi araçları ile seyahat etmeleri daha uygun olur. Ama bu seyahatleri esnasında mutlaka ilaçlarını düzenli olarak kullanmaları gerekmektedir. Bacaklarında pıhtılaşma ve bacaklarında varis olan kişiler ise eğer seyahatlerinden önce kan sulandırıcı iğneler kullanarak güvenli bir şekilde seyahat edebilirler." şeklinde konuştu.           

Uzm. Dr.
İsmail Erdoğu
Kardiyoloji
MEDICANA SİVAS
Profili Gör
Oluşturma: 19.12.2018 12:00
Son Güncelleme: 19.12.2018 12:59
Oluşturan: İsmail Erdoğu