KURUMSAL HABERLER


+A A-

Mikro Çip Yöntemi

KISIRLIK TEDAVİLERİNİN İLK BASAMAĞI OLAN AŞILAMA TEDAVİSİ NEDİR, KİMLERE UYGULANIR?


Kısırlık Tedavilerinin İlk Basamağı Olan Aşılama Tedavisi Nedir?

Kadının yumurtasının döllenmeye hazır olduğu zamanda laboratuvarda hazırlanmış hareketli ve yüksek oranda normal morfolojiye sahip spermlerinin ince bir kateter yardımı ile rahimin içine bırakılması prensibine dayanan ağrısız ve kolay bir kısırlık tedavisidir. Bu sayede yumurta maksimum sperm konsantrasyonu ile döllenir ve gebelik oluşma şansı artırılır.

Aşılama Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Aşılama yöntemi erkeklerde: meninin boşalma problemlerinde, anatomik problemlerde (hipospadias denilen penis ucundaki deliğin penisin arka tarafında olması), nörolojik problemlerde (omurilik yaralanmaları), meninin geri kaçtığı durumlar (Diyabet, multiple skleroz), cinsel iktidarsızlık, sperm parametrelerinde bozukluklar: sayı, hareket azlığı veya şekil bozuklukları, sperm antikorları olan durumlarda uygulanmaktadır.

Kadınlarda: yumurtlama problemleri, hafif veya orta şiddette endometriosis, rahim ağzı problemleri, vajinismus, problemlerinde uygulanır.

Diğer nedenler: Açıklanamayan kısırlık, tüp bebek tedavileri sırasında az sayıda yumurta gelişimi, spermin dondurulması gereken durumlar (Kanser vb. durumlarda) sonrasında bu saydığımız problemleri olan çiftlerde aşılama tedavilerini uyguluyoruz.

Mikro Çip Yöntemi Nedir?

Geliştirilmiş sperm çipleriyle, aynı bir süzgeç gibi sağlıklı ve kaliteli olan spermler diğer spermlerden ayırt edilmektedir. Mikro kanalcıklar da bulunan bu sağlıklı spermlerin farklı bir yerde depolanması sağlanıyor. Çipe konulan spermler göç eden kuş sürüsü mantığıyla hareket ederek, DNA'sı en iyi olan spermi öne geçirir.

Mikro Çip Yöntemi İle Sperm Seçiminin Aşılama Başarısına Etkisi Nedir? 

Spermlerin yıkanma metodu ile saflaştırılmaları kaliteli sperm oranını artırsa da DNA sı en sağlıklı olan spermler istenildiği ölçüde saflaştırılamamaktadır. Mikro çip metodu en sağlıklı spermin ayıklanmasını ve böylece gebelik başarısını % 40 artırmaktadır. Hastanemizde mikroçip yöntemi ile aşılama hizmeti verilmektedir.

Oluşturma: 27.12.2018 12:00
Son Güncelleme: 15.03.2022 02:07
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu