KURUMSAL HABERLER


+A A-

Ölümcül inat sonu oluyordu

Şiddetli baş ağrısı nedeniyle baygınlık geçiren ancak hastaneye gitmeyi reddeden beyin kanamalı hasta, gece yarısı operasyonuyla hayata bağlandı


Ölümcül inat sonu oluyordu

İkiz çocuklarını 3 ay sonra evlendirecek

Bir süredir yaşadığı şiddetli baş ağrılarını önemsemeyen 52 yaşındaki Gülseren Dede, evde baygınlık geçirdi. Kızının telefonla ulaştığı hekim arkadaşı, “Beyin kanaması geçiriyor olabilir, hemen hastaneye götürün” demesine rağmen hastaneye gitmemekte direnen Gülseren Dede, aradan geçen 2 saatin ardından yeniden fenalaşınca bu kez ambulansla hastaneye kaldırıldı. Medicana International İzmir Hastanesi’nde Beyin ve Sinir Cerrahı Doç. Dr. Özhan Merzuk Uçkun tarafından gece 22.00’de kasıktan girilerek yapılan endovasküler  cerrahiyle beyin damarının içine akıllı teller yerleştirilerek beyin kanaması durdurulan hasta, 01.00’de hayata döndürüldü. Doç. Dr. Uçkun, beyin kanaması vakalarında zamanın hastanın aleyhine işlediğine vurgu yaptı.

İzmir’de yaşayan evli ve bir kız, bir erkek ikiz çocuk annesi Gülseren Dede, ensesinde bir süredir devam eden baş ağrıları ve zonklama nedeniyle zor günler geçiriyordu. Bu nedenle doktora da giden talihsiz kadın, göz tansiyonu teşhisi ve tedavisiyle evine geri gönderildi. Ağrıları yine geçmeyince yapılan tahlillerde bu kez diyabeti olduğu ortaya çıkan Dede, diyabet tedavisi de almaya başladı ancak ağrıları bir türlü geçmedi.

“Sabah Uyandığımda Başım Ağrıyordu”

Baş ağrılarının son zamanlarda iyice şiddetlendiğini anlatan Gülseren Dede, “O gün uyandığımda başım yine çok ağrıyordu. Bazı olaylara canım sıkıldığı için ben ağrılarımı buna bağlıyordum. Bir de üstüne yutkunma zorluğu yaşıyordum. Evde odaları topladıktan sonra babama yemek hazırlamak için mutfağa yöneldim ancak başımdaki ağrı o kadar şiddetlendi ki, gözlerim yerinden çıkacak gibi oldu. Daha 2 adım atamadan koridora yığılmışım. Kızım tanıdığı bir doktora sormuş, ‘beyin kanaması olabilir, hastaneye götürün’ cevabını almış” dedi.

Hastaneye Gitmek İstemedim

Bu cevabı almalarına rağmen hastaneye gitmek istemediğini ifade eden Gülseren Dede, “Yaşım 52. Covidden çok korkuyordum zaten. Muhtemelen yaşayamam ölürüm ben hastanede diye düşündüm. Ailemdeki herkes hastaneye götürmek için konuşuyordu benimle ama inat ettim. Bu sırada aradan 2 saat geçti. Yattığım yerden yemek yemek için kalktığımda tekrar kendimden geçtim.  Ambulans çağırıp hastaneye götürmüşler, Özhan Hocanın, ‘sakin ol Gülseren Hanım, kasıktan giriyoruz’ dediğini hatırlıyorum sadece. Şimdi iyiyim ve 3 ay sonra evlendireceğim ikiz çocuklarımın düğününü görmek için sabırsızlanıyorum” diye konuştu.

Kafatası Açilmadan Anevrizma Operasyonu

Hastanın komada geldiğini anlatan ameliyatı gerçekleştiren Medicana International İzmir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahı Doç. Dr. Özhan Merzuk Uçkun, “Hastanın ikinci bir beyin kanaması geçirme riski yüzde 50’ydi. Hazırlığımızı yaparak, gece 22.00’de ameliyata girdik. Kasıktan girilerek yaptığımız endovasküler  cerrahiyle kanayan beyin damarının içine akıllı teller yerleştirdik ve kanamasını durdurduk. Ameliyattan da gece  01.00’de çıktık. Hastamız bir süre yoğun bakımda tedavi gördükten sonra servise çıktı. Şu an kendisi sağlıklı. Baloncuğun kanama riski binde 1-5 arasında. Bu tür beyin kanaması geçiren hastalarda zamanla bir yarış vardır. En kısa sürede hastaneye getirilerek tedavi altına alınmalıdır. Ne yazık ki beyin kanaması geçiren hastaların önemli bir kısmı, geç kalındığı için hayatını kaybedebiliyor” dedi.

Doç. Dr.
Özhan Merzuk Uçkun
Beyin ve Sinir Cerrahisi
MEDICANA INTERNATIONAL İZMİR
Profili Gör
Oluşturma: 10.05.2021 12:00
Son Güncelleme: 10.05.2021 09:07
Oluşturan: Özhan Merzuk Uçkun