KURUMSAL HABERLER


+A A-

Kalp ve Damar Rahatsızlıkları El Bileğinden Anjiyo Yöntemi İle Tedavi Edilebiliyor

Anjiyografi terimi hastalara genelde endişe ve korku hissi verir. Çoğu insan darlık çıkma olasılığı sonrasında muhtemel girişimler nedeniyle anjiyografiden kaçınır. Girişimsel kardiyolojideki yeni gelişmeler ile koroner anjiyografi kasıktaki femoral arter yerine el bileğindeki radial arter yoluyla da yapılabilmektedir. Medicana Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayhan Olcay el bileğinden anjiyo (Radial anjiyografi) hakkında konuştu.


Kalp Akımı Basıncı Hakkında Bilgi Verir

Dr. Ayhan Olcay, ‘’ Koroner anjiyografi , hastalarda görülen kalp problemlerinin teşhisinde tıkalı damarların saptanması ve sonrasında tedavisini sağlamaktadır. Kalp içindeki kan akımı ve basıncı hakkında bilgi edinmek ve kalp kasını besleyen kan damarlarında tıkanma olup olmadığını belirlemek için x ışını kılavuzluğu altında dolaşım sistemine küçük tüpler ( kateterler ) sokulur. Geleneksel kasık bölgesindeki femoral arterden yapılan anjiyografide kasık bölgesinden femoral artere bir kateter yerleştirilir ve ardından kateterler kalp damarına yerleştirilip kontrast madde enjekte edilir. Böylece x ışını sayesinde kalp damarları açıkça ekranda görülür. Radial anjiyografide ise kateter el bileğinde bulunan radial arterden yerleştirilip aynı görüntüler elde edilir.’’ diye konuştu.

Hareketsiz Kalma Zorunluluğu Yoktur

Radial anjiyografinin hastaya sağladığı kolaylık ve rahatlık nedeniyle tercih edildiğini belirten Dr. Ayhan Olcay şu konulara dikkat çekti : ‘’ Geleneksel femoral yöntemde hastaların kasığından kanül çekildikten sonra kanama olmaması için bacağını 2 ila 6 saat oynatmaması ve üzerinde kum torbası tutması gerekmektedir. Bazı durumlarda kum torbası ve uzun süre hareketsizlikten dolayı iç kanama oluşabilir ve bu kanama kan takılması veya ameliyathanede açık cerrahi ile müdahale gerektirebilir. Bu komplikasyonlar radial anjiyografi ile önlenebilir. Radial arter daha küçük ve cildin yüzeyine daha yakındır. Bu nedenle iç kanama riski ortadan kalkar ve herhangi bir dış kanama olması durumunda kolayca durdurulabilir. Koroner damar görüntüleri elde edildikten sonra kateter çıkarılır ve kateter giriş yerinden kanamayı engelleyen bir bandaj ile kanama kolaylıkla durdurulur. Radial anjiyografilerde hareketsiz olma zorunluluğu yoktur ve hastalar hemen günlük aktivitelerine geri dönebilirler.  Genel olarak hastalar radial kateterizasyonu femoral kateterizasyondan daha rahat ve konforlu bulurlar. Çünkü hemen oturabilir, yürüyebilir ve yemek yiyebilirler. Bu özellikle sırt problemleri olan hastalar için özel bir avantajdır. Çünkü bacaktaki kum torbasının ağır basıncına ve uzun süreli hareketsizliğe ihtiyaç yoktur. Bu aynı zamanda hasta için hastanede yatış süresini kısaltarak ekonomik avantaj da  sağlar. ‘’

Prof. Dr.
Ayhan Olcay
Kardiyoloji
MEDICANA BAHÇELİEVLER
Profili Gör
Oluşturma: 05.04.2019 12:00
Son Güncelleme: 05.04.2019 01:17
Oluşturan: Ayhan Olcay