KURUMSAL HABERLER


+A A-

HEKİMLERDEN ANNELERE TAVSİYELERHEKİMLERDEN ANNELERE TAVSİYELER

Anne sütü ilk 6 ay boyunca bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılar

Bebek için en uygun besinin anne sütü olduğunu açıklayan Medicana International Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Shahın GULIYEY "Ülkemizde her yıl 1 milyon 200 binden fazla bebek doğmaktadır, bunların yaklaşık %6'sını Ankara'da doğan bebekler teşkil etmektedir. Bebeğin doğar doğmaz anne sütü ile beslenmesi zihinsel ve fiziksel açıdan çok önemlidir. Anne sütü bebeğiniz için en uygun ve en sağlıklı besindir. Her zaman taze, temiz şekilde bebeğe verilmelidir. Üretilen en sağlıklı besin dahi anne sütünü taklit edilebilecek yapıda geliştirilemez. Anne sütü ilk 6 ay boyunca bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılamakla beraber, onu tüm hastalıklardan korur, anne - bebek arasındaki duygusal bağı güçlendirir. Her zaman geleceğimize dokunan annelerimize çocuklarını anne sütü ile besleyerek, sağlıklı nesil büyütmelerini tavsiye ederim.

Erken tanı, tedavinin başarısında oldukça önemli

Çocuklarda eklemde ağrı ve şişliğe sebep olabilecek 100'den fazla neden olduğunu vurgulayan Medicana International Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Çocuk Romatolojisi ve Nefralojisi Uzmanı Prof. Dr. Faysal Gök, "Erken tanı, tedavinin başarısında çok önemli. Annelerin bu gibi durumlarda ilk başvurması gereken Çocuk Romatoloji Uzmanı olmalıdır Halk arasında çocuk yaşlarda hipertansiyon görülmeyeceği gibi bir düşünce olsa da, çocukların %l-3 kadarında hipertansiyon görülüyor ve bunun % 60-70 kadarı böbrek hastalıkları ile ilişkilidir. Gelişmekte olan ülkelerde kronik böbrek yetmezliğin % 40'a yakını, önlenebilir veya geciktirilebilir, tedavisi mümkün idrar yollarındaki gelişimsel bozukluklarla ilişkilidir. Bu nedenle zamanında tanı ve tedavi imkanı sağlanmalıdır" dedi.

Çocuklarda kalp hastalıklarının bir kısmında hiçbir belirti olmaz

Hastaların büyük bir kısmının doğuştan kalp hastalıkları olduğunu ifade eden, Medicana International Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Uzm. Dr. Sancar Eminoğlu, "Doğumsal kalp hastalığı her 1000 doğan bebeğin 8' inde görülmektedir." dedi. Anne, baba veya yakın akrabalarda doğuştan kalp hastalığı varsa doğacak bebekte riskin artabildiğini ekleyen Dr. Eminoğlu, "Doğumsal kalp hastalıklarının büyük kısmını kalp odacıklarmı ayıran duvarlardaki delikler, kalp kapaklarındaki ve damarlardaki darlıklarlar oluşturur. Bazı durumlarda ise kalpteki bir odacığm, kapağın, damarın hiç gelişmemiş olması gibi daha ağır hastalıklar söz konusudur"dedi Çocuklarda kalp hastalıklarının bir kısmında hiçbir belirti olmadığını ya da çok hafif olduğunu vurgulayan Dr. Eminoğlu, bazen de bebekte morarma, beslenme güçlüğü, emerken yorulma, hızlı soluk alıp verme, nefes darlığı, kilo alamama veya sık alt solunum yolu enfeksiyonu şeklinde çok ağır seyirlide olabileceğini açıkladı. "Annelere çabuk yorulma, çarpıntı, göğüs ağrısı ve bayılma ya da yüksek tansiyon gibi yakınmalarla veya spor yapabilirlik açısından değerlendirilmek üzere bir hekime başvurmalarını tavsiye ediyorum." dedi.

Yenidoğan sünneti son derece konforlu ve sağlıklıdır

Yenidoğan sünnetinin son derece konforlu ve sağlıklı olduğunun altını çizen Medicana International Ankara Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Banu Kumrulu "Aile ve bebek için bu kararı vermek oldukça önemlidir. Bebeğin etrafını henüz tanımlayamadığı yaklaşık 3 ila 5 kg ağırlık arası olduğu dönemde yapılmalıdır Lokal anestezi ile yapıldığı için bebeğin aç kalması bile gerekmeden yapılabilir En önemlisi de bebek büyüdüğünde sünnetle ilgili bir şey hatırlamayacağı için psikolojik bir travmaya sebep olmaz."dedi.

Demir eksikliği anemisi süt çocukluğu döneminde önemli bir anemi nedenidir.

Medicana International Ankara Hastanesi Çocuk Hematolojisi ve onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Suna Emir, "Demir eksikliği anemisi her yaş grubunda görülebilmekle birlikte özellikle 6-24 aylık süt çocuklarında ve ergenlik çağında aneminin en önemli nedenidir. Altıncı aydan sonra demir eksikliği anemisinin temel nedeni hızlı büyümeyle birlikte diyette demirin yetersiz bulunması ve süt ağırlıklı beslenmedir. Süt çocukları yutma güçlüğü, ağlarken morarıp kalma (katılma nöbeti) ve gelişmelerinde duraklama, gerileme ile gelebilirler. Bebek otururken oturamaz, yürürken yürüyemez olur. Bu bulgular görüldüğünde uzman hekimlere başvurulmahdır."dedi.

Çocukluk döneminde obezite önemli bir sağlık sorunudur

Çocukluk döneminde obezitenin önemli bir sağlık sorunu olduğunu açıklayan, Medicana International Ankara Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Boyraz "Erişkin dönemde obez olanların 1/3'ünde obezite çocukluk çağında başlamıştır Obezite hormonal bozukluklara bağlı olarak görülebilir. Obez çocuk mutlaka doktor kontrolü altında olmalıdır Başlangıçta beslenme öyküsü aile öyküsü, sistem muayeneleri, fiziksel aktivite öyküsü, büyüme kayıtlarının değerlendirilmesi ve bazı laboratuvar incelemelerinin yapılması gereklidir"dedi.

Oluşturma: 29.05.2019 12:00
Son Güncelleme: 29.05.2019 10:35
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu