KURUMSAL HABERLER


+A A-

ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİNDE SEDASYON VE GENEL ANESTEZİ

Çocuğunuzun diş hekimi korkusu aşılamıyorsa ve çürük tedavisini aksatmak istemiyorsanız 'sedasyon ve/veya genel anestezi ile diş tedavisi' uygulama yetkisi bulunan, konusunda deneyimli anestezi uzmanı ve diş hekimlerinin bulunduğu merkezlerde sedasyon ve/veya genel anestezi altında diş tedavilerini yaptırmak mümkündür.


ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİNDE SEDASYON VE GENEL ANESTEZİ

Medicana International Ankara Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Çocuk Diş Hekimi (Pedodonti Uzm) Dr. Nurgül Demir, korku ve kaygı düzeyinin çok yüksek olduğu hastalar, yeterli kooperasyonun sağlanamadığı çocuklar, zihinsel engeli veya hareket yetersizliği olan hastalarda dental tedavileri yapıalbilmesi için sedasyon ve/veya genel anestezi uygulanabileceğini açıkladı.

Sedasyonu, ilaçlar ile hastanın spontan solunumu ve tüm reflekslerinin korunarak, bilinç düzeyinin kontrollü olarak baskılandığı, derinliğin ayarlanabildiği bir uyku hali olarak tanımlayan Dr. Demir, çocuk hastalarda kısa sürede tamamlanacak dental işlemlerin sedasyon uygulanarak yapılabileceğini açıkladı.

Genel anestezinin ise, dışarıdan uygulanan farmakolojik ajanlarla bilincin kapandığı, ağrılı uyarana yanıt alınamadığı, solunum fonksiyonlarının önemli ölçüde baskılandığı veya durduğu, dolaşım sistemi fonksiyonlarının baskılanabildiği geri dönüşümlü bir durum olarak tanımlayan Dr. Demir çocuk hastalarda diş hekimi koltuğunda hastanın kooperasyon eksikliğine bağlı olarak oluşabilecek komplikasyonları ortadan kaldırmak; işleme bağlı oluşabilecek ağrı, rahatsızlık hislerini gidermek amacıyla genel anestezi verilmesi gerekebildiğinin altını çizdi.

Medicana International Ankara Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Çocuk Diş Hekimi (Pedodonti) Uzm. Dr. Nurgül Demir, genel anestezi ile uygulanan işlemleri şöyle açıkladı: 'Genel anestezi öncesinde çocuk hastalar sıklıkla rahatlatıcı bir ilaç içirildikten sonra operasyon odasına alınır. Böylece çocukların korkmaları, huzursuz olmaları önlenmiş olur  ve sonrasında damar yolundan anestezi ilacı verilerek anestezi başlatılır. Anestezi uzmanı çocukların işlem sırasında rahat ve ağrısız bir deneyim yaşamasını sağlar. Hastaların kalp hızı, kan basıncı, solunum hızı ve derinliği, vücudun oksijen düzeyi gibi gerekli bütün yaşamsal fonksiyonlarını düzenli olarak kontrol ederek hasta güvenliğini sağlar. İşlemden sonraki dönemde de çocuk hastanın gereksinimlerine göre gerekli olan ilaç tedavilerini planlar. Her iki işlemde de çocuk diş hekiminin yanısıra bir de anestezi uzmanı gerekmekte ve işlemler ameliyathane ortamında yapılmalıdır.'

Oluşturma: 21.07.2019 12:00
Son Güncelleme: 30.07.2019 04:42
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu