KURUMSAL HABERLER


+A A-

Kist Hidatiği Hastalığı Bayramda Ortaya Çıkıyor !

Toplumumuzda köpek kisti olarak bilinen karaciğer kist hidatiği hayvanlardan insana geçen önemli sağlık sorunlarına hatta ölüme yol açabilen bir hastalıktır. Kurban Bayramı ile birlikte gelen sinsi hastalığa karşı dikkatli olunmalıdır. Medicana Bahçelievler Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ercüment Gürlüler karaciğer kist hidatiği hakkında konuştu.


Sarılık, Delinme Gibi Risklere Yol Açar

Doç. Dr. Ercüment Gürlüler, ‘’ Halk arasında köpek kisti diye bilinen bu parazit kurt , çakal, köpek gibi hayvanların bağırsaklarında yaşar ve parazit yumurtası hayvanların dışkısı ile dışarıya atılır. Bu yumurtalar küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar tarafından bulaşık gıdalarla ( ot,su ) yenilince yumurtalar bağırsaklara geçer kurtçuk kan dolaşımıyla vücudun değişik organlarına (karaciğer , akciğer ,beyin ) yerleşerek kistler meydana getirir. Eğer insan parazitin yumurtasının bulaştığı gıdaları veya suyu alırsa bu yumurtalar içinden çıkan parazitler vücuttaki organlara yerleşerek içi sıvı dolu kistler oluştururlar. İnsanlarda büyük oranda karaciğere yerleşen bu kistler klinik bulgu vermezler. Bu kistlerin büyüyüp içinde bakteri üremesi  sonucunda sarılık ve delinme gibi riskleri vardır. Bunlar o zaman semptomatik hale gelip hayati tehlike yaratırlar.’’ diye ifade etti.

Atıklar Derin Çukurlara Gömülmelidir

 Özellikle kurban bayramlarında kesilen küçükbaş ve büyükbaş hayvanların iç organlarının ortalıkta bırakılması ve bunların kedi köpek gibi hayvanlar tarafından tüketilmesi sonucu hastalık yaygınlığı devam etmekte diye belirten Dr. Gürlüler şu konulara dikkat çekti: ‘’  Bu yüzden kurban bayramlarında kesilen hayvanların atıklarının çok iyi muhafaza edilip derin çukurlara gömülmesi veya tamamen imha edilmesi gerekmektedir. Kurbanlığın özellikle karaciğer ve akciğerdeki kistler varsa bunların tüketilmeyip imha edilmesi gerekmektedir. Bu yüzden halkımızı kurban bayramlarında kurbanlarını kurban kesim merkezlerinde kesmeleri uygundur.’’

Oluşturma: 05.09.2019 12:00
Son Güncelleme: 05.09.2019 01:23
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu