KURUMSAL HABERLER


+A A-

Sessiz Hastalık

Pankreas kanseri, Apple'ın kurucu ortağı Steve Jobs da dahil olmak üzere birçok tanınmış figürün ölümüne neden olan hastalık olarak dikkat çekmiştir. Steve Jobs’a 2003 yılında bu hastalığın tanısı konmuş, 2011 yılında hayatını kaybetmişti. Steeve Jobs hastalığın nadir bir formu olan bir adacık hücresi nöroendokrin tümörüne sahipti. Tedavisi oldukça radikal bir şekilde yapıldı.


Sessiz Hastalık

Birçok kanser türünde olduğu gibi Pankreas kanserinde de erkan tanı hayati önem taşıdığını vurgulayan Medicana International Ankara Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kerem, Pankreas ve görevlerini şu sözlerle anlattı “Pankreas karın arkasında yer alan, 6 inç uzunluğunda süngerimsi, tüp şeklinde bir organdır. Pankreasın iki önemli görevi vardır: bağırsakların yiyecekleri parçalamasına yardımcı olan sindirim suları (enzimler) yapmak ve vücudun şeker ve nişasta kullanımını düzenleyen hormonlar (insülin dahil) üretmek. Pankreas kanseri, malign (kanserli) hücreler büyüdüğünde, böldükten ve pankreas dokularında yayıldığında oluşur.”

Pankreas kanserinin belirtileri

Pankreatik kansere "sessiz hastalık” adı verildiğini açıklayan Prof. Dr. Kerem, Pankreatik kanserlerde şikayetlerin erken evrelerde ortaya çıkmadığı için bu isimi aldığını, kanser büyüdükçe ve yayıldıkça, ağrının genellikle vücudun üst batı kısmında bazen de sırtta yayıldığını vurguladı. Yemek yedikten ve yattıktan sonra ağrının daha da kötüleşebileceğini ekledi. Prof. Dr. Kerem, ağrının yanı sıra sarılık, bulantı, iştahsızlık, kilo kaybı, yorgunluk ve güçsüzlük Pankreatik kanserlerin diğer belirtileri arasında yar aldığını açıkladı.

Pankreas kanserinin nedenleri

Gerçek nedeni bilinmemesine rağmen sigara bilinen en önemli risk faktörlerinden biri olduğununum altını çizen Prof. Dr. Kerem “Sigara içenlerde içmeyenlere göre iki kat fazla pankreas kanseri görülür. Hastalık genelde 45 yaş ve üzerinde geçer. Diyabet bazen hastalığın belirtisi olabileceği gibi bazende hastalık sonrası ortaya çıkabilir. Alkol yine risk faktörlerinden biri olarak görülmektedir. Çok sıkı alkol tüketenlerde kronik pankreatit olma ihtimali çok yükselir. Kronik pankreatitli hastalarda ise pankreas kanser oranı 7 kat artar. Ailede pankreas kanseri varlığı, yüksek yağ tüketimi ve sedanter (tembel) yaşam tarzı yine pankreas kanserine neden olan faktörler arasındadır.” dedi.

Pankreas kanserinin tanısı

Eskiden pankreas kanseri tanısı koymak oldukça güç olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kerem günümüzde kullanılan MR, CT, Ultrasonografi gibi görüntüleme yöntemleri ile tanı konulabildiğini açıkladı ve en güvenilir yöntemin Bilgisayarlı Tomografi (BT) ve gerektiğinde Manyetik Rözonans (MR) görüntüleme sistemleri olduğunu belitrtti.

Pankreas kanserini önlemek mümkün mü?

Medicana International Ankara Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kerem, Pankreas kanseri önlemek için, Sigara içiyorsanız derhal bırakın, Diyetinizdeki yağları çıkartın, Pasif ve sedanter, tembel bir yaşam tarzınız varsa derhal harekete geçin, Şişmanlıktan kurtulun önerililerinde bulundu.

Oluşturma: 28.11.2019 12:00
Son Güncelleme: 02.12.2019 01:19
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu