KURUMSAL HABERLER


+A A-

Sırt Ağrısı ve Aşırı Terleme Tüberküloz ( Verem ) Belirtisi OlabilirHavasız Alanlar Riskli Ortamlardır

Dr. Serdar Erturan, ‘’  Verem mikrobu kişiyi hastalandırmadan vücutta uyur durumda kalır ve bulaşma açısından en riskli kişiler hastayla uzun süre aynı ortamı paylaşan aile bireyleri ve yakın arkadaşlarıdır. Güneşten gelen ultraviyole ışınları verem mikrobunu kısa sürede öldürür. Bu nedenlerle insanların kalabalık olarak yaşadığı havalanması yetersiz güneş girmeyen ortamlar buluşma için en riskli ortamlardır. Dünya nüfusunun üçte birine verem mikronunun bulaştığı bildirilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü ( DSÖ ) ‘nün 2016 yılı verilerine göre verem, dünyada ölüm nedenleri sıralamasında 10. Sıradadır. 2018 yılında tüm dünyada 10 milyon verem hastası vardır. Verem nedeniyle 1,5 milyon kişi hayatını kaybetmiştir. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı  Genel Müdürlüğü verilerine göre 2018 yılında Türkiye’ de 11,576 verem hastası vardır. Verem hastalığı en sık akciğerlerde görülür.  2-3 haftadan uzun süre öksürük, balgam, ateş, gece terlemeleri, iştahsızlık, kilo kaybı, yorgunluk, halsizlik, soluk darlığı, göğüs ve sırt ağrısı, akciğer dışı verem hastalığı olanlar da o organa ait farklı belirtiler olabilir. Lenf bezi büyümesi, kanlı idrar ve kemik ağrıları hastalarda en sık görülen yakınmalardır. Hastanın yakınmaları ve akciğer filmi bulguları veremden şüphelenmeyi sağlar. Kesin tanı balgamda verem mikrobunun saptanmasıyla konulur. Tüberkülin deri testi ( TDT ) veya PPD ve bazı kan testleri, kişinin daha önce verem mikrobuyla karşılaşıp karşılaşmadığını gösterir, hasta olup olmadığını söylemez. ‘’  diye ifade etti.

Düzenli İlaç Kullanılmalıdır

Verem hastalığının tedavisi en az altı ay süreyle, düzenli ilaç kullanılarak yapılır diye kaydeden Prof. Dr. Serdar Erturan şu konulara dikkat çekti ‘’  Hasta ilaçlarını düzenli kullanmazsa ve-rem mikrobu ilaçlara direnç geliştirir. Dirençli verem denen bu tipte tedavi çok zor ve uzun sürelidir. ( 18-24 ay ) Bu nedenle tüm dünyada başarılı bir tedavi için hastanın ilaçlarını sağlık personeli veya sorumlu bir kişinin gözetiminde içmesine önem verilmektedir.  ( Doğrudan gözetimli tedavi)

Ülkemizde verem tedavisinde kullanılan tüm ilaçlar, Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmakta ve hastalara Verem Savaş Dispanserleri aracılığıyla ücretsiz olarak doğrudan gözetimli tedavi uygulanmaktadır. Toplumu verem hastalığından korumanın en etkili yol, bulaşıcı olan verem hastalığı tanısının hızla konup tedavisine başlanmasıdır.

Bağışıklığı baskılanmış kişilere ( şeker hastalığı, böbrek yetmezliği gibi )verem hastası ile yakın temasta olan kişilere koruyucu tedavi verilebilir. BCG aşısı özellikle çocuklarda görülen, kanla yayılan ve beyin zarını tutan ( menenjit ) verem formlarına karşı koruyucudur. Aşı takviminde ikinci ayını dolduran bebeklere yapılmaktadır. ‘’


Oluşturma: 23.01.2020 12:00
Son Güncelleme: 17.12.2021 11:23
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu