Saç Mezoterapisi Nedir, Nasıl Yapılır?

Saç Mezoterapisi Nedir, Nasıl Yapılır?Saç dökülmesi, zayıf ve cansız saçlar gibi sorunlar hem erkek hem de kadınların yaşadığı ciddi durumlardan biridir. Kişinin dış görünüşünü doğrudan etkileyen saçlarda bu tarz sorunların yaşanması sosyal ve psikolojik açıdan zorluk yaratabilir. Estetik olarak hoşa gitmeyen bu durum sonucunda öz güvende düşüş dahi gözlemlenebilir. İleri teknolojiden faydalanılarak uygulanan saç mezoterapisi sayesinde bu sorun kolaylıkla çözülür.

Saç mezoterapisi, saç tellerinin ihtiyaç duyduğu maddelerin minimal invaziv yöntemle saçlı deriye enjekte edilmesidir. Saç mezoterapisi; saçların uzaması için gereken besinlerin sağlanmasının kökleri uyararak dökülme veya kellik sürecini yavaşlatabileceği ilkesine dayanır. Vitamin, mineral ve hyaluronik asit birleşiminden oluşan enjeksiyonun direkt olarak köklere uygulanması sayesinde kısa sürede etkisi görülür.

Saç Mezoterapisi Nedir?

Mezoterapi, birçok farklı cilt sorunu için uygulanabilen bir minimal invaziv enjeksiyondur. Bu tedavi yönteminde çeşitli bileşenlerin karışımı cilde enjekte edilir. Saç mezoterapisinde bu enjeksiyonlarda vitaminler, mineraller, amino asitler ve koenzimler gibi kıl köklerini besleyen ve saç çıkışı ile uzamasını destekleyen bileşenler bulunur. Mikro boyuttaki iğneler aracılığıyla yapılan işlem bu sayede acısız olur.

İnsan vücudu oluşurken ektoderm, mezoderm ve endoderm olarak üç farklı kök hücre bulunur. Embriyo geliştikçe bu kök hücreler vücuttaki doku ve organların oluşumunu sağlar. Deri söz konusu olduğunda ektodermal kök hücreler derinin dış yüzeyi olan epidermistir. Mezoderm denilen orta tabaka ise derinin ortası olan dermis kısmını oluşturur. Mezoterapide amaç, mezoderm kök hücrelerin yer aldığı dermis bölgesini iyileştirmektir.

Dış katman olan epidermisin yüzeyi ölü hücrelerle kaplıdır. Epidermal hücrelerin bölünmesi her an devam eder ve ölü deri ciltten sürekli olarak atılır. Orta tabaka olan dermis ise hyaluronik asit ile kolajen ve elastin liflerinden oluşur. Cildin elastik olmasını sağlayan bu kısımda ayrıca saç folikülleri yer alır. Saç tellerinin büyüyerek deriden çıktığı bu kısım, mezoterapide enjeksiyonunun uygulandığı tabakadır. Dolayısıyla direkt olarak köke uygulanan enjeksiyon sayesinde onarım gerçekleştirilir.


Saç Mezoterapisi Kimlere Uygulanır?

Erkek ve kadınlarda saç dökülmesi için tedavi olarak uygulanan saç mezoterapisi, saç köklerinin yenilenmesine yardımcı olur. Bu tedavi yöntemi ile saçlı deri doğal bir şekilde uyarılarak aktive edilir. Yenilikçi ve modern tekniği sayesinde mevcut saçların güçlendirilip uzamasını sağlamasının yanında zayıf saç çıkaran foliküllerden yeni ve güçlü saçlar çıkmasına da destek olur. Dolayısıyla saç mezoterapisi, yoğun saç dökülmesi yaşayan kişiler için son derece uygun bir işlemdir. Saç mezoterapisi şu durumlarda ideal bir çözüm olabilir:

 • Gebelik veya metabolik nedenlerle yoğun saç dökülmesi
 • yaşanması
 • Erkek tipi kellik başlangıcı ya da genetik nedeniyle saçların dökülmesi
 • Bölgesel saç dökülmesi gibi belirli bir noktada aşırı seyrelme görülmesi
 • Saç köklerinin incelip zayıflamasıyla oluşan cansız saç görünümü
 • Vitamin ve mineral eksikliğinin saç dökülmesine yol açması
 • Saçlı deride aşırı kuruluk ve kepek görülmesi

Saç mezoterapisinin kimler için uygun olduğu hastalar tarafından merak edilen bir konudur. Faydaları ve etkileri göz önüne alındığı takdirde bu tedavi yalnızca alopesi veya kellik yaşayanlar için değil; canlı, gür, hacimli, parlak ve sağlıklı saçlara kavuşmak isteyen herkes için ideal bir işlemdir. Ancak şu kişilerin saç mezoterapisi yaptırması uygun değildir:

 • Kan pıhtılaştıran ilaçları kullanan kişiler veya kan pıhtılaşmasında sorun yaşayanlar
 • Hamilelik veya emzirme döneminde olan kadınlar
 • Diyabet, karaciğer, böbrek veya kalp sorunları olan hastalar
 • Saç dökülmesi olan bölgede bir enfeksiyon veya lezyon olan kişiler
 • Mezoterapide kullanılan bileşenlerden herhangi birine alerjisi olanlar


Saç Mezoterapisinin Avantajları Nelerdir?

Çeşitli saç sorunları için etkili bir çözüm olan saç mezoterapisi, hastaya birçok fayda sağlar. Tedavide kullanılan bileşenler saç derisini ve kökleri besleyerek hem saç tellerinin kalınlığını artırır hem de büyümeyi sağlayarak saç dökülmelerinin önüne geçer. Saç köklerinin ihtiyaç duyduğu besinlerin enjekte edilmesiyle uygulanan bu yöntemin olumlu etkileri şunlardır:

 • Mezoterapide saçlı deriye uygulanan enjeksiyonda bulunan formül sayesinde kan akışı iyileştirilir.
 • Saç foliküllerinin gücünü artırarak saçları iyileştirir.
 • Enjekte edilen formül aynı zamanda uygulandığı bölgedeki sebum salgısını düzenler.
 • Yapılan saç bakımlarının etkisini artırır.
 • Saç ekiminden daha iyi bir sonuç alınmasını sağlar.

Saç ekiminde mezoterapi, implantasyondan önce, hemen sonra ve bir süre sonra uygulanabilir. Saç mezoterapisi implantasyondan önce saçlı derideki kan akışının iyileşmesine yardımcı olur. İmplantasyondan hemen sonra uygulandığında ödemlerin tedavisine katkıda bulunur. İmplantasyondan bir süre sonra uygulandığında ise daha hızlı iyileşme ve ekilen saçların güçlendirilmesini sağlar.


Saç Mezoterapisi Süreci Hakkında Merak Edilenler

Saç mezoterapisi ağrısız ve acısız bir işlem olduğu için konforlu bir uygulama süreci vardır. İşleme başlanmadan önce uygulama yapılacak alan lokal olarak uyuşturulur. Mikroiğneler aracılığıyla yapılan işlem mezoderm adlı orta tabakaya nüfuz eder. Böylece işlemden sonraki iyileşme sürecinde de kalıcı bir ağrı olmaz.

Saç mezoterapisinde uygulanan enjeksiyonda yer alan her bir bileşen özenle seçilir. Saçlı derideki kan dolaşımını uyarmak, saç derisini ve kökleri beslemek, saç uzamasına yardımcı olmak ve kepek ile kuruluğu azaltmak için gereken tüm besleyici vitamin, mineral, protein ve amino asitler saç mezoterapisinde bir aradadır.

Hem saç dökülmesi hem de erkek tipi kelliğin en sık görülen sebeplerinden biri, kişinin vücudunda DHT olarak bilinen “dihidrotestosteron” adlı hormondur. Vücutta DHT’nin aşırı üretilmesi saç tellerinin yaşam döngüsünü kısaltır. Bu durumun sonucunda ise başın ön ve tepe noktasında saç dökülmeleri yoğunlaşır. Mezoterapi ile enjekte edilen bileşenler DHT hormonunun fazlasını nötralize eder. Bu sayede saç telleri sağlıklı ve normal yaşam döngüsüne devam edebilir.

Saç mezoterapisi aynı zamanda saçlı derinin gençleşmesini de sağlar. Mezoterapi, kırışıklıkların azaltılması, cildin parlak hale getirilmesi ve egzamanın giderilmesi amacıyla yıllardır kullanılan bir yöntemdir. Saç mezoterapisi de mezoderm tabakasında mikroiğneler yardımıyla mikro delikler açar. Bu noktalardan yapılan enjekte ile kan dolaşımının yanı sıra kolajen ve elastin üretimini uyarır. Bu sayede sağlıklı ve nemli bir saçlı deri oluşumu sağlanarak kepek oluşumunun önüne geçilir.

Saç mezoterapisinde seansların sayısı hastaya özel olarak belirlenir. Birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir. Seanslar sonrasında herhangi bir ağrı olmadığı gibi iyileşme de hızlı olur. Olası bir ağrı veya morluk ise birkaç gün içinde iyileşir. Buna ek olarak saç ekimi işleminin aksine mezoterapide işlemin etkisi çoğunlukla günler ya da haftalar içinde hızlı bir şekilde görülür.

Oluşturma: 31.05.2024 10:28
Son Güncelleme: 31.05.2024 10:28
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu
+A A-