Kol Sarkıklıkları

Kol SarkıklıklarıYaşlanma, vücut dokularındaki çeşitli mekanizmaların sonucunda ortaya çıkan doğal bir süreçtir. Bu süreç esnasında dokular belirli özelliklerini yitirebilir ve hem anatomik hem fonksiyonel olarak değişimlere veya bozulmalara uğrayabilir. Çeşitli durumlar veya sağlık problemleri ise yaşlanma esnasında görülen bu süreci hızlandırarak belirli rahatsızlıkların erken yaşlarda ortaya çıkmasına neden olabilir. Gözle görülebilen ve sık rastlanılan bu değişimlerden biri de kol sarkıklıklarıdır.

Kol Sarkıklığı Nedir?

Cilt, yapısı gereği gerilmelere dayanıklı bir özelliğe sahiptir ve gerilme sonrası tekrar eski pozisyonuna dönmeye imkan veren bir esneklik gösterir. Cilt sağlığının çeşitli nedenlerle bozulması durumunda ise cildin esnekliği bozulur ve vücudun çeşitli bölgelerinde ciltte sarkmalar, kırışıklıklar veya kıvrımlar ortaya çıkabilir. Bu değişimlerin sık görüldüğü bölgelerin arasında, günlük hayatta sık kullanılması nedeniyle cildin elastik özelliğinin önem kazandığı kol bölgesi öne çıkar.

Cildin dayanıklılığını ve esnekliğini yapısında bulunan kolajen ve elastin lifleri sağlar. Kolajen ve elastin üretiminde azalmaya yol açan, yapılarında bozulmaya neden olan rahatsızlıklarda cilt yapısı bozulacağından sarkmalar görülebilir. Ciltte sarkmalar vücudun her bölgesinde ortaya çıkabilir. Bununla birlikte sarkmaların en sık görüldüğü bölgeler arasında göz kapakları, gıdı, çene, boyun, kol ve karın bölgesi sayılabilir.

Kol Sarkıklığı Neden Olur?

Kollarda sarkıklık gelişmesinde cildin yapısının bozulmasına yol açan durumlar ve rahatsızlıklar rol oynayabilir. Bununla birlikte, bazı günlük yaşam alışkanlıkları da cilt yapısına zarar vererek sarkma gelişmesine zemin hazırlayabilir. Bu bakımdan aşağıdaki durumlar ve hastalıkların seyrinde kollarda sarkma gelişebilir:

Yaşlanma

İleri yaşla birlikte cildin yapısını oluşturan üretiminde azalma meydana gelir. Sağlıklı bir bireyde cildin gergin ve pürüzsüz olmasını sağlayan temel eleman kolajen ve elastin lifleridir. Her iki lifin üretiminde yaşanan bir azalma sonucunda cilt esnekliğini ve gerginliğini kaybederek kırışıklıklara ve sarkıklıklara yol açar.

Genetik

Kolajen ve elastin liflerinin üretimi genlerde yer alan biyolojik bilgiye göre düzenlenir. Bu bakımdan, genetik olarak kolajen ve elastin üretimi toplumun geri kalanına göre daha zayıf veya yapısal olarak dayanıksız olan kişilerde kol sarkıklıkları erken yaşta ortaya çıkabilir veya daha hızlı gelişebilir.

Gebelik

Hamilelikle birlikte gerilen cilt dokusu, doğumdan sonra yeterli esnekliğini kaybettiğinde sarkmaya uğrayabilir. Gebelikte kilo alımı, ikiz veya daha fazla bebeğe gebe olunması, hamilelikte vücut genelinde ödem oluşması gibi durumlar cildin fazla gerilmesine ve yeterli esneklik gösterememesine yol açar.

Kilo Kaybı

Diyet veya egzersiz sonucunda kısa sürede hızla kilo kaybedilmesi halinde, cilt aynı oranda esneklik gösteremediğinde sarkıklıklar meydana gelebilir. Bu tip sarkıklıklar özellikle yağ dokusunun fazlaca bulunduğu karın ve kol bölgesinde görülür.

Cilt ve Kas Hastalıkları

Cilt yapısında bozulmalara yol açan hastalıklarda sarkık gelişimi hızlanır. Ehlers-Danlos sendromu, Marfan sendromu gibi kas hastalıklarında ise kolajen ve elastin liflerinin yapısında bozukluklar oluştuğundan ciltte sarkıklıklar ve kırışıklılar meydana gelebilir.

Beslenme

Beslenmeyle belirli gıda maddelerinin, vitaminlerin veya minerallerin gerektiği kadar alınmaması, cilt sağlığının korunmasında önemli olan maddelerin ve liflerin yetersiz üretimine neden olur. Bu ise cilt yapısında bozulmaya yol açarak sarkıklıkların gelişmesine zemin hazırlar.

Kimyasallar

Cildin çevreden maruz kaldığı kimyasallar, hava kirliliği veya cilt üzerine uygulanan makyaj, bakım ürünleri, temizlik maddeleri gibi etkenler cilt yapısını olumsuz etkileyebilir ve sarkma gelişimini hızlandırabilir.  

Zararlı Güneş Işınları

Güneş ışınlarının önemli bir kısmını oluşturan ultraviyole ışınlarına çok fazla maruz kalınması durumunda cilt dokusunda yapısal bozukluklar gelişebilir ve sarkma görülebilir.

Kol Sarkıklığına Hangi Belirtiler Eşlik Edebilir?

Ciltteki sarkıklıklar ve kırışıklıklar; genellikle ciltte sık katlanan kıvrım bölgelerine, kasların hareket güzergahlarında ya da yağ dokusunun bol bulunduğu ve kilo kaybı sonucu esnekliğini kaybeden vücut bölgelerinde izlenir. Bu bakımdan, kol sarkıklığı gelişen bir hastada aynı zamanda yüz bölgesinde, özellikle mimik kaslarının olduğu alanlarda kırışıklıklar, çatlaklar veya kıvrımlar izlenebilir. Kilo kaybı veya gebelik gibi durumlara bağlı sarkıklıklar ise kol bölgesi dışında karın, uyluk veya boyun bölgesinde ortaya çıkabilir.

Kol Sarkıklığının Tedavisinde Neler Yapılır?

Ciltteki sarkıklıklarda uygulanacak tedavi yöntemi, ciltteki sarkmanın derecesi ve meydana geldiği dokuya göre belirlenmelidir. Kolda görülen sarkmada ciltteki problemin derecesine bağlı olarak farklı veya kombine tedavi yöntemleri tatbik edilebilir.

Hafif sarkıklıklarda şu yöntemler yararlı olabilir:

 • Cildin eski gerginliğinin kazandırılmasına yönelik egzersiz yöntemlerinden faydalanılabilir. Özellikle kilo kaybı veya gebelik nedeniyle gelişen sarkıklıklarda, kaslarda ve ciltte gerilmeyi sağlayan ağırlık kaldırma teknikleri, pilates ve direnç bazlı egzersizler etkilidir.
 • Kolajen ve elastin üretimini destekleyen beslenme alışkanlıklarının kazanılması yararlıdır.
 • Sarkıklık görülen cilt bölgesine doğrudan uygulanan retinol veya hyaluronik asit bazlı krem, losyon veya pomadlar, ciltteki kolajen düzeyini artırarak gerilim sağlar ve sarkıklıkların giderilmesine yardımcı olur.
 • Sigara ve alkol tüketimine son verilmesi, sağlıklı ve dengeli beslenmenin sağlanması, güneşe doğrudan maruz kalınan sürenin azaltılması, güneş kremi kullanılması, zararlı kimyasallarla temasın önlenmesi ve kontrolsüz kilo kaybının önüne geçilmesi, tedavi başarısı adına çok önemlidir.
 • Yaşlanma sürecinin bir sonucu olarak tüm vücut dokularında ve ciltte yapısal bozulmaya yol açan maddelere oksidan maddeler denir. Bu maddelere bağlı hasarın en aza indirilmesini destekleyen C vitamini, E vitamini, karotenoid, likopen gibi maddeler antioksidan maddeler olarak bilinir. Antioksidan maddelerin beslenmeyle alınması, cilt yapısının korunması ve geliştirilmesinde yararlıdır.


Orta derece sarkıklıklarda aşağıdaki yöntemler etkili olabilir:

 • Sarkıklıkların daha ciddi görüldüğü hallerde minimal girişimsel işlemlerin uygulanması gerekebilir. Bu işlemler cildin yapısal olarak iyileşme sürecini destekler ve sarkıklıkların kısa sürede giderilmesine yardımcı olur.
 • Lazer terapisi, cildin kolajen üretimini uyararak eski gerginliğini ve sağlıklı yapısını restore etmeyi amaçlar. Özellikle birkaç seans sonrasında tedavi etkinliği gözle görülür biçimde izlenebilir.
 • Lazer cilt yenileme, lazer peeling veya lazer resurfacing uygulamaları; daha girişimsel bir yöntemle cildin üst tabakalarının kaldırılarak derin tabakalarına ısı uygulanması yoluyla cilt yenilenmesinin uyarılmasını sağlar. Bu yöntem birkaç haftayı bulan, daha uzun bir tedavi süresine sahip olsa da klinik sonuçları daha belirgindir.
 • Mikro Fokuslu ultrason (MFU), ultrason aracılığıyla cildin alt tabakalarına ısı uygulanması yoluyla kolajen üretimini uyararak cilt yapısının düzeltilmesini amaçlar. Birkaç ay süren tedavi süreci sonunda cilt yapısında gözle görülür iyileşme sağlanabilir. MFU yönteminin etkinliği kısa süreli olup, aralıklı olarak yeniden uygulanması gerekebilir.


Ciddi sarkıklıklarda uzman hekimlerin kararıyla şu yöntemlerin uygulanması gündeme gelebilir:

 • Cilt yapısının ileri derecede bozulduğu vakalarda cildin cerrahi olarak düzeltilmesi ve eski gergin ve esnek yapısının sağlanması gerekebilir. Burada amaçlanan, sarkarak sağlıklı yapısını kaybeden fazla cildin cilt altı bağ ve yağ dokularının cerrahi olarak çıkarılması, kalan dokuların sağlıklı bir görünüm kazanacak şekilde yeniden düzenlenmesidir.
 • Kol sarkıklıklarının giderilmesi için brakioplasti (kol germe ameliyatı) uygulanabilir. Başka bölgelerde görülen cilt sarkıklıklarına yönelik benzer teknikler de başarıyla uygulanabilmektedir. Ancak bu işlem sonrasında bölgede yara izi kalabilir. Bu izin tamamen iyileşmesi 2 hafta ila 1 ayı bulabilir.


Bu yöntemlerin dışında; plateletten zengin plazma (PRP) uygulamaları, hormon tedavileri, peeling, dermabrazyon gibi farklı uygulamalar da cildin gençleşmesi ve sağlıklı yapısının geri kazandırılması amacıyla kullanılabilir.

Kol Sarkıklıkları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ciltteki sarkıklıklarda uygulanacak tedavi yöntemi, ciltteki sarkmanın derecesi ve meydana geldiği dokuya göre belirlenmelidir. Kolda görülen sarkmada ciltteki problemin derecesine bağlı olarak farklı veya kombine tedavi yöntemleri tatbik edilebilir.

Kol sarkıklıklarının giderilmesi için brakioplasti (kol germe ameliyatı) uygulanabilir. Ancak bu işlem sonrasında bölgede yara izi kalabilir. Bu izin tamamen iyileşmesi 2 hafta ila 1 ayı bulabilir.

Oluşturma: 03.08.2017 02:30
Son Güncelleme: 16.09.2022 02:40
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu
+A A-