KURUMSAL HABERLER


+A A-

Dr. Corut: Önlemlerin kaldırılması rehavete düşürmemeliDr. Corut: Önlemlerin kaldırılması rehavete düşürmemeli

Medicana Sivas Hastanesi Acil Hekimi Dr. Uğur Corut, 19 Mart'ta işten eve döndükten sonra gece ateşi yükseldi. Ertesi gün hastaneye gelen Corut'a yapılan koronavirüs testi pozitif çıktı. Bir hafta hastanede tedavi gören Corut'a son yapılan test negatif çıktı.

Corut, 14 günlük karantina sürecinin ardından iyileşerek hastanedeki görevine geri döndü. Tedavisinin ardından yeniden görevine başlayan doktor Uğur Corut, yaşadıklarını AA muhabirine anlattı. Hastalığın belirtilerinin başlamasıyla şüphelendiğini söyleyen Corut, yapılan tahlillerde test sonucunun pozitif çıktığını ifade etti. İlk 2 gün ateş olduğunu üşüme, titreme, şiddetli eklem ağrıları, bel ve baş ağrısı yaşadığını belirten Corut, "Daha sonrasında semptomlar olunca ister istemez test yaptırma gereği hissettim." dedi. Daha öncesinde muayene ettiği ve pozitif vakayla karşılaştığı hastalarının bulunduğunu dile getiren Corut, şunları kaydetti: "Şüphelendim ve testimin sonucu pozitif geldi. Tüm hastalıklarda moral ve motivasyon çok önemli, psikolojik olarak hastalığın seyri açısından kendinizi daha iyi halde tutmanız gerekiyor. Tedavi sürecimde yaklaşık 1 hafta hastanede yattım. Sağlık Bakanlığının belirlediği protokole göre ilaç tedavisi aldım. 5 günlük tedaviden sonra testim negatifleşti ve ailemle bayağı mutlu olduk. 2 gün sonra ki testim de negatif çıkınca taburcu edildim."

Hastalığının ilk günlerinde koku ve tat almada duyarsızlaştığını dile getiren Corut, ilk dönemlerde hastalığın belirtilerine herkesin yabancı olmasından dolayı tedirginlik yaşadığını ifade etti.

"İlk başta ailem için endişelendim"

Corut, testinin pozitif çıkmasıyla ilk endişesinin ailesi olduğunu ifade ederek, "İlk başta ailem için endişelendim. 3 kızım var, hastalık sürecinde hafta sonu evde eşim ve çocuklarımla beraberdim. Özellikle onlar için biraz daha fazla kaygım oldu." diye konuştu. Eşi ve çocuklarına yapılan test sonuçlarının negatif çıkmasıyla kendisini daha rahat hissettiğini anlatan Corut, şöyle devam etti: "Daha çok çocuklarım açısından tedirginlik yaşadım. Onların sonucunun negatif gelmesi beni mutlu etti. Sonucumun pozitif olduğunu öğrenince en büyük endişem ailem oldu. Onlarda çok üzüldüler, eşimde, anne ve babamda psikolojik bunalım hali oluştu. Allah'a şükür bir problem yaşamadan tedavi sürecini ve hastalığa atlattık. Hastalık devam ediyor, vaka sayıları azalmış olsa da hastalığın seyri devam ettiği için daha dikkatli olmalıyız. Bazı önlemler kaldırıldı ama bu hastalığın tamamen gittiği anlamına gelmiyor. Maske takmaya ve kişisel mesafeyi koruyucu önlemlere dikkat etmemiz gerekiyor. Bu bizi rehavete düşürmemeli. Hastalığın yayılım hızı yüksek olduğu için vaka sayısı tekrardan artabilir."

"Birilerinin bu hastalıkla savaşması lazım"

Kovid-19 ile mücadele hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına Allah'tan rahmet dileyen Corut, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu süreçte sağlık çalışanlarının haklarını ödemek zor. Zor bir süreç ve biz bu süreci devam ettirmek zorundayız. Toplum ve insanlarımız için buradayız. Birilerinin bu hastalıkla savaşması lazım, bizde elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Hastalarımıza yine bakmaya devam ediyoruz, tedavi süreçlerini tamamlıyoruz. Bu süreçte pes etmeyeceğiz ve elimizden gelen her şeyi yapacağız."

Oluşturma: 23.07.2020 12:00
Son Güncelleme: 25.07.2020 09:43
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu