KURUMSAL HABERLER


+A A-

Yutmada Güçlük ve Horlama Geniz Eti Problemi Belirtisi Olabilir

Geniz eti (adenoid); burnun arka kısmında, bademciklerin üstünde yer alan bir yapıdır. Bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Geniz eti; vücuda ağız ve burun yoluyla giren mikroorganizmaları hapsederek enfeksiyon oluşumunu engeller. Geniz eti normal şartlarda doğumdan 6 yaşa kadar olan dönemde büyür. Sonrasında ise küçülmeye başlar. 15-16 yaşına gelindiğinde geniz eti büyük ölçüde küçülmüştür. Bu nedenle geniz eti büyümesi genellikle çocuklarda görülen bir rahatsızlıktır, yetişkinlerde nadiren görülür. Medicana Avcılar Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ahmet Kızılağaçlı geniz eti ameliyatları hakkında konuştu.


Yutmada Güçlük ve Horlama Geniz Eti Problemi Belirtisi Olabilir

Geniz Eti Neden Büyür?

Dr. Ahmet Kızılağaçlı, ‘’ Geniz eti büyümesi genellikle vücut bir enfeksiyonla savaşırken görülür. Bazı durumlarda enfeksiyon geçmesine rağmen geniz eti büyük halde kalabilir. Bazı çocuklarda geniz eti, doğuştan büyük olabilir. Alerjiler de geniz eti büyümesine yol açabilecek nedenler arasında yer alır.

Geniz eti büyümesi; tekrarlayan enfeksiyonlara, uyku sırasında soluk alışverişinin durması gibi istenmeyen durumlara yol açabilir. Bu tarz ciddi problemlere yol açan geniz etinin tedavi edilmesi gerekir. Geniz etinde büyümenin yol açtığı belirtiler: Horlama, uyurken soluk alışverişinde kısa süreli duraklama (uyku apnesi), nefes alıp verirken ses çıkarma, burundan çok ağız ile soluk alıp verme, yutmada güçlük, burun tıkalıymış gibi genizden konuşma, ağızdan nefes alıp vermeye bağlı ağız kokusu, dudaklarda çatlama ve kuruluk, sık sık kulak enfeksiyonu geçirme şeklinde sıralanabilir.’’ dedi.

Geniz Eti Tanısı Nasıl Konulur?

Çocuğunuzda geniz eti büyümesi belirtileri olduğunu düşünüyorsanız, bir Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanına başvurmanız faydalı olacaktır diye kaydeden Dr. Kızılağaçlı şu konulara dikkat çekti: ‘’ Doktor, hastadaki şikayetleri sorgular ve fizik muayene yapar. Muayene sırasında ucunda ışık ve kamera bulunan ince bir tüp, burundan içeri doğru itilerek geniz eti daha ayrıntılı değerlendirilebilir. Hastada enfeksiyon varlığını araştırmak için kan tahlili de istenebilir. Yapılan muayene ve test sonuçları bir arada değerlendirilerek tanı konulur. Geniz eti büyümesi tedavisi hastadan hastaya değişiklik gösterir. Bazı hastalarda herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmaz ve hastalara düzenli aralıklarla takip önerilir. Tedavi uygulanacak hastalarda ise hastanın yaşı ve geniz etinin boyutu gibi faktörler uygun tedavi yöntemini belirlemede önem taşır.

Geniz eti büyümesinin bakteriyel enfeksiyona bağlı olarak geliştiği durumlarda hastaya antibiyotik verilebilir. Steroid içeren burun spreyleri de geniz eti boyutunun küçülmesini sağlayabilir. Geniz eti tedavisinde uygulanan bir diğer yöntem ise geniz etinin çıkarılması ya da bir diğer adıyla adenoidektomidir.’’

Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Olur?

Dr. Ahmet Kızılağaçlı, ‘’ Geniz eti büyümesi hastada; tekrarlayan kulak ve sinüs enfeksiyonlarına antibiyotikle tedavi edilemeyen enfeksiyonlara uyku apnesi gibi solunum problemlerine yol açıyorsa geniz etinin çıkarılması gündeme gelebilir. Geniz eti ameliyatı görece kolay ve düşük riskli bir ameliyattır. Genel anestezi altında yapılır. Büyüyen geniz eti alınır ve ağızdan vücut dışına çıkarılır. Hasta genellikle aynı gün içerisinde taburcu olur. Hastada geniz eti büyümesi ile birlikte bademcik ile ilgili problemler de varsa ameliyat sırasında bademcikler de eş zamanlı olarak çıkarılabilir. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde hastada; boğaz ağrısı, hafif kanama, sesli nefes alıp verme gibi belirtiler görülebilir. İyileşme yaklaşık 1 hafta sürer. Bu süre boyunca hastanın; asitli içeceklerden uzak durması ve yumuşak, yutması kolay gıdaları tüketmesi tavsiye edilir.’’

Op. Dr.
Ahmet Kızılağaçlı
Kulak Burun Boğaz
MEDICANA AVCILAR
Profili Gör
Oluşturma: 30.03.2021 12:00
Son Güncelleme: 06.12.2021 03:36
Oluşturan: Ahmet Kızılağaçlı