KURUMSAL HABERLER


+A A-

4D ultrason ile bebeğin gerçek görüntüsü doğmadan belli oluyor

Gebelik döneminde ailelerin sıklıkla başvurduğu 4D (4 boyutlu) ultrason ile bilgiler veren Medicana Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Müge Temel, bebeklerinin kime benzediğini merak eden anne-babaların sıklıkla 4D ultrasona başvurduğunu açıkladı. Peki, 4D ultrason nedir? Normal ultrasona göre nasıl faydaları vardır? Ne zaman yapılabilir?


4D ultrason ile bebeğin gerçek görüntüsü doğmadan belli oluyor


4 boyutlu ultrason nedir? Ne işe yarar?

Op. Dr. Müge Temel, anne adayları tarafından merak edilen 4 boyutlu ultrason hakkında şunları söyledi: “4D (boyutlu) ultrason bebeğin anne karnındaki gerçek ve eş zamanlı hareketlerinin izlenebildiği bir teknolojidir. 4D ultrason sayesinde bebek anne tarafından anında görülebilirken arka arkaya eklenen anlık görüntüler sayesinde anne karnındaki bebek bir video görüntüsü gibi izlenebilir. Böylece anne ve baba adayları bebeklerinin gülümsemesi ve esnemesini gibi ilk hareketlerini izleyebilirler. Bazen de doktorlar olarak 4 boyutlu ultrason çekilmesini ailenin dışında biz istiyoruz. Çünkü bebek sağlığında olası sorunları önceden görerek buna göre ilgili tedavilere başlayabiliyoruz.”

“4D Ultrason ebeveynler ile bebek arasında bağı kuvvetleniyor”

Anne-baba adaylarının bebeklerini doğmadan önce görmek istediklerini sıklıkla dile getiren Op. Dr. Temel, “Ses dalgalarıyla elde edilen görüntüleri monitöre yansıtan 4 boyutlu ultrason işleminin aslında sayılamayacak kadar çok faydası vardır. Neredeyse anne baba adaylarının tamamı, bebeklerinin görüntüsü merak ediyor. Haliyle doğumdan 3-4 ay öncesinde görebilmek için de bu yöntemi bizlerden talep ediyor. Ebeveynler bu sayede bebeğiyle arasındaki bağı kuvvetlendiriyor. Aileler genellikle kime benzediği konusunda yorumlar yapabiliyorlar. Bunun yanı sıra anne-baba bebeklerini görünce kaygılar azalıyor ve daha rahat bir gebelik süreci geçiriliyor.

Bizler bu aşamada ebeveynlere inceleme sırasında elde edilen bilgilerin raporunu, bebeğe ait görüntüleri, mini videoları teslim ediyoruz.  Anne-babalar bu videoları hem istedikleri yerde istedikleri zaman oynatabiliyor hem de hatıra olarak saklayabiliyor.” açıklamasında bulundu.

“Bebeğin cinsiyeti daha erken öğrenilebilir”

Op. Dr. Temel, sözlerine şöyle devam etti:

“Bir diğer önemli faydası da tabii ki sağlık kontrolü amacıyla görüntüleme yapılmasıdır. Normal ultrason işleminde doğumdaki kusurlar, bebeğin gelişimi ve amniyon sıvısı incelenebilirken daha detaylı inceleme için 4D ultrasona ihtiyaç duyulmaktadır.

4D ultrasonda aşağıdaki faydalarından birkaçı şöyle sıralanabilir:

  Bebeğin cinsiyeti daha erken tespit edilebilir.

  Bebeğin gelişimi detaylı olarak incelenebilir.

  Yarık dudak ve damak anomalileri tespit edilebilir.

  Kol ve bacak detay anomalileri görüntülenebilir.

  Dış gebelik tanısı çok erken konulabilir.

  Çoğul gebelik durumlarında her bir bebeğin durumu ayrıntılı olarak incelenebilir.

  Plasentada meydana gelen anomalilerin saptanabilir.

  Plasentanın konumu belirlenebilir.”

4D ultrason gebeliğin hangi haftalarında yapılır?

“4D ultrason, bebeğin hareketlerinin ve kendisinin en iyi izlenebildiği 11-13’ncü haftalar ile 18 ve 22’nci haftalarda ayrıntılı ultrasonu tamamlayıcı bir tetkik olarak yapılabilir. Ayrıca 22 ve 28’nci haftalarda yapılan ultrason muayenesinde de 4D ultrason kullanılabilir. Ultrasonun anneye veya bebeği zararlı bir etkisi yoktur.”

Oluşturma: 01.07.2021 12:00
Son Güncelleme: 01.07.2021 11:53
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu