KURUMSAL HABERLER


+A A-

Bel Fıtığında Mikrocerrahi Yöntemi

Medicana Bahçelievler Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı bel fıtığı tedavisinde uygulanan mikrocerrahi yöntemi ile ilgili önemli bilgiler verdi: “Erken dönemde doğru şekilde uygulanan mikrocerrahi girişimler hayat kurtarabilir.” Uzmanımız, bel fıtığı tedavisinde mikroskop yardımıyla uygulanan mikrocerrahi yöntemi hakkında merak edilenleri sizler için anlattı.


Bel Fıtığında Mikrocerrahi Yöntemi

Bel Fıtığında Mikrocerrahi Yöntemi ile Kişiye Özel Yaklaşım

Medicana Bahçelievler Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı bel fıtığı tedavisinde uygulanan mikrocerrahi yöntemi ile ilgili önemli bilgiler verdi: “Erken dönemde doğru şekilde uygulanan mikro cerrahi girişimler hayat kurtarabilmektedir.” ifadelerini kullanan, bel fıtığı tedavisinde mikroskop yardımıyla uygulanan Mikrocerrahi Yöntemi hakkında merak edilenleri sizler için anlattı.

Bel Fıtığı Neden ve Nasıl Oluşur?

İnsan vücudunda omurların arasında disk adı verilen ve bir yastık görevi görerek omurların hasar almasını engelleyen yapılar bulunuyor. Zamanla omurlar arasında yastık görevi gören bu disklerde yaşlanma, ters hareketler yapma gibi çeşitli sebeplere bağlı olarak yırtılma ve yıpranma gibi durumlar ortaya çıkıyor. Oluşan bu yırtıklar ve yıpranmalar omuriliğe ve omurilikte bulunan sinirlere baskı yaparak bel fıtığına neden olabiliyor. Bel fıtığı rahatsızlığı bulunan hastalar çoğu zaman işyerindeki verimlerinin düşmesinden, uyku düzenlerinin bozulmasından veyürümekte zorluk yaşamaktan şikâyet ediyorlar. Bel fıtığı, hastaların yaşam konforunu etkileyen ciddi bir rahatsızlıktır. Bel fıtığına erken dönemde müdahale edilmediği takdirde ilerleyen dönemlerde kalıcı sinir hasarlanmaları ve daha da bozulmuş omurga dizilimiyle daha ciddi sağlık sorunları ortaya çıkma ihtimali yükselebilmektedir. Bel fıtığı tedavisi ise hastaların şikâyetlerine göre değişebilir.

Güncel Tedavi Yöntemlerinden Mikrocerrahi

Bel fıtığı tedavisi hastaya özgü yaklaşım gerektirir. Bel fıtığına bağlı şikâyetlerin olması halinde detaylı muayene ve radyolojik analizlerin yapılması sonucu en uygun tedavi kararının verilmesi önem arz eder. Bel fıtığı rahatsızlığı bulunan kişilerde ağrıları hafifletmek amacıyla yatak istirahati, ilaç tedavisi ve ödemi azaltmak için kullanılan epidural enjeksiyon gibi ameliyat dışı yöntemler kullanılabilir. Cerrahi dışı uygulamaların yetersiz kaldığı durumlarda ise açık ve kapalı cerrahi yöntemlerden faydalanılır.

Mikrocerrahi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Mikrocerrahi ile bel fıtığı ameliyatının mikroskop ve buna uygun mikro aletler kullanılarak yapılan bir ameliyat yöntemi olduğunu ifade ediyor. Mikrocerrahi yöntemi hasta anestezi altındayken uygulanabileceği gibi uygun hastalarda belden aşağı uyuşturularak da yapılabiliyor. Böylelikle anestezi riski yüksek olan ileri yaş ve ek hastalığı olan hastalarda bu işlem uygulanabilmektedir. Mikroskop yardımıyla 1-1.5 cm’lik küçük kesiler açılıyor. Özel cihazlar yardımıyla açılan bu kesilerden girilerek kas dokusu az miktarda sıyrılarak sinire baskı yapan fıtık temizlenebiliyor.

Bel Fıtığında Mikrocerrahi Neden ve Kimlere Uygulanır?

Bel fıtığında özellikle dikkat edilmesi ve geç kalınmaması gerektiğini hastalara gösteren bazı belirtiler olduğunu söylüyor. Eğer kişide bağırsak ve mesanede fonksiyon kaybı (idrar ve dışkı kaçırma), bel ve bacak ağrılarının kötüleşmesi, bacaklarda güçsüzlük, denge ve yürüme bozukluğu, ilaç tedavisine yanıt vermeme, yanma, batma ve üşüme gibi sinir hasarını belirten bulguların varlığı vakit kaybetmeden hastanın kontrollerinin yapılması ve gerekli olması halinde tedavi aşamasına geçilmesi gerekiyor.Bel fıtığı tedavisi her hastalıkta olduğu gibi kişiden kişiye değişen, klinik ve radyolojik değerlendirmeler sonucunda karar verilmesi gereken bir durum olduğunu aktarıyor. Gerekli tetkikleri yapılan, diğer tedavi yöntemlerine cevap vermeyen, düşük ayak (ayak bileğini yukarı hareket ettirememe) veya kauna equina sendromu (bacakta ileri derecede güç kaybı, idrarı ve dışkıyı tutmakta güçlük yaşama) gelişmiş olan hastalarda mikrocerrahi yöntemi kullanılabiliyor.

Oluşturma: 07.12.2023 11:21
Son Güncelleme: 07.12.2023 11:21
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu