KURUMSAL HABERLER


+A A-

Diyabetlilere Egzersiz Önerisi: Yemekten 2 Saat Sonraya Bırakmayın

Medicana International Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Rıdvan Alaca, düzenli egzersizin diyabet hastaları için büyük önem taşıdığını; hatta egzersiz sayesinde şeker ilaçları ve insülin dozlarının azaltılmasının, bazen de ilaçların kesilmesinin bile mümkün olabildiğini söyledi.


Profesör Alaca, diyabet hastalarında kan şekerinin düzenlenmesi ve hastalığın vücudun çeşitli sistemlerine vereceği zararın en aza indirgenmesi için mümkünse her gün yemeklerden sonra iki saat içinde egzersiz yapılmasını önerdi. Egzersizin kalp - damar ve solunum sistemi üzerine olumlu etkileri yanında kas ve iskelet sistemine de önemli faydaları olduğunu söyleyen Prof. Dr. Rıdvan Alaca, kilo kontrolünün sağlanması ve iyi olma hissinin egzersizin diğer faydalarından başlıcaları olduğunu vurguladı. Dr. Alaca, "Hatta düzenli egzersiz yapılması ile şeker ilaçları ve insülin dozlarının azaltılması ve bazen ilaçların kesilmesi bile mümkün olabilmektedir" dedi.

Spor öncesi şekeriniz 100-250 mg olmalı

Peki diyabet hastaları ne tür egzersizleri hangi sıklıkla yapmalı? Prof. Dr. Rıdvan Alaca, bu konuda şu önerilerde bulundu:

"Isınma ve soğuma egzersizleri hariç haftada en az üç kez ve en az 30 dakika egzersiz yapılmasını öneriyoruz. Egzersiz türü olarak yürüme, yüzme, hafif tempolu koşu ve bisiklet gibi aerobik egzersizler tercih edilmelidir. Ağırlık kaldırma ve dirençli egzersizleri ise tavsiye etmiyoruz. Önemli olan egzersizin belli bir düzen içinde, mümkünse her gün yapılmasıdır. Egzersiz öncesi dikkat edilmesi gereken kan şekerinin 100-250mg/dl arasında olması gerektiğidir. 250 miligramın üzerindeki değerlerde egzersiz yapılmamalıdır. 100 miligramın altındaki değerlerde ise şekerli bir şeyler yiyerek egzersiz öncesi kan şekeri yükseltilmelidir. Yemek sonrasında yapılan egzersizlerin kan şekeri üzerindeki olumlu etkisi yeni çalışmalarda gösterilmiştir. İdeali yemek sonrası iki saat geçmeden egzersiz yapmaktır. Hipoglisemi belirtileri (soğuk terleme, baygınlık hissi, v.b.) gelişirse hemen egzersize son verilmelidir. Mümkünse egzersiz yalnız yapılmamalıdır."

Isınmadan egzersize başlamayın

Dr. Alaca'nın egzersiz yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusundaki açıklamaları ise şöyle:

"Öncelikle bir ısınma periyoduna gerek var. Bu periyotta egzersizlere yavaş başlanıp devam edilmeli ve kalp atımları tedricen artırılmalıdır. Bu dönemde hafif tempolu yürüme ve germe egzersizleri 5-10 dakika süre ile yapılmalıdır. Kalp atımlarınızı artıracak ve akciğerlerinizin daha fazla çalışmasını sağlayacak olan aerobik egzersizlerdir. Bunlar ortalama yarım saat kadar yapılmalıdır. Yapabileceğiniz aerobik egzersizlerin başlıcaları tempolu yürüme, yüzme ve bisiklete binmedir. Soğuma dönemi kalp atışlarınızı yavaşça azaltacak az tempolu yürüme veya germe egzersizlerinden oluşur. Bunun için 5-10 dakika yeterlidir. Egzersiz sonrasında ise 15 dakika içinde (özellikle düzenli egzersiz yapılmıyorsa) kan şekeri ölçülmelidir."

Oluşturma: 23.11.2016 12:00
Son Güncelleme: 19.07.2017 11:55
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu