KURUMSAL HABERLER


+A A-

Dizinizdeki Sorun Yaşam Tarzınızdan Kaynaklanıyor Olabilir

Yaşam tarzı değişiklikleriyle diz ağrılarını hafifletmek mümkündür. Özellikle kilo bu konuda çok önemli bir faktördür.


Medicana International Ankara Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Derviş Güner:

"Diz ağrısının bilinen bir çok nedeni vardır. Genç hastalarda daha çok menisküs sorunları ve kıkırdak yaralanmaları diz ağrısına sebep olurken, yaşlı hastalarda dejeneratif osteoartrit (kireçlenme) ön plandadır.  Romatizmal hastalıklara bağlı diz ağrıları ise hem genç hem de yaşlı hasta gruplarında görülebilir.

Yaşam tarzı değişiklikleriyle diz ağrılarını hafifletmek mümkündür. Özellikle kilo bu konuda çok önemli bir faktördür. Vücudunuzdaki her bir fazla kilo, dizlerinize 3.5 kilogram olarak yansır. Kabaca 10 kilogram vererek dizlerimizin üzerinden 3.5 kilogramlık bir yükü kaldırmak mümkün olur. Benzer şekilde diz çevresi kaslarımızı kuvvetlendirerek, dizlerimize binen bu yükü hafifletebiliriz. Sanılanın aksine diz ağrısı yaşayan hastalın uzun yürüyüşler yapmaya başlaması ise şikayetlerini azaltmaz, aksine artırır.

Ailede dejeneratif osteoartrit gibi diz rahatsızlıkları bulunanlar (genetik yatkınlık nedeniyle), fazla kilolu bireyler, futbol ve basketbol gibi sporlarla uğraşanlar (hobi olarak da olsa), daha önceden diz travması veya diz eklemini ilgilendiren kırık öyküsü olanlar risk grubunda sayılabilir.

Düzenli egzersiz yaparak ve vücut ağırlığımızı kontrol altında tutarak diz sağlığımızı korumak mümkündür. Spor yapacaksak mutlaka kendimize uygun sporu, hekimimiz kontrolünde yapmamız gerekir."  

Op. Dr.
Mehmet Derviş Güner
Ortopedi ve Travmatoloji
MEDICANA INTERNATIONAL ANKARA
Profili Gör
Oluşturma: 02.11.2016 12:00
Son Güncelleme: 19.07.2017 12:13
Oluşturan: Mehmet Derviş Güner