KURUMSAL HABERLER


+A A-

Çocuklarda Sık Rastlanan Bir Olgu: Kalp Üfürümleri

Masum üfürümler ile patolojik olanlar nitelikleri bakımından farklıdırlar ve deneyimli bir hekim için bunları birbirinden ayırt etmek kolaydır. Ancak tereddütlü durumlarda veya masum üfürüme benzeyen farklı durumların aydınlatılması için ekokardiyografik inceleme yapılması yararlı olur


Medicana International Ankara Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Nazlıhan Günal kalp üfürümleri hakkında bilgi veriyor.

Okulların açılmasıyla birlikte bu dönem okula yeni başlayan çocukların sağlıkları ve buna paralel olarak okul başarıları açısından ayrıntılı bir fizik muayeneden geçmesini öneriyoruz. Çocuklarda kardiyolojik sorunların tespiti açısından da bu dönemi değerlendirmekte fayda var. Dilerseniz çocukluk çağında oldukça sık rastlanan "kalp üfürümleri"ne biraz daha yakından bakalım...

Kalp Üfürümü Nedir?

Muayene sırasında çocukların kalbinde üfürüm duyulması oldukça sık rastlanan bir bulgudur ve ailede büyük bir endişeye yol açar. Üfürüm, hekim tarafından steteskop ile kalp dinlenirken kalp sesleri arasında duyulan, üflemeyi andıran seslerdir. Herhangi bir kalp hastalığı olmayan sağlıklı çocukların hemen hemen yarısında masum nitelikli böyle üfürümler duyulabilir. Bu üfürümler, kalbin çalışması sırasında kan pompalanırken oluşan doğal titreşimlerdir. Bu üfürümler masum üfürüm olarak adlandırılır ve hafif şiddette seslerdir. Çocuklarda göğüs duvarı erişkinlere göre daha ince olduğu için çocukluk çağlarında masum üfürümler çok daha sık rastlanır ve yıllarca duyulabilir. Çocuk büyüdüğünde ve göğüs duvarı kalınlaştığında bu sesler azalır ve kaybolur. Kalbin daha hızlı çalışmak durumunda olduğu kansızlık, ateş, egzersiz, guatr gibi durumlarda masum üfürümler daha belirgin duyulabilir.

Masum Üfürümler Çocukları Etkiler Mi?

Masum üfürümlü çocuklarda kalpte herhangi bir bozukluk olmadığından başka bir şikayet bulunmaz. Masum üfürümler çocuğun sağlığı için herhangi bir tehdit oluşturmaz, çocuklara hiçbir etkisi yoktur. Tüm sağlıklı çocuklar gibi masum üfürümlü çocuklar da serbestçe koşup oynayabilirler, spor yapabilirler.  Tedaviye gerek yoktur. Üfürümün şiddeti çocuk büyüdükçe azalır ve kaybolabilir. Devam etmesinin veya kaybolmasının çocuğun sağlığı açısından hiçbir etkisi yoktur.

Patolojik (Kalp Hastalığına Bağlı) Üfürüm Nedir?

Çocukluk çağlarında üfürümlerin bir kısmı da kalpte bulunan yapısal bozukluklardan ileri gelebilir.Bunlar patolojik üfürümlerdir, ve böyle üfürümlere yol açan hastalıklar arasında kalp odacıklarını bölen duvarlar üzerinde bulunan VSD, ASD gibi kalp delikleri, PDA gibi damar açıklıkları, kalp kapaklarında darlık veya işlev bozuklukları sayılabilir. Bu durumlarda,  bozuk olan yapıdan veya kalp deliğinden geçen kan, türbülans veya devamlı akıma yol açarak patolojik üfürümlerin duyulmasına neden olur. Kalpte üfürüm oluşturan doğuştan kalp hastalıklarından başka, sonradan olan bazı hastalıklarda da üfürüm duyulabilir. Bu hastalıkların en önemlisi romatizmal ateşe bağlı kalp kapağı bozukluklarıdır. Masum üfürümlerden farklı olarak; patolojik üfürümlü çocuklarda mevcut kalp hastalığının çeşidine göre başka şikayetler ve bulgular da olabilir.

Masum Üfürümler ile Patolojik Üfürümler Ayırt Edilebilir Mi ?

Masum üfürümler ile patolojik olanlar nitelikleri bakımından farklıdırlar ve deneyimli bir hekim için bunları birbirinden ayırt etmek kolaydır. Ancak tereddütlü durumlarda veya masum üfürüme benzeyen farklı durumların aydınlatılması için ekokardiyografik inceleme yapılması yararlı olur. Ekokardiyografi normal ise üfürümün masum üfürüm olduğu, tedaviye, kontrole ve  fizik aktivite kısıtlamasına  gerek olmadığı, çocuğun sağlıklı bir kalbi olduğu aileye anlatılır.

Çocuklarımıza sağlıklı ve başarılı günler dileriz...


Prof. Dr.
Nazlıhan Günal
Çocuk Kardiyolojisi
MEDICANA INTERNATIONAL ANKARA
Profili Gör
Oluşturma: 05.10.2015 12:00
Son Güncelleme: 17.12.2021 10:20
Oluşturan: Nazlıhan Günal