KURUMSAL HABERLER


+A A-

ÇOCUKLARDA KALP ÜFÜRÜMLERİ

Çocuklarda sıkça saptanan bulgulardan biri olan kalp üfürümeleri ilgili bilgi veren Medicana International Ankara Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Nazlıhan Günal, üfürümlerin çoğunun “masum üfürüm” olduğunu; ancak doğumsal veya sonradan geçirilen hastalıklara da bağlı olabileceğini belirtti. Sonradan oluşan üfürümlerin romatizmal ateşin yol açtığı kalp kapak bozukluklarına bağlı olabileceğini ekledi.


ÇOCUKLARDA KALP ÜFÜRÜMLERİ

Medicana International Ankara Hastanesi Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Prof. Dr. Nazlıhan Günal,  üfürümlerin çocukların kalbinde sıkça saptanan bir muayene bulgusu olduğunu ve ailede büyük endişeye yol açtığını, ancak herhangi bir kalp hastalığı olmayan sağlıklı çocukların hemen hemen yarısında masum nitelikli böyle üfürümlerin duyulabildiğini belirtti. Masum üfürümün, çocuğun sağlığı için herhangi bir tehdit oluşturmadığını söyleyen Prof. Dr. Günal, "Bu çocuklar da tüm sağlıklı çocuklar gibi koşup oynayabilirler, spor yapabilirler. Tedaviye gerek yoktur" dedi. Günal, kalbin daha hızlı çalışmak durumunda olduğu kansızlık, ateş, egzersiz, guatr gibi durumlarda masum üfürümlerin daha belirgin duyulabildiğine dikkat çekti.

Hekim tarafından steteskop ile kalp dinlenirken duyulan sesler arasında üflemeyi andıran sesler olan üfürümlerin, büyük kısmının zararsız olduğu söyleyen Prof. Dr. Nazlıhan Günal, masum üfürümler konusunda sözlerine şöyle devam etti; "Bu üfürümler, kalbin çalışması sırasında oluşan doğal titreşimlerin neden olduğu hafif şiddette seslerdir ve 'masum üfürüm' olarak adlandırılır. Çocuklarda göğüs duvarı erişkinlere göre daha ince olduğu için çocukluk çağlarında masum üfürümler çok daha sık duyulur ve uzun süre devam edebilir. Çocuk büyüdüğünde bu sesler azalır ve kaybolur. Devam etmesinin veya kaybolmasının da çocuğun sağlığı açısından hiçbir olumsuz etkisi yoktur." Günal, kalpte üfürüm oluşturan doğuştan kalp hastalıklarından başka, sonradan olan bazı hastalıklarda da üfürüm duyulabildiğini, bu hastalıkların en önemlilerinden birisinin romatizmal ateşe bağlı kalp kapağı bozuklukları olduğunu sözlerine ekledi.

Ekokardiyografik inceleme önemli…

Çocukluk çağlarında üfürümlerin bir kısmının da kalpte bulunan yapısal bozukluklardan ileri gelebildiğine işaret eden Günal, böyle üfürümlere yol açan hastalıklar arasında kalp odacıklarını bölen duvarlar üzerinde bulunan VSD, ASD gibi kalp delikleri, PDA gibi damar açıklıkları, kalp kapaklarında darlık veya işlev bozukluklarının sayılabileceğini söyleyen Prof. Dr. Günal, "Bu durumlarda,  bozuk olan yapıdan veya kalp deliğinden geçen kan, türbülans veya devamlı akıma yol açarak patolojik üfürümlerin duyulmasına neden olur. Masum üfürümler ile patolojik olanlar, nitelikleri bakımından farklıdırlar ve deneyimli bir hekim için bunları birbirinden ayırt etmek kolaydır. Ancak tereddütlü durumlarda veya masum üfürüme benzeyen farklı durumların aydınlatılması için ekokardiyografik inceleme yapılması yararlı olur." dedi.                                          

Prof. Dr.
Nazlıhan Günal
Çocuk Kardiyolojisi
MEDICANA INTERNATIONAL ANKARA
Profili Gör
Oluşturma: 05.10.2018 12:00
Son Güncelleme: 05.10.2018 09:19
Oluşturan: Nazlıhan Günal