KURUMSAL HABERLER


+A A-

Migrene Etkili Tedavi: Nöralterapi / Enjeksiyon Yöntemi

Medicana International Ankara Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Songül Turğut, sıradan bir başağrısı olmayıp sosyal ve psikolojik sorunları da beraberinde getirerek tedavi edilmesi gereken bir hastalık olan migrene çözüm sunan yeni tedavi yöntemi hakkında bilgi verdi.


Migrene Etkili Tedavi: Nöralterapi / Enjeksiyon Yöntemi

Migren, sıradan bir başağrısı olmayıp, ağrının 4-10 saatten 3 güne kadar sürebildiği nörolojik bir rahatsızlıktır. Şiddetli ve günlük hayatı etkileyecek düzeyde hissedilen migren ağrısına, bulantı, kusma ve ışık, ses ile koku hassasiyeti de eşlik edebilir. Uyuşma ve geçici felçler de gelişebilir. Çocuklarda karın ağrısı ve bulantı ön plandadır. Migren, psikolojik sıkıntılara neden olabilir ve iş kayıpları yaratır. Atak esnasında hastaların %90'ı işini sürdüremez. Açlık, uykusuzluk, stres, bazı yiyecekler, hava değişimleri, lodos gibi bazı tetikleyici faktörler mevcuttur. Ancak migrenin tedavisinin mümkün olduğu unutulmamalıdır. İlaç tedavisi, yan etkileri (kilo, saç dökülmesi, böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları vb oluşabilir) nedeniyle ve bazı kronikleşmiş hastalar için seçenek olmaktan çıktığında migren ağrılarına çok önemli bir tedavi alternatifi "nöralterapi"dir.

"Enjeksiyon yöntemi: Nöralterapi" nasıl uygulanır?

Nöralterapi, lokal anestezik ilaçlarla yapılan enjeksiyon yöntemidir. Baş ağrıları, migren, bel-boyun-sırt ağrıları başta olmak üzere çeşitli hastalıkların tedavisinde yıllardır tek başına ya da diğer yöntemlerle birlikte tercih edilir. Batı tıbbının uzun yıllardır kullandığı bir teknik olup, lokal anestezik madde cilde iğnelerle uygulanır. Kişiye göre değişse de genellikle hastaya 72 saat aralıklarla ortalama 3 seans uygulanır. İğnelerin ciltte kalış süresi 15-20 dakikadır. Tamamlayıcı tedavi şeklinde ilaçla tedavisiyle birlikte uygulanabileceği gibi bir başka seçenek olarak nöralterapi sırasında ilaç bıraktırılabilir. Bu tedavinin başarı oranı oldukça yüksektir. Nöralterapi çocuk ve yaşlılar dahil olmak üzere her hastaya uygulanabilir. Çok düşük lokal anestezik içerir, iz bırakmaz, ağrılı değildir (sadece enjeksiyon sırasında ağrı hissedilebilir), antibakteriyeldir. Hastanın yaşam koşulları ve tedaviye alınan cevap önemlidir. Her hastada hastanın değerlendirmesini takiben kişiye özel planlama yapılır.

Nöralterapi sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Vücudun asit düzeyinin düzenlenmesi için bol su içilmelidir.

Hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durulmalı, dengeli beslenilmelidir.

Çok çay ve kahve tüketilmemelidir.

Stresten mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Yürüyüş ve fiziksel aktivite yaşam tarzı haline getirilmelidir.

Akupunkturdan farkı nedir?

Nöralterapi de akupunktur da tamamlayıcı tıbbın bir parçasıdır ve vücutta belli noktalara uygulanır. Ancak nöralterapi Batı (Almanya), akupunktur ise Doğu (Uzak Doğu) tıbbı çıkışlıdır ve vücutta tedavinin uygulandığı noktalar farklılık gösterir.

Etkili olduğu diğer hastalıklar hangileridir?

Nöralterapi, akut ve kronik birçok hastalığın tedavisinde kullanılır: Migrenin yanı sıra küme baş ağrıları, trigeminal nevralji, fibromiyalji, bel-boyun-sırt ağrı ve fıtıkları, yüz felci, vertigo ve karpal tünel başta olmak üzere ağrı tedavileri ile nörolojik hastalıklarda; hormonal bozukluklar, romatizma, tiroid gibi diğer hastalıklarda... 

Uzm. Dr.
Songül Turğut
Nöroloji
MEDICANA INTERNATIONAL ANKARA
Profili Gör
Oluşturma: 18.01.2018 12:00
Son Güncelleme: 18.01.2018 12:57
Oluşturan: Songül Turğut