KURUMSAL HABERLER


+A A-

Uzmanlardan Kanserli Hasta Yakınlarına Önemli Tavsiye: “Suçluluk Duymayın”

Medicana Sağlık Grubu ve Evde Bakım Derneği işbirliğiyle düzenlenen “Onkoloji Hastalarında Tedavi Yaklaşımları ve Evde Bakım Derneği” başlıklı konferansta, kanserli hasta yakınlarının yaşadıkları sorunlar ele alındı. Sağlık profesyonelleriyle hasta yakınlarını bir araya getiren etkinlikte uzmanlar, hasta yakınlarına kanser ve hasta bakımı konusunda önemli bilgiler verirken “suçluluk duymayın” tavsiyesinde bulundu. Medicana International İstanbul Hastanesi konferans salonunda düzenlenen etkinliğe Kanser tedavisi gören hastalar ve hasta yakınları başta olmak üzere, Beylikdüzü Belediyesi Başkan Yardımcısı Fatma Hoşgöz, Evde Bakım Derneği Başkanı Aynur Dik, Üniversite ve Özel Hastanelerde görev yapmakta olan öğretim görevlileri, doktor ve hemşireler katıldı.


Uzmanlardan Kanserli Hasta Yakınlarına Önemli Tavsiye: “Suçluluk Duymayın”

Medicana International İstanbul Hastanesi’nin Konferans Salonu’nda 10 Nisan Salı günü düzenlenen ve tüm gün süren konferansa, kanser tedavisi gören hastaların yakınları büyük ilgi gösterdi. Hastaların fiziksel bakımından psikolojik gereksinimlerine, ilaçlarının takibinden beslenmesine kadar hemen tüm ihtiyaçlarının karşılanmasında en büyük desteği sağlayan hasta yakınlarına; sağlık sektörünün saygın hekim ve uzmanlarının yanı sıra sivil toplum kuruluşlarından temsilciler önemli tavsiyelerde bulundu.

Kanser hastalığının tanınmasından hastalığın tedavisine, evde kanserli hasta bakımından palyatif bakım yaklaşımlarına katılımcılara rehberlik edecek başlıkların konuşulduğu etkinlikte konuşma yapan Medicana International İstanbul Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Füsun Tokatlı, “Kanser, tüm aile bireylerini etkileyen bir süreçtir. Bu süreçte mutlaka diğer aile üyelerinden destek istenmeli. Sadece tek bir hasta yakını üzerinde oluşan yük, tüm bireylerin değişik alanlardaki yardımlarıyla büyük oranda hafifleyecektir. Bu yükün altına mümkünse tek bir kişi girmemelidir. Sorumluluk mutlaka paylaşılmalıdır” dedi.

Tedavide, Hasta Yakınlarının Sağlığı Çok Önemli

Medicana Sağlık Grubu’nun bu önemli etkinliği, hasta yakınlarının yaşadıkları zorlukların konuşulmasına ve sesli olarak ifade edilmesine olanak sağlamak amacıyla düzenlediğinin altını çizen Tokatlı “Tedavi sürecinde, hastaların en önemli dayanağı olan hasta yakınlarının fiziksel ve ruhsal sağlığı kritik bir önem taşıyor. Yakınınızın süreci devam etse bile bireysel olarak kendi hayatınızın olduğunu unutmayın. Bu yorucu ve yoğun süreç sizin içinde devam ediyor. En azından ara sıra yakınınız uyurken, dinlenirken veya bir süre size ihtiyacı olmayacağı vakitlerde kendiniz için enerji ve motivasyonunuzu artıracak aktiviteler yapmalısınız. Dışarı çıktığınızda suçluluk hissetmek yerine yakınınızın yanına döndüğünüzde onunla daha kaliteli nasıl zaman geçireceğinize odaklanın” şeklinde konuştu.

Onkoloji Hemşireliği Uzmanlık Kadar Gönüllülükte Gerektirir

Sağlık profesyonelleri, Kanserli hastalar ve hastalarını bir araya getiren etkinliğin ev sahibi Medicana Sağlık Grubu Hemşirelik Hizmetleri Direktörü Gülay Kaçar konuşmasında şunlara dikkat çekti. “En hassas hasta grubu onkoloji hastaları ve bir o kadar da yakınları.  Bu yüzden biz hemşireler bunun sorumluluğunda ve bilincinde olmalıyız.  Onkoloji hemşireliği konusunda deneyim kadar gönüllü olmakta aradığımız şartlar arasında. Çünkü onkoloji hastalarımız ve yakınlarının ne yaşadıklarını biliyor, görüyor ve onlarla empati kurarak tedavilerine ortak oluyoruz.” dedi. Evde Bakım Derneği Başkanı Aynur Dik, konuşmasında derneğin faaliyetlerine dikkat çekti. Dik, Bu tür sürdürülebilir sosyal sorumluluk projelerine yıl boyunca  destek verdiğini söyledi.


Yerel Yönetimlerde Aynı Hassasiyeti Göstermeli

Kanserden korunmada yerel yönetimlerin önemine değinen Beylikdüzü Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Hoşgöz, konuşmasında sosyal sorumluluk projelerinin önemine dikkat çekti.  Beylikdüzü’nde kanserin erken teşhis ve tedavisinde  bilgilendirme ve farkındalık çalışmaları yürütürken tedavi gören hastaların yakınlarının da bilinçlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Oluşturma: 12.04.2018 12:00
Son Güncelleme: 24.03.2021 01:39
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu