KURUMSAL HABERLER


+A A-

Meme Küçülme Ameliyatı

Genetik faktörler, hormonal değişiklikler veya bazı hastalıklar sonucu iri ve sarkık memeler oluşabilir. Kilo değişiklikleri, emzirme ve yerçekimi etkisi bu sorunu daha da artırabilir. Medicana Bursa Hastanesi Estetik Plastik ve Rekonstüftik Cerrahi uzmanı Mustafa Hasdemir konu ile iligli bilgi verdi.


Sağlık Sorunları Nelerdir

Normalden büyük ölçülere ulaşmış ve sarkmış bir meme fiziksel ve psikolojik sorunlara neden olabilir.

İri memeler sırt, boyun ve bel ağrılarına neden olabilir. Vücut posturunda bozukluğa yol açabilir. Ayrıca sütyen askısı yerinde basıya bağlı yaralar oluşabilir. Uyku sırasında meme ağırlığına bağlı nefes darlığı ve yorgun uyanma hali görülebilir. Özellikle yaz aylarında meme altında pişikler, yaralar, mantar enfeksiyonları gelişebilir ve kötü kokulara sebebiyet verebilir. 

Kadının fiziki açıdan rahat edememesi, fiziksel aktivite kısıtlılığı yaşaması, kıyafet seçiminde yaşadığı problemler ciddi bir özgüven kaybına, sosyal ve psikolojik sorunlara yol açabilmektedir.

Plastik Cerrahi Muayenesi

 Meme küçültme ameliyatı düşünen hastalar plastik cerraha başvurmalıdır. İlk muayenede yaşınız, evlilik ve çocuk sahibi olup olmayacağınız, ek hastalıklarınız ve beklentileriniz değerlendirilir.

 Memelerinizin mevcut büyüklüğü, şekli, derinizin durumu muayene edililir. Memeninin ne kadar küçültüleceği memenin mevcut büyüklüğü, hastanın beden yapısı değerlendirilerek hastayla birlikte karar verilir.

 Hastaya ameliyat süreci, yapılacak işlemler, ameliayat süresi, karşılaşılabilecek komplikasyonlar hakkında bilgi verilir. Meme küçültme ameliayatları 18 yaşından büyüklere ve emzirme sonrası 6. ayı tamamlayanlara yapılır.

Ameliayat Öncesi Süreç

 Ameliyat öncesi kan tahlilleri ve memenin radyolojik incelemeleri yapılır. Şeker hastalığı , yüksek tansiyon ve benzeri hastalıklar varsa kontrol altına alınmasına yönelik konsültasyonlar istenir. Sigara kullananlarda 2 hafta önce sigaranın bırakılması, kan sulandırıcı kullananlarda 1 hafta önce ilacın kesilmesi istenir.

Ameliyat Süreci

 Estetik meme küçültme ameliyatında meme çizimi ameliyat günü yapılır. Ameliyat genel anestezi ile hastane koşullarında, ameliyathanede yapılır. Ameliyat yaklaşık 3 saat sürer.

 Memenin mevcut büyüklüğüne göre I harfi, J harfi veya ters T harfi şeklinde iz kalabilir. Bu izler memenin altında kamufle edildiği için uzun vadede hastayı rahatsız etmez. Ameliayatta gerekirse dren konur ve memeyi stabilize edici sütyen korse takılır.

Ameliyat Sonrası Süreç

 Ameliyattan sonra hasta hafif oturur pozisyonda yatar. 4 saat sonra beslenebilir ve genellikle aynı günün akşamı destekle yürüyebilir. Ameliyat sonrası rahat geçer. Genellikle 1 gün sonra drenler çekilir. Pansumanları yapılarak hasta taburcu edilir.  

Hastane Sonrası Süreç

 Bir hafta koruyucu antibiyotik tedavisi alır. Banyoya 4. gün  izin verilir. Sosyal yaşama ise 7. gün dönebilir. Genellikle cilt altı ve eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alma işlemi gerekmez. Koruyucu sütyen 3 hafta takılır. Hafif sporlara 3. hafta ağır sporlara ise 3. ay izin verilir.

Meme Küçültme Operasyonlarında İstenmeyen Sonuçlar

 Meme küçültme operasyonlarında komplikasyon riski düşük olmakla birlikte kanama, enfeksiyon, meme başı duyusunda geçici artma veya azalma, yara izi (daha çok yara iyileşme problemi olanlarda), memede sertlik, asimetri görülebilir.

Emzirme

 Emzirme fonksiyonu memenin mevcut büyüklüğüne göre değişmekle birlikte genellikle korunur. Aşırı büyük olmayan memelerde süt kanalları yeterince korunduğu için süt vermede sorun yaşanmaz.

Kanser Riski

 Meme küçültme ameliyatlarında meme kanseri riski artmaz. Hatta geriye kalan meme dokusu azaltıldığı için meme kanseri riskini göreceli olarak azalır. Ayrıca alınan meme dokusu patolojik incelemeye tabi tutulduğu için meme kanseri varsa erken teşhis ve tadaviye olanak sağlar.

Oluşturma: 13.04.2018 12:00
Son Güncelleme: 13.04.2018 03:15
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu