KURUMSAL HABERLER


+A A-

Glokom

Glokom nedir? Göz içi basıncının yükselmesi sonucunda görme sinirinin hasar görerek görme kaybı oluşturan bir hastalıktır. Sıklıkla 40 yaş üzerinde görülür. Bebeklik ve çocukluk çağında görülen tipleri vardır. Tedavi edilmezse yıllar içerisinde ilerleme gösterip kalıcı görme kaybına sebep olur. Glokomda göz sinirinde oluşan hasarın geri dönüşüm ihtimali yoktur. Bu nedenle erken tanı ve tedavi çok önemlidir.


Glokom belirtileri nelerdir?

Glokom başlangıç evresinde belirti göstermeyen sinsi bir hastalıktır. Bu nedenle 40 yaş üstü yılda bir kez rutin bir göz muayenesi önermekteyiz.

İleri evrelerinde görme alanında daralma, görme kaybı, baş ve göz ağrısı belirtileri görülebilir.

Glokom tanısı nasıl konur?

Genellikle glokom tanısı rutin göz muayenesi sırasında konulur. Glokomdan şüphelenen durumlarda ileri tetkikler yapılarak tanı konulmaktadır.

Göz içi basıncım normal olsa bile glokom hastası olabilir miyim?

Göz içi basıncı değerleri çok önemli kriter olsa bile kornea kalınlığımız göz önüne alınarak hesaplanan düzeltilmiş göz içi basıncı değerimiz daha önemlidir. Kornea kalınlığının inceliği halinde ve normal tansiyonlu glokom diye adlandırdığımız glokom türünde göz içi basıncı normal ölçülebilir.

Glokom nasıl tedavi edilir?

Daha sık karşılaştığımız açık açılı glokom tipinde ilk önce göz damlaları kullanılır. Gerekirse 2.damla eklenir. Bazen SLT dediğimiz lazer uygulanabilir. Bunlarda yeterli gelmezse ameliyat ile göz tansiyonu düşürülür.

Daha nadir rastladığımız dar açılı glokom tipinde genellikle ani başlangıçlar olmaktadır. Bu durumda hap ve serumla tansiyon düşürülerek lazer tedavisi uygulanmaktadır.

Oluşturma: 03.05.2018 12:00
Son Güncelleme: 03.05.2018 04:53
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu