KURUMSAL HABERLER


+A A-

Aort anevrizmaları ve güncel tedavi yöntemleri Yüksek tansiyon, damar sertliği veya ani gelişen travmalar; aort anevrizmalarına sebep olabiliyor.

Hastalığın gelişiminde İleri yaş, obezite, kontrolsüz tansiyon, diyabet, kan yağı tablosu, hareketsiz yaşam ve sigara kullanımı gibi faktörlerin de rol oynadığını belirten Medicana International Ankara Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Tolga Soyal, " Erken yakalanan anevrizma hastalarında risk faktörlerinin kontrol altına alınarak, düzenli takiplerin yapılması gerekir. Ancak ilerlemiş ve ilerlemekte olan anevrizma hastalarında tedavi yöntemi cerrahi tedavi olmalıdır" dedi.


Aort anevrizmaları ve güncel tedavi yöntemleri Yüksek tansiyon, damar sertliği veya ani gelişen travmalar; aort anevrizmalarına sebep olabiliyor.

Anevrizma Nedir?

Medicana International Ankara Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Tolga Soyal anerizmayı tanımlarken “bir damarın olması gerekenden daha fazla genişliğe sahip olmasıdır. Bir anlamda, 'damarın balonlaşması' olarak da tanımlanabilir. Atar damar içinde taşıdığı kanın oluşturduğu tansiyon nedeni ile yüksek basınç altındadır. Eğer balonlaşma varsa, bu balonun basınç ile patlaması veya yırtılması durumunda hayati tehlike doğabilir.” ifadesi kullandı.

Hastalığın göğüs, sırt, bel ve karın ağrısı gibi şikayetler olabileceği gibi şikayet olmaksızın da seyredebileceğini açıklayan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Tolga Soyal “rutin bir kardiyovasküler muayne ve değerlendirme sürecinde olması gerektiğinin altını çizdi. Ve sözlerine devem etti “Bazen ve maalesef ilk teşhise damarım yırtılması ve kanaması gibi hayatı tehdit eden bir durumda ulaşılabilir. Bu nedenle temel korunma için risk grubundaki kişilerde düzenli kontrol yapılması önemlidir.” açıklamasında bulundu.

Anevrizmada erken Tanı

Erken yakalanan anevrizma hastalarında risk faktörlerinin kontrol altına alınarak, düzenli takiplerin yapılması gerektiğini belirten Doç. Dr. Tolga Soyal “Ancak ilerlemiş ve ilerlemekte olan anevrizma hastalarında tedavi yöntemi cerrahi tedavi olmalıdır. Açık cerrahi tedavi klasik yaklaşım olarak uygulanmaktadır. Uygun hastalarda anjiyografik yöntem ile stentli suni greftler karın ve göğüs bölgesi açılmadan genişleyen damar bölgesine yerleştirilmektedir. Bu tip girişimler hastaya büyük ve uzun süreli iyileşme dönemi gerektiren bir ameliyattan kurtararak, kısa sürede günlük hayatına güven içinde dönmesini sağlamaktadır. Günümüzde, yüksek teknolojik içeren gelişmiş cihaz ve malzemeler ile, uygun hastalarda, daha güvenli ve hızlı cerrahi yöntemler kullanarak, yaşam kalitesini arttıran pratik girişimler ile etkin tedavi yöntemleri uygulayabilmekteyiz.” dedi.

Oluşturma: 11.12.2018 12:00
Son Güncelleme: 24.03.2021 01:46
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu