KURUMSAL HABERLER


+A A-

Kadınlarda Kireçlenme Daha Sık Görülüyor

Ortalama yaşam süresinin uzamasıyla birlikte eklemlerde kireçlenme görülme ihtimali de artmaktadır. 65 yaş üzeri bireylerin %80 ‘ inden fazlasında eklemlerde kireçlenme görülmektedir. Bunların da yaklaşık dörtte biri bulgu verip hastalarda şikayetlere yol açmaktadır. Medicana Bahçelievler Hastanesi Ortopedi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Levent Arslan eklemlerde kireçlenme ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.


Obezite Kireçlenmenin Nedeni Olabilir

Dr. Levent Arslan, ‘’ Kireçlenme ihtimalini arttıran en önemli neden yaş olmakla birlikte bunun yanında ispatlanmış bir çok neden vardır. Bunlar; Cinsiyet, obezite, kalıtım, eklem ile ilgili sorunlar, burkulma ve zorlamalardır. Hareketle artan ve istirahatle azalan ağrı olduğunda ilk aklımıza kireçlenme gelmelidir. Bununla birlikte dizimizden de sürtünme sesi geliyorsa ve bu ses sırasında da ağrı ortaya çıkıyorsa en kısa zamanda uzman doktor muayenesi yapılmalıdır. Kireçlenme olan bir dizde uzun istirahat sonrası veya sabah uyanınca kısa süreli eklem tutukluğu da görülebilmektedir. İlk başlarda ağrı hareketle ortaya çıkarken, kireçlenme ilerledikçe istirahat sırasında da ağrı olmaya başlamaktadır. ‘’ diye konuştu.

Dizi Zorlayıcı Hareket ve Sporlardan Kaçınılmalıdır

Öncelikle yapılması gerekenin uzman hekim tarafından detaylı bir muayene olduğunu ifade eden Dr. Arslan, ‘’  Ön planda kireçlenme düşünülmesi durumunda, hasta ayakta-basarak çekilen bir röntgen ile hem kireçlenmenin tanısı hem de derecesi belirlenebilir. Erken dönem kireçlenmelerde ve benzer şikayetlerle seyreden hastalıkları dışlamak için bazen ileri tetkik olarak MR’ da gerekebilir. Günümüzde tedavi seçeneklerinin tamamı ağrıyı azaltıp fonksiyonu arttırmaya yöneliktir. Halihazırda kireçlenmeyi tamamen geçirecek bir tedavi yöntemi maalesef bulunmamaktadır. Tedavide adım adım ilerlenmeli ve sabırlı olmak gerekmektedir. Öncelikle kireçlenmeyi başlatan ve arttıran nedenler ortadan kaldırılmalıdır. Eklemde anatomik bozukluk varsa giderilmeli, aşırı kilolardan kurtulmalı, dizi zorlayıcı hareket ve sporlardan kaçınmalıdır. ‘’

Fizik Tedavi Uygulamaları Kireçlenmeye Çözüm olabilir

Dr. Arslan, ‘’ Bu önlemlerle yeterli rahatlama olmazsa ağrıyı azaltacak ilaç tedavileri ve diz çevresi kasları kuvvetlendirmek için fizik tedavi uygulamalarına başvurulur. Bu yöntemlerle yeterli rahatlama olmayan hastalarda girişimsel yöntemlere başvurulur. Bu aşamada ilki diz içi iğne, ikincisi artroskopisidir. Diz içine yapılan iğnelerde farklı seçenekler bulunmakla birlikte hangisinin yapılacağına kireçlenmenin derecesine göre karar vermekteyiz. Artroskopi yöntemi ile diz içindeki yıpranmış ve ağrıya neden olan dokular temizlenir ve sertleşip hareket kısıtlılığı yapan yapılar gevşetilir. Bu sayılan yöntemlerin hiçbiri ile rahatlama olmazsa diz kireçlenmesinin nihai tedavisi protez ameliyatıdır. ‘’ dedi.

Oluşturma: 05.03.2019 12:00
Son Güncelleme: 05.03.2019 02:00
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu