KURUMSAL HABERLER


+A A-

Bacaklardaki Ağrılar Çocuğunuzun Büyüdüğünün Habercisi

3-12 yaş arası çocuklarda, yani özellikle büyüme çağında boy uzamasının arttığı dönem de bacak kaslarında, baldırlarda ağrı şikayetleri sıklıkla gözlenebilir. Medicana Bahçelievler Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Dr. Aliye Sevil Sarıkaya çocukluk döneminde görülen bacak ağrıları hakkında bilgi verdi.


Ağrılar İyi Huyludur


Dr. Aliye Sevil Sarıkaya, ‘’ Genellikle akşam ve geceleri sızlama, kramp tarzı ağrılar şeklindedir. Gece uykudan uyandıracak kadar şiddetli de olabilir. Ancak bu ağrıların sürekliliği olmayıp sabah uyanıldığında düzelmiş olması beklenir. Ağrılara eşlik eden fonksiyon kayıpları ve enfeksiyon göstergesi de olabilecek kızarıklık, şişlik, yada sıcaklık olması da beklenemez. Belirtilere ateş, iştahsızlık yada kilo kaybı eşlik etmez. Bu ağrılar tamamen iyi huyludur. Masaj ve ağrı kesicilerle düzelebilirler. ‘’ diye konuştu.


D Vitamini Eksikliğine Dikkat


Yapılan labaratuvar ve görüntüleme tetkiklerinde sorun saptanmayacağını ifade eden Dr. Sarıkaya, şu konulara dikkat çekti: ‘’ Giderek azalarak ergenliği takiben tamamen kaybolurlar. Ancak büyüme ağrılarının benzerlerinin romatizmal ve ortopedik problemlerde, lösemi ve kemik tümörleri gibi malignitelerde, eklem ve kaslardaki iltihabı olaylarda, D vitamini eksikliğininde de görülebileceği göz önüne alınarak ayırıcı tanı amaçlı mutlaka doktora danışılması gereklidir.’’

Uzm. Dr.
Aliye Sevil Sarıkaya
Çocuk Endokrinolojisi
MEDICANA BAHÇELİEVLER
Profili Gör
Oluşturma: 11.03.2019 12:00
Son Güncelleme: 11.03.2019 10:35
Oluşturan: Aliye Sevil Sarıkaya