KURUMSAL HABERLER


+A A-

HER BEYİN TÜMÖRÜ HAYATI TEHDİT ETMEZ

Medicana International Ankara Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hakan Emmez bilgi verdi: "Sinir sistemi tümörleri, yetişkinlerde meme, kolon, akciğer ve prostat kanserlerinden sonra en sık görülen rahatsızlıklardır. Akciğer, meme ve kolon kanserlerinin beyine yayılımı ile ortaya çıkan tümörler de bu rakamlara eklendiğinde; toplumda beyin tümörü sıklığı hiç de azımsanmayacak derecede artmaktadır. Ancak her beyin tümörü hayatı tehdit edici nitelikte ve yerleşimde olmayabilir. Tüm tümörlerde olduğu gibi erken teşhis çok önemlidir.


'Küçük tümör sorun oluşturmaz' denemez

Beyin tümörlerinde tedavi seçenekleri ve tedavinin başarısı tümörün cinsine, beyinde kritik bölgelerde yerleşip yerleşmediğine ve boyutuna göre değişkenlik gösterir. Tehdit oluşturma ve tümör büyüklüğü arasında net bir ilişki olmayıp, tümörün cinsi ve bulunduğu bölge de önemlidir. Kötü huylu beyin tümörleri tüm beyin tümörlerinin %25-30'unu oluşturmaktadır.

ABD'de iyi huylu tümör sıklığı artıyor

Türkiye ilişkin elimizde benzer data bulunmazken ABD Kanser Kayıt Sistemine dayalı çalışmalar kötü huylu beyin tümörlerinin görülme sıklığında değişiklik saptamamakta ancak iyi huylu beyin tümörü sıklığında artış gözlenmektir. ABD'de ayrıca, kötü huylu beyin tümörleri kansere bağlı 20-39 yaş ölümlerin erkeklerde ikinci, kadınlarda ise beşinci en sık sebebidir. Çocuklarda ise lösemi haricinde en sık görülen kanserler beyin tümörleridir. 20 yaş altında kanser nedenli ölümlerin ikinci en sık sebebi de beyin tümörleridir.

Belirtileri nelerdir?

Başağrısı,

Bulantı-kusma,

Bilinç değişiklikleri,

Kişilik-davranış değişiklikleri,

Görme bozukluğu,

Konuşma bozukluğu,

Kol ve bacaklarda güçsüzlük,

Baş dönmesi,

Kulakta çınlama,

İşitme azlığı,

Nöbet geçirme gibi şikayetlerle kendini gösterir. Bu şikayetlerin kişiye rahatsızlık verici ölçüde belirgin olduğu durumlarda mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

Beyin tümörleri, içinde birçok farklı tümör tipini barındırır ve bunlar birbirinden farklı davranış gösterebilirler. Bu nedenle her beyin tümörü hayatı tehdit edici nitelikte ve yerleşimde olmayabilir. Bu tümörler her 100 bin kişiden 9’unda kötü,  19’unda ise iyi huylu tümörler olarak görülmektedir. Erken tanı çok önemlidir ve günümüzde kullanılan görüntüleme sistemleri erken tanıyı kolaylaştırarak tedavi başarı şansını arttırmaktadır.

Hastalığın farkında olmak ve erken tanı önemli...

Beyin tümörü hayatın sonu değildir. Modern ameliyathane şartları ve ekipmanları, gelişen anatomi bilgisi, mikrocerrahi tecrübe beyin tümörlerinin tedavisinde güvenliği ve başarıyı önemli oranda arttırmaktadır. Günümüzde ülkemizde beyin tümörlerinin tedavisi, ABD ve Avrupa’da uygulanan yöntemlerle aynı şekilde ve aynı derecede başarı ile yapılmaktadır. Türkiye, beyin cerrahisi alanında dünyada çok iyi bir pozisyondadır. Bu nedenle lütfen bu hastalığın farkında olun ve erken tanının önemini azımsamayın."

Oluşturma: 19.03.2019 12:00
Son Güncelleme: 18.04.2019 10:48
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu