KURUMSAL HABERLER


+A A-

Organ Nakli Koordinatörleri Medicana Ankara'da Biraraya Geldi

Ankara Organ Nakli Bölge Koordinasyon Merkezine bağlı 14 ilden sayıları 70'ı aşkın Organ Nakli Koordinatörü, olağan çalışma toplantısını 26 Nisan 2019 Cuma günü Medicana International Ankara Hastanesi'nde gerçekleştirdi. Çeşitli illerden sayıları 70'ı aşkın Organ Nakli Koordinatörü, olağan çalışma toplantısını 26 Nisan 2019 Cuma günü Medicana International Ankara Hastanesi'nde gerçekleştirdi.


Organ Nakli Koordinatörleri Medicana Ankara'da Biraraya Geldi

Zamana karşı yarışın önemli aktörleri

Programın açılışında konuşanı Medicana International Ankara Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Hemş. F. Necla Özşeker, koordinatörlerinin organ naklindeki vaz geçilmez yerini ve önemini vurguladı. Açılış konuşmasının ardından Medicana International Ankara Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ulaş Sözener organ nakli koordinatörlerinin nakil sürecinin hayati unsurları olduğunu vurguladı. Sözener, organ çıkarımı aşamasında ekibin beklentileri konusunda bazı bilgiler verdi. Op. Dr. Sözener, süreçte aynı amaç uğruna zamana karşı adeta bir yarışın yaşandığını ve bu nedenle takımın eksiksiz çalışmasının çok önemli olduğu ifade etti. Op. Dr. Sözener, donör kaynağı hastane ve nakil merkezi hastaneler arasında Ulusal Koordinasyon ve Bölge Koordinasyon Merkezinin de destekleri ile zaman karşı yarışıldığı ve bu süreçte koordinatörlerin süreci tanımaları ve uyumunun oldukça önemli olduğunu belirtti. Konuyla ilgili soruları cevapladı.

Sayılarla Organ Nakli

Toplantı, Ankara Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. M. Figen AYKUT ’un konuşmasıyla devam etti. Aykut, Türkiyede organ bağışı ve aile izini alınmış donör sayılarını paylaşarak Ankara Bölgesinde Organ bağışı sıyışının artırılması konusunda çağrıda bulundu. Ankara Bölgesinde gerçekleşen 75 beyin ölümü sonrasında sadece 8 organ bağışı aile izni ile yapılabildiğini, Türkiye genelinde ise 695 beyin ölümü sonrasında sadece 188 organ bağışı aile izni ile yapılabildiğini açıklayan Aykut, Türkiye genelinde 26351 organ bekleyen hasta olduğunu, sayılara bakıldığında organ bağışının artırılarak, yaklaşık 30000 kişinin hayatının kurtarılabileceğinin altını çizdi.

Sayın Aykut’un liderliğinde Üniversite öğrencileri ve hastane personelleri başta olmak üzere organ bağışı konusunda farkındalıklarının artırılması amacı ile Organ Bağışı Bilgilendirme Toplantılarının düzenlenmesi planlandı.

24.04.2019 Tarihine Kadar Gerçekleşen Beyin Ölümleri

Beyin Ölümü Sonrası Aile İzini olmadığı için Organ Nakil Yapılamayan

Beyin Ölümü Sonrası Organ Nakil Yapılabilen

695

507

188

Organ Nakli Bekleyen Hastalar

BEKLENEN ORGAN

ANKARA BKM

TÜRKİYE GENELİ

Böbrek

3205

22680

Karaciğer

376

2184

Kalp

285 (19’u Acil)

1115

Akciğer

40

74

Pankreas

37

285

Kalp Kapağı

4

4

Böbrek-Pankreas

0

9


Oluşturma: 26.04.2019 12:00
Son Güncelleme: 26.04.2019 01:05
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu