KURUMSAL HABERLER


+A A-

EuroPCR 2019 İnovasyon Gününde Türk Doktorun Sunumu ve Buluşu

Medicana Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr Ayhan Olcay ve InnowayRG ekibinin tasarlayıcı olduğu dirençli hipertansiyon hastalarının tedavisi için geliştirilip domuzlar üzerinde ilk etap hayvan denemeleri yapılan “Curatio Dualis” sistemi, dünyanın en prestijli kardiyoloji kongrelerinden EuroPCR 2019 Paris’te tanıtıldı.


EuroPCR 2019 İnovasyon Gününde Türk Doktorun Sunumu ve Buluşu

EuroPCR kongresinin yenilikler gününde  ve “Out of box technologies” bölümünde Prof. Dr. Ayhan Olcay bu bölüme tek Türk Doktor olarak katıldı. İnovasyon duyurulan çalışma, dirençli hipertansiyon tedavisinde ilaç tedavisi veya böbreğe giden otonomik sinirlerin yakılması prensibi ile çalışan renal denervasyon’dan farklı olarak dünyada ilk defa denenen böbrek otonomik sinirlerinin modülasyonu prensibine dayanıyor.


Dünyada Bütün Hipertansiyon Hastalarının Sayısı Yaklaşık 1.39 Milyar

2010 yılında bütün dünyadaki hipertansiyon hastalarının sayısı yaklaşık 1.39 milyar idi. Bu hastaların yaklaşık 200 milyonu dirençli hipertansiyona sahip ve tedavisinde zorluklar yaşıyor. Dirençli hipertansiyon için 3 veya daha fazla ilaç gerekiyor fakat hastaların yaklaşık yarısı bu ilaçları düzenli almıyor. Hipertansiyon düzenli kontrol edilmediğinde ise felç, kalp krizi ve böbrek yetersizliğine sebep olup hastalara ve sağlık sistemine ciddi bir yük oluşturuyor.


Son yıllarda dirençli hipertansiyonu tedavi amaçlı kullanılan renal denervasyon yönteminde anjiyografik yöntemle böbrek damarının içine girilip radyofrekans, ultrason veya alkol enjeksiyonu ile otonomik sinirlere hasar verilip tansiyon düşürülmeye çalışılıyor. Renal denervasyon yönteminin tansiyon düşürme etkisi oldukça sınırlı olup kabaca 1 tablet ilaca eşdeğer olduğu için yaygın kullanımı oldukça tartışılmaktadır.


Dirençli Hipertansyon Hastaları İçin İlaçsız Tedavi  “Curatio Dualis”

Curatio Dualis sistemi sinirlere hasar vermek yerine aorta yerleştirilen kablosuz uyarıcı ve kan basıncı algılayıcı bir stent sistemi ile sinirlere nöromodülasyon uygulayıp kan basıncının kontrolünün sağlanması prensibine dayanmaktadır. İlk etap domuz denemeleri başarılı sonuç veren sistem dünyada ilk kez hipertansiyon tedavisinde aorttan nöromodülasyon yöntemini geliştirip uygulamaktadır. Sistem kongrenin yenilikler bölümü aracılığı ile dünyaya duyurulmuş olup dirençli hipertansiyonu ilaçsız tedavi etme potansiyeli taşımaktadır. 


Bu Sistem Gelecekteki Büyük Bir Açığı Kapatmaya Aday

Dirençli hipertansiyon hastalarında çoklu ilaç tedavisi dışında bir yöntem yoktur. Hastaların bir çoğuda ilaç tedavisine uyum göstermemektedir. Dirençli hipertansiyon hastaları için etkili bir tansiyon kontrol yöntemine ihtiyaç vardır ve curatio dualis periaortik otonomik sinir modülasyon sistemi bu alandaki açığı kapatmaya aday yeni bir yöntemdir. Yöntemin dünyada alanının ilki olması nedeni ile insana uygulama süreçleri zaman alacaktır. 

Ülkemizdeki sağlık sektörü çok yüksek kalitede doktorlar, yardımcı sağlık personeli ve temel bilimcileri barındırmaktadır. Son dönemde Türkiye’ye yoğun bir şekilde dünyadan sağlık hizmeti için hastalar gelmektedir. Ticari hale geldiğinde maliyeti oldukça yüksek olacak olan bu tedavilerin ülkemizin üst seviyedeki doktorları, temel bilimcileri ve yardımcı sağlık personelleri tarafından geliştirilip uygulanabilir olması gelecekte ülke kaynaklarının etkin kullanımı açısından da büyük katkı sağlayacaktır.

Prof. Dr.
Ayhan Olcay
Kardiyoloji
MEDICANA BAHÇELİEVLER
Profili Gör
Oluşturma: 12.06.2019 12:00
Son Güncelleme: 12.06.2019 04:17
Oluşturan: Ayhan Olcay