KURUMSAL HABERLER


+A A-

Gebelikte Tiroid Bezi Hastalıkları Ve İyot Desteğinin Önemi

Tiroid hastalığının tarama ve tanısında anahtar rol oynayan TSH hormonu (Tiroid Stimulan Hormon; Tirotropin) ile gebelik hormonu olan hCG (Human Chorionic Gonadotropin) yapısal olarak birbirine çok benzer. Yükselen gebelik hormonu, tiroid foksiyon testlerininin sonuçlarını etkileyebilir ve bazen tiroid hastalıklarını taklit edebilir.


Gebelikte Tiroid Bezi Hastalıkları Ve İyot Desteğinin Önemi

Tiroid hormonlarının gebeliğin sağlıklı ilerlemesi ve fetusun normal gelişimi için oldukça önemli olduğunu vurguyalan Medicana International Ankara Hastanesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı ve Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik) Yandal Uzmanı Doç. Dr. Ayşe Kırbaş, “Türkiye orta derecede iyot eksikliği bölgesinde bulunmaktadır. Bu nedenle tiroid bezi hastalıkları oldukça sık görülmektedir. Gebelikte tiroid bezi ile ilgili önemli fizyolojik değişiklikler ortaya çıkar. Birçok tiroid hastalığının tarama ve tanısında anahtar rol oynayan TSH hormonu (Tiroid Stimulan Hormon; Tirotropin) ile gebelik hormonu hCG (human chorionic gonadotropin) yapısal olarak birbirine çok benzer. Yükselen gebelik hormonu, tiroid foksiyon testlerininin sonuçlarını etkileyebilir, hatta bazen tiroid hastalıklarını taklit edebilir. Bu nedenle gebelikte tiroid fonksiyon testleri değerlendirilirken gebeliğe bağlı değişiklikler göz ardı edilmemelidir.”dedi

 Gebelikte İyot İhtiyacı Artar

Gebelikte hem artan hormon üretimi hem de böbreklerden artan kayba bağlı olarak ihtiyacın arttığını ve bu nedenle yeterli miktarda günlük iyot alımının oldukça önemli olduğunun altını çizen Doç. Dr. Ayşe Kırbaş, annede iyot alımı yeterli değilse maternal ve fetal tiroid hormon yapımı olumsuz olarak etkileneceğini, şiddetli yetmezliklerin bebeğin zekâ seviyesini olumsuz etkileyebileceğini açıkladı. Ayrıca tiroid hastalıklarının gebelikte fetal kayıp, erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) gibi ciddi problemlere de yol açabileceğini vurguladı.

Tiroid hormonlarının fazla miktarda üretilmesine hipertiroidi, normalden az üretilmesine de hipotiroidi olarak tanımlandığını bildiren Dr. Kırbaş “Hipotiroidide genellikle halsizlik, kabızlık, soğuğa karşı tahammülsüzlük, kuru cilt, saç dökülmesi, kas krampları, ödem ve kilo alımı gibi bulgular ortaya çıkar. Bu bulgular özellikle hafif ve belirsiz olduğunda ise, gebeliğe bağlı normal değişiklikler olarak yorumlanabilir. Diyetle iyot yetersizliği en önemli hipotiroidi nedenlerinden biridir. Hipertiroidinin önemli belirti ve bulguları ise sinirlilik, ellerde titreme, çarpıntı, terleme, kilo kaybı, sıcağa tahammülsüzlük ve tansiyonda yükselmedir. Tiroid hastalıklarının erken haftalardan itibaren tanısının konulması, gerekli tedavi ve takibinin yapılması gebeliğin sağlıklı ilerlemesi açısından çok önemlidir. Tiroid hastalığı öyküsü olan veya tiroid hastalığı ile ilişkili olabilecek semptomlar tarif eden gebelere gerekli taramalar yapılmalı ve uygun tedavileri almaları mutlaka sağlanmalıdır. Gebe kadınlar için diyetle önerilen günlük iyot alımı 220 mikrogram ve emziren kadınlar için 290 mikrogramdır. Deniz ürünleri, yumurta, patates, süt, peynir ve yoğurt iyottan zengin besinlerdir. İyotlu sofra tuzu tüketen bir gebenin günde ortalama olarak 100-150 mcg iyot aldığı varsayılırsa, tüm gebelere günlük 100-150 mcg iyot desteği verilmesi önerilmektedir.” dedi.

Doç. Dr.
Ayşe Kırbaş
Kadın Hastalıkları ve Doğum
MEDICANA INTERNATIONAL ANKARA
Profili Gör
Oluşturma: 10.07.2019 12:00
Son Güncelleme: 30.07.2019 04:47
Oluşturan: Ayşe Kırbaş