KURUMSAL HABERLER


+A A-

ESKİ MEDENİYETLERDEN GÜNÜNMÜZE GÜZEL BİR MİRAS: AKUPUNKTUR

Bir Tamamalayıcı Tıp Yöntemi olan akupunkturu duymayan kalmamıştır. Nedeni ise akupunkturun bilinen en eski tedavi yöntemlerinden biri olmasındandır. Bu konuda Çinlilere borçluyuz. Neredeyse 6 bin yılı aşkındır Çinliler her dönem bu kadim tedavi yönteminden faydalanmışlardır. Nasıl ki Mısır piramitleri mimari anlamda adeta farklı bir medeniyetin eseri gibi halen de gizemini koruyorsa akupunktur da tıp tarihinde bir o kadar gizemli ve karmaşıktır. Ve sanki başka bir medeniyetten bizlere miras kalmıştır!


ESKİ MEDENİYETLERDEN GÜNÜNMÜZE GÜZEL BİR MİRAS: AKUPUNKTUR

Nedir akupunktur?

Medicana International Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Aziz Denli Akupunkturu şu şekilde tanımladı; vücut yüzeyindeki bazı nokta veya noktaların iğnelenmesi ile hastalıkları önlemeyi ve tedavi etmeyi amaçlayan bir tedavi yöntem. Temel hedefi, bedenin enerji dengesinin sağlanması ve savunma mekanizmalarını uyararak tedaviyi gerçekleştirmektir.

Geleneksel Çin tıbbının insan sağlığına ve doğaya bakışı diğer dünya milletlerine göre daha farklı olduğunu belirten Dr. Denli, Çin tıbbına göre dünyadaki bütün nesneler aslında evrenin bir özetidir ve birbiriyle ilişkili olduğunu, doğada oluşan her değişiklikliğin bir şekilde insan vücudunu fizyolojik veya patolojik etkilediğini anlattı. Ve sözlerine şu şekilde devam etti “Doğada nasıl ki gece-gündüz, soğuk-sıcak, acı-tatlı gibi zıtlıkların dengesi varsa insan vücudunda da bu tarz zıtlıklardan oluşan bir denge vardır. Bu sisteme YİN-YANG dengesi denilmiştir. Çinliler her şeyi bu felsefeye göre yorumlamışlardır. Akupunktura göre insan bedeni 12 meridyene ayrılmış ve her meridyenin faaliyeti 2 saat olarak belirlenmiştir. Enerji akışımız 24 saat içinde kesintisiz bir şekilde bu meridyenler üzerindeki yaklaşık 365 nokta üzeninde olmakta ve böylece bedende bir denge oluşmaktadır. İçerden veya dışardan bir etkiyle bu dengenin bozulması durumunda hastalıklar oluşmaktadır.” dedi.

Akupunktur noktaları gizemini sürdürüyor

Dr. Denli, akupunkturdaki bu noktaların gizemini hala sürdürdüğünü vurguladı. “Binlerce yıl öncesine ait bu tespitleri günümüz modern tıbbın tüm teknolojik imkânlarını kullanarak ancak %70-80’nini doğrulamış durumdayız. Akupunktur noktalarından yapılan kesitlerin çoğunda bu noktaların ve ya alanın bedenin diğer bölgelerine göre farklı bir yapıda olduğu, bu noktalardan arter, ven ve sinirlerin birlikte bir paket halinde deriden yüzeye çıktığı görülmüştür. Ve yin-yang denilen mekanizmanın günümüz modern tıbbında sempatik ve parasempatik sinir sistemi olarak adlandırılmaktadır. Bu sitemin tüm amacı gerek dışardan ve gerekse içerden gelecek tüm etkilere göre bedeni bir denge halinde tutmaktır ki buna HOMEOSTAZİS deriz.” Açıklamasında bulundu

Akupunktur Kullanım Alanı

Akupunkturun kullanım alanı oldukça geniş olduğunu ifade eden Dr. Denli, açıklamalarına devam etti “1974 yıllında Dünya Sağlık Örgütü, 1991 yıllında da Sağlık Bakanlığı tarafından, bilimsel bir tamalayıcı tıp yöntemini olarak kabul etmiş ve kullanılabileceği alanları, hastalıkları belirtmişlerdir. Buna göre, akupaunktur ağrı tedavisinden tutun bağışıklık sistemini güçlendirmeye, alerjilerden tutun infertilite tedavisine, alkol sigara gibi bağımlılıklardan tutun obeziteye kadar birçok alanda diğer tedavi yöntemleri ile birlikte veya tek başına uygulanabilmektedir. Geleneksel Çin Tıbbına göre vücut akupunkturu yanısıra bir Fransız ekolü olan Kulak Akupunturu ve bir Japon ekolü olan Skalp ( kafa derisi) akupunkturu uygulanmaktadır.”

Uzm. Dr.
Aziz Denli
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
MEDICANA INTERNATIONAL ANKARA
Profili Gör
Oluşturma: 27.08.2019 12:00
Son Güncelleme: 07.09.2019 10:53
Oluşturan: Aziz Denli