KURUMSAL HABERLER


+A A-

Meme Kanserinde “Kontrol Sende” Etkinliği

Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı münasebetiyle Medicana Sivas Hastanesi Meme Kanserine dikkat çekmek farkındalık oluşturmak için “Kontrol Sende” etkinliği düzenledi.


Meme Kanserinde “Kontrol Sende” Etkinliği

Paşabahçe Mesire alanında düzenlenen etkinliğe Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr.Ayhan Koyuncu, Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr.Necla Demir,  onkoloji hastaları ve  B-fit Kadınların Sağlıklı Yaşam Merkezi Üyeleri katıldı. Meme Kanserinin sebepleri, korunma yöntemleri, teşhis aşamasında yöntemler ve tedavi yöntemlerinin konuşulduğu etkinlikte  Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr.Ayhan Koyuncu  Meme kanserinin tarama programlarıyla erken teşhis konulduğunda tamamen kurtulana bilinen bir kanser türü olduğunu söyleyerek. Türkiye’de 9 kadından biri meme kanseri riski taşıyor. Meme kanseri daha çok ellili yaşlardan sonra ortaya çıkıyor, erken adet görmeye başlayan, geç adetten kesilen, hiç çocuk doğurmayan ya da 30 yaşından sonra ilk doğumunu yapan, kilolu, ışın tedavisi alan kadınların meme kanserine yakalanma riskinin diğer kadınlara oranla fazla olduğunu aktardı. Koyuncu, meme kanserinin taranabilir bir kanser türü olduğunu vurgulayarak, "Hiçbir belirtisi yokken tespit edilip çok basit cerrahi girişimlerle tedavi edilebilir. Düzenli doktor muayenesi, 40 yaşından sonra yılda bir kez mamografi dediğimiz meme filminin çekilmesi önemlidir." açıklamasında bulundu.

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr.Necla Demir “Son teknolojik aletlerle yapılan taramalarla erken dönemde fark edilen kanserler hastaların yaşam sürelerini uzatıyor. Bazı kanser türlerinde yapılan rutin muayene ve kontrollerin çok hayati önem taşımaktadır. Taramayla bazı kanser türlerinin erken evrede yakalanabilir. Dünyada kadınların en çok yakalandığı kanser türü meme kanseri olduğunu ifade eden Demir, ”Erken evre yakalayabilmek için kendi kendinize muayene çok önemli. 20 yaşından itibaren ayda bir kez meme muayenesi yaparak memenizi tanımanız ve en ufak rutin dışı değişiklikte hekiminize başvurmanız şart. 20-40 yaş arasında 2-3 yılda bir doktor muayenesini de öneriyorum. 40 yaşından sonra yılda 1 kez hekim değerlendirmesi ve mamografi hayat kurtarıcı olacaktır. Meme kanseri riskinin farkındayız. Erken teşhis ile tüm kanserlerle mücadeleye hazırız.” Dedi.


Konuşmaların ardından Meme Kanserine dikkat çekmek için Paşabahçe Mesire Alanında  Meme Kanserinde Erken Tanının Önemi Kontrol Sende farkındalık yürüyüşü gerçekleştirerek mesire alanında ki misafirlere broşürler dağıtıldı.

Oluşturma: 12.10.2019 12:00
Son Güncelleme: 14.10.2019 10:29
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu