Buhar Makinesi Nedir ve Hangi Durumlarda Tedavi İçin Kullanılmalıdır?

Buhar Makinesi Nedir ve Hangi Durumlarda Tedavi İçin Kullanılmalıdır?Yaz aylarında yükselen, kış aylarında ise düşen nemi dengelemek için buhar makinesi sıklıkla tercih edilen teknolojik bir üründür. Çocuklu ailelerin, burun ve boğaz problemleri yaşayanların kullandığı buhar makinesinin hem faydaları hem de bazı zararları bulunmaktadır. Kullanım kurallarının dışına çıkılması ile tedavi etmekten daha çok zararı dokunabilecek olan buhar makinesi almadan önce bilinmesi gereken tüm detayları bu makalede inceleyebilirsiniz.

Buhar Makinesi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Havadaki su buharı miktarı olarak tanımlanan nem; hava koşullarına, mevsime ve yaşanılan ortama göre değişiklik göstermektedir. Yazın bunaltıcı havalara sebep olan yüksek nem oranı, kış aylarında düşer. Yazın yüksek, kışın da düşük nem oranı birtakım sağlık problemlerine sebep olabilir. Çünkü yaz mevsiminde nemli ortamlarda bakteri ve virüsler çok kolay bir şekilde yayılabilirken, kışın ise düşük nem, ciltte kuruluğa yol açtığı gibi üst solunum yolu tıkanıklığına da sebep olabilir.

Evdeki nem oranını ideal olan %30-50 aralığında tutan buhar makinelerinin bilimsel olarak kanıtlanmış bir etkinliği bulunmasa da tıkanık ve kuruluğun giderilmesinde faydalı olduğu düşünülmektedir. İçerisine konulan suyu sıcak veya soğuk olarak ayarlayabilen buhar makinesi, havadaki kötü kokuları gidermek ve nemi normal seviyeye getirmek üzere programlanmıştır.

Buhar Makinesinin Faydaları Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bodrum kat, sobalı ya da PVC camın kullanıldığı evlerde nem oranı diğer ortamlara göre daha farklı olabilir. Buhar makineleri, bulunduğu odadaki havayı temizleyip buhar verdiği gibi aynı zamanda içerisinde bulunan havayı da nemlendirir. Hava nemlendirici olarak da bilinen bu makinelerin faydaları olduğu gibi bu konuyla ilgili dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar da bulunmaktadır. Dikkatli ve olması gereken şekilde kullanılmayan makineler sağlığı olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Buhar makineleri faydaları arasında şunlar yer alır:

  • Buhar makinelerinin en önemli faydalarından birisi burun tıkanıklığını gidermesidir. Burun ameliyatı sonrasında, özellikle kış aylarında petek sıcaklığının arttığı zamanlarda, genellikle bebeklerde ve çocuklarda burunda kabuklanma görüldüğü durumlarda ve burun karıştırmasına bağlı kanama görüldüğünde burun mukozası nemini kaybeder. Buhar makineleri ile bu nem dengesi sağlanmakta ve burun sağlığı korunmaktadır.
  • Bademcik ameliyatı sonrasında, burun eti ya da geniz eti büyümesinin görüldüğü durumlarda, kıkırdak eğriliği, ilaçlara bağlı boğaz kuruluğu ve boğaz enfeksiyonu vakalarında ise boğaz mukozasındaki nem dengesi değişir. Buhar makineleri, bu dengenin korunmasına yardımcı olur.
  • Buhar makineleri havada bulunan toz ve kirle birlikte bakteri ve virüsleri içerisinde bulunan suya hapsederek ortam havasının temiz kalmasını sağlar.
  • Buhar makinesi, aynı zamanda, sigara dumanı, yemek kokusu vb. diğer kötü kokuları da içine çekerek havadan uzaklaştırır.

Buhar makinesi faydaları tedavi edici özellik taşımamaktadır, buhar makinesi sadece koruma ve önleme amacıyla kullanılır. Kişinin nefes almasını kolaylaştırmak ve daha rahat bir yaşam sürmesine destek vermek amacıyla üretilen bu makinelerin kullanımı bazı durumlarda önerilmemektedir. Buhar makinesi kullananların ise dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır:

  • Astım veya alerjisi olan kişilerin buhar makinesi kullanması tavsiye edilmez.
  • Su tanklarındaki suyun her kullanım öncesi yenilenmesi ve tankların düzenli olarak deterjan ile temizlenmesi gerekir.
  • Belirtilen günlük kullanım süresi aşılmamalıdır.
  • Makine üzerinde bulunan dijital göstergeden havadaki nem oranı takip edilmeli ve bu oranın %30-50 arasında kalmasına dikkat edilmelidir.
  • Cihazda kullanılan suyun temiz olması, hatta mümkünse makinenin içerisine damıtılmış (distile) su konulması gerekir.
  • Cihazın, içerisindeki su bittiğinde otomatik olarak kapanacak şekilde olmasına dikkat edilmelidir.

Bebek ve Çocuklar için Hava Nemlendiricisi Kullanılmalı mı?

Bebeklerde buhar tedavisi bronşiolit rahatsızlığında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bebeklerin ve çocukların kuru ya da balgamlı öksürüklerinde de tedavi niteliğinde olacağı düşünülen bu makinelerin faydalı olduğu henüz bilimsel çalışmalarla kanıtlanmamıştır. Bu yüzden, buhar makinesinin bebek ve çocuklar için rutin olarak kullanımı tavsiye edilmez. Ancak, yine de göz kuruluğu, boğaz tıkanıklığı, deride kuruluk, öksürük gibi kuru havanın verdiği olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için tedaviyi destekleyici bir yöntem arayanların tercih ettiği buhar makinelerini kullanırken ebeveynlerin çok dikkatli olması gerekmektedir.

İyi temizlenmeyen makinelerde oluşan bakteriler evin her yerine yayılabilir. Halı, perde, koltuk ve başka yüzeylerde oluşabilen gözle görülemeyen bu bakteriler çocuğun sağlığını olumsuz etkiler ve çocukta bulunan bazı hastalıkları tetikleyebilir. Özellikle sıcak buhar makinesi kullananların bu konuya özen göstermesi gerekmektedir. Sıcak buhar makineleri çocuktan uzak tutulmalı ve olası bir yanma tehlikesinin önüne geçilmelidir. Yeni doğan bebekler için buhar makinesi kullanmak isteyen anne ve babalar, bebek için ideal olan nem oranını doktora danışmalı ve buna göre ayarlama yapmalıdır.

Buhar Makineleri Sıcak mı Soğuk mu Olmalı?

Sıcak ve soğuk olmak üzere iki tip buhar makinesi bulunmaktadır. Bu iki türün de amacı buhar üreterek havadaki nemi dengelemek ve rahat nefes alınmasını sağlamaktır. Sıcak ve soğuk buhar makinesi arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Soğuk buhar makinesi insan kulağının algılayamayacağı hızdaki yüksek frekans titreşimler ile suyu buharlaştırır. Sıcak buhar makinesi ise içerisinde bulunan elektrotlar aracılığıyla suyu kaynatır ve buharlaştırır. Dolayısıyla, sıcak buhar makinelerinde yanma riskine dikkat edilmelidir.
  • Soğuk buhar makinesi sıcak buhar makinesine oranla 4 kat daha az elektrik harcar.
  • Soğuk buhar makinesinde damıtılmış (distile) su kullanılması gerekir. Çünkü musluk suyunda bulunan bazı mineraller soğuk suda birikerek mikropların bu yüzeylere yerleşmesini ve üremesini kolaylaştırır. Sıcak buhar makinesinde ise bakteri ve mikropların üremesi daha zordur.
  • Soğuk buhar makineleri sıcak buhar makinelerine oranla daha sessiz çalışır. Bu da özellikle bebek odalarında kullanımı kolaylaştırır.

Buhar Makinesi Nedir ve Hangi Durumlarda Tedavi İçin Kullanılmalıdır? Hakkında Sık Sorulan Sorular

Buhar makinelerinin en önemli faydalarından birisi burun tıkanıklığını gidermesidir. Burun ameliyatı sonrasında, özellikle kış aylarında petek sıcaklığının arttığı zamanlarda, genellikle bebeklerde ve çocuklarda burunda kabuklanma görüldüğü durumlarda ve burun karıştırmasına bağlı kanama görüldüğünde burun mukozası nemini kaybeder. Buhar makineleri ile bu nem dengesi sağlanmakta ve burun sağlığı korunmaktadır.

Bebeklerde buhar tedavisi bronşiolit rahatsızlığında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bebeklerin ve çocukların kuru ya da balgamlı öksürüklerinde de tedavi niteliğinde olacağı düşünülen bu makinelerin faydalı olduğu henüz bilimsel çalışmalarla kanıtlanmamıştı

Uzm. Dr.
Güler Göğüş
Göğüs Hastalıkları
MEDICANA KADIKÖY
Profili Gör
Oluşturma: 29.08.2020 01:01
Son Güncelleme: 04.03.2022 12:52
Oluşturan: Güler Göğüş
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri