KURUMSAL HABERLER


+A A-

Covid-19 Salgını Nedeniyle Uzun Süre Evde Kalırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?Covid-19 salgını nedeniyle evlere sığınılan şu günlerde , evler tüm bir yaşam alanı olarak görülmeli ve vücudu koruyup kollayarak günlük yaşam aktivitelerine devam edilmelidir. Medicana Avcılar Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı, Uzm. Dr. Niymet Firdevs Fırıncı Covid-19 virüsünden dolayı evde dikkat edeceğimiz noktalar hakkında önemli bilgiler verdi.

Yarım Saatten Fazla Oturmayın

 Dr. Niymet Firdevs Fırıncı, ‘’ Vücut direncimizi artıracak besinleri tüketelim, ama aşırı yemeye yönelmeyelim. Kilo alımını artıracak şekilde yiyip içmeyelim. Protein, karbonhidrat ve yağ üçlüsünü dengeli bir şekilde yiyelim. D vitamini açısından zengin gıdaları mutlaka öğünlerimize ekleyelim. Hatta tespit edilmiş bir eksiklik varsa D vitamini tedavisini mutlaka alalım. Güneşli günlerde özellikle öğleden sonra pencerelerimizi açıp 15 dakikalık güneş banyoları alalım. Yaşa ve vücut direncine paralel olarak hareketli bir yaşam sürmeye çalışalım. Daha önce öğrendiğimiz egzersizler varsa bunları devam ettirelim. Tatil havasına girip uzun uzun oturmaktan ve yatmaktan kaçınalım. Evde yapılan pek çok hobi oturmayı gerektirir. Bu yüzden yarım saatten fazla oturmamaya ve ayağa kalkıp dolaşmaya ya da germe egzersizleri yapmaya başlayalım.  Genç insanların hazır eve kapanmışken her işi bitirme hevesleri de uzun süre ayakta durmaya yol açacaktır. Birikmiş işlerimizi yaparken 30 dakikadan fazla ayakta kalmamaya dikkat edip kısa molalar verelim, oturalım.’’ diye ifade etti.

Hastanelere Sık Sık Gidilmemeli

Bu dönemde çok ciddi hastalık belirtileri olmadıkça hastanelere gidilmemesi gerektiğini belirten Dr. Fırıncı şu konulara dikkat çekti: ‘’ Mutlak ihtiyaç olmadıkça  fizik tedavi seanslarına girmeyelim. Salgın sürecinde ağrımızı ilaçlar yardımıyla ama yine doktor tavsiyesi ile tedavi edelim. Genç ve kronik bir hastalığı olmayan insanlar için bu kadarı yeterli olacaktır. Kronik hastalık nedeniyle kısıtlanmışsanız ya da sürekli fiziksel bir engeliniz varsa günlük yaşam aktivitelerinizde yardım almak zorundasınızdır. Sürekli bir yardımcınız varsa tedavinizi ve egzersizlerinizi onlar yaptıracaktır. Dışardan yardım almanız gerektiğinde mutlaka sosyal yardım birimlerine telefonla başvurunuz, sokağa çıkıp kendi başınıza iş görmeye ya da hastaneye gitmeye çalışmayınız. Ev kazalarına ve düşmeye karşı gerekli önlemleri alınız. Bu salgını en kısa zamanda atlatıp normal günlük yaşantımıza çabucak kavuşmayı tüm insanlık için dilerim. ‘’

Oluşturma: 27.03.2020 12:00
Son Güncelleme: 18.11.2020 04:45
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu