KURUMSAL HABERLER


+A A-

HAMİLELERDE CORONAVİRÜS (KORONAVİRÜS / COVİD-19) RİSKİ NEDİR?

Medicana Çamlıca Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aylin Akıncı, şu ana kadar anneden karnındaki bebeğe geçmiş bir vakanın görülmediğini ancak bu durumunun risk yok diye algılanmaması gerektiğini belirtti.


HAMİLELERDE CORONAVİRÜS (KORONAVİRÜS / COVİD-19) RİSKİ NEDİR?

Op. Dr. Aylin Akıncı, dünyada Coronavirüs’ün (Koronavirüs / Covid-19) salgını görülmeye başlamasından bu yana anne karnında anneden bebeğe geçtiğine dair bir vaka bildirilmediğini, şu ana kadar elde edilen bilgiler üzerinden değerlendirildiğinde hamilelerin diğer insanlara göre daha riskli olarak değerlendirilmediğini söyledi. Op. Dr. Aylin Akıncı, “Şu an için Coronavirüs’ün (Koronavirüs / Covid-19) özelinde hamileler riskli grupta diye kesin bir ifade kullanmasak bile gebelikte bağışıklık genel olarak baskılandığı için özellikle grip, influenza ve diğer enfeksiyon kaynaklı hastalıklarda hamileler risk grubunda yer alıyor. Örneğin anne adayları için influenza virüsü çok tehlikeli. Coronavirüs’ün (Koronavirüs / Covid-19) için henüz böyle kesin bir bilgi bulunmuyor. Anneden bebeğe geçmesinin olasılık dahilinde fakat bugüne kadar böyle bir vaka bildirilmedi. Ancak daha önceki salgınlardan sorumlu olan SARS-CoV, MERS-CoV gibi diğer coronavirüs ailesi virüslerin gebelikte ciddi komplikasyonlara yol açtığı kanıtlanmıştı.”dedi.

Hamilelikte Coronavirüs’ten Nasıl Korunmalıyız? 

Düzenli sağlıklı ve dikkatli beslenme, temel ve kişisel hijyen kurallarına harfiyen uymak ve riskli ortamlardan kaçınmak hamileler için çok çok önemli. Özellikle bu dönemde kapalı ve havasız ortamlarda bulunmamak, mümkünse toplu taşıma araçlarında dikkat etmek, mecbur kalmadıkça hastane gibi ortamlarda bulunmamaları gerekiyor.

  • Eller sık sık en az 20 saniye kuralına uygun şekilde yıkanmalı,
  • Bağışıklık sistemi güçlendirmek için düzenli ve sağlıklı beslenmek, gerekiyorsa uzman hekimin önereceği vitamin takviyelerini almak
  • Günde en az 2 litre su içilmeli,
  • Olası bir yüzey teması sonrası eller yıkanana kadar ağız, burun ve gözlere temas edilmemeli,
  • Grip, nezle gibi hastalık görülen kişilerden, ateş, öksürük gibi belirtilen gösteren kişilerden uzak durulmalı,
  • Sarılmak, el sıkışmak gibi temaslardan kaçınmalı,
  • Çevredeki insanlarla en az 1 metre mesafeyi korumalı,
  • Kalabalık ortamlara mümkün olduğunca girmemeli, böyle ortamlarda bulunması gerekirse virüs koruyucu nitelikte maske takmalı,
  • Gerekmedikçe seyahat etmemeli, özellikle uçak ile yurtdışı yolculuk yapmamalı,
  • Sosyal aktivitelere katılım ertelenmeli,


Medicana Çamlıca Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aylin Akıncı, “Coronavirüs (Koronavirüs / Covid-19)  salgınında şu zamana kadar erken doğum yapan bir iki vaka bildirildi ancak bunun kesin nedeninin virüs olduğunu netleşmedi. Ayrıca doğum yapan annenin sütünden de bebeğe virüsün bulaştığına dair bir vaka bildirimi yok. Virüs taşıyan ve emzirme döneminde olan annelerin sütünde de virüs tespit edilmedi. Bu sebeple emzirmeden çekinmemek gerekiyor. Çünkü emzirmek bebeğin bağışıklığı içi çok önemli.” dedi ve eğer ki öksürük, ateş, nefes darlığı ve vücutta kırgınlık gibi belirtiler varsa anne adaylarının hiç gecikmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmasının çok önemli ve elzem olduğunu söyledi.


Op. Dr.
Aylin Akıncı
Kadın Hastalıkları ve Doğum
MEDICANA ÇAMLICA
Profili Gör
Oluşturma: 16.03.2020 12:00
Son Güncelleme: 18.11.2020 04:43
Oluşturan: Aylin Akıncı