KURUMSAL HABERLER


+A A-

Meme kanserine smaç vurdularMeme kanserine smaç vurdular

Kadın voleybolcular hekim önlükleri ile maç yaptı

Dünya Sağlık Örgütü, meme kanseri farkındalığını vurgulamak amacıyla ekim ayını “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” olarak belirledi. Meme kanserini ileri aşamalara ulaşmadan fark etmenin en önemli  yolu ise her kadının kendi muayenesini yapmasından geçiyor. Erken teşhisin önemine vurgu yapmak için Medicana International İzmir Hastanesi kadın hekimleri, Karşıyaka Spor Kulübü Kadın Voleybol takımı ile karma voleybol maçı yaptı. “Her kadın kendi kendisinin doktorudur”  mesajına vurgu yapmak için sporcuların da beyaz hekim önlükleri ile mücadele ettiği karşılaşmada hekimler ve sporcular meme kanserine smaç attı.

Meme kanseri, tüm dünyada ve ülkemizde en sık görülen kanser türü olarak öne çıkıyor. Her 8 kadından 1’ine meme kanseri tanısı konuluyor.  Ailede birinci derecede yakınlarda meme kanseri öyküsünün olması, kişinin meme kanserine yakalanma riskini artırırken, uzmanlar 40-69 yaş aralığındaki her kadının yılda 1 kez momografi çektirmesinin ve en önemlisi kendi kendini muayene etmesinin hayat kurtarıcı olduğunu vurguluyor.

Resmi Maç Öncesi Karşılaştılar

Meme kanserinde erken teşhisin önemi vurgu yapmak isteyen Medicana International İzmir Hastanesi kadın hekimleri ile Karşıyaka Spor Kulübü (KSK) Kadın Voleybol Takımı sporcuları, gerçekleştirilen voleybol maçında bir araya geldi. KSK’lı kadın sporcuların Sivrihisarspor’la gerçekleştireceği resmi maç öncesi Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirilen gösteri maçında Medicana International İzmir Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Lütfiye Demir, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Merda Erdemir Işık, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. İlkay Şahin ile Beslenme ve Diyet Uzmanı Seda Uşarer, beyaz önlükleri ile sahaya çıktı.

“Her Kadın Kendinin Doktorudur”

Meme kanserinde her kadının kendi kendisini muayene etmesinin önemine dikkat çekmek için KSK’lı kadın voleybolcular da sahaya doktor önlükleri ile çıkarak, “Her kadın kendisinin doktorudur” mesajı verdi. Gerçekleştirilen dostluk maçında meme kanserine smaç vuran sporcular daha sonra hekim önlüklerini çıkararak formalarıyla maça devam etti. Maç sonu, “Kontrol Sende” yazılı pankartla poz veren Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Lütfiye Demir, “meme kanserinde farkındalığı artırmak amacıyla böyle bir etkinlik gerçekleştirdik. Ne yazık ki her yıl çok sayıda kadın meme kanserine yakalanıyor. Her kadının belli aralıklarla memelerini kontrol etmeleri kolay tedavinin ilk aşamasını oluşturuyor. Her yıl momografi çektirmek de meme kanserinin erken teşhisi açısından çok önemli. Bu nedenle kontrolün her zaman kadınlarda olduğunu hatırlatıyoruz” diye konuştu.

Oluşturma: 18.10.2021 12:00
Son Güncelleme: 18.10.2021 11:35
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu