KURUMSAL HABERLER


+A A-

"Mesaj Boynu": Akıllı Telefon Kullanımıyla Oluşuyor

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanımız Prof. Dr. Rıdvan Alaca, her gün öne eğik şekilde saatlerce telefonlarına bakan kişilerde oluşan “mesaj boynu” rahatsızlığını önlemek için bazı basit yaşam tarzı değişiklikleri önerdi.


"Mesaj Boynu": Akıllı Telefon Kullanımıyla Oluşuyor

Medicana International Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Rıdvan Alaca bilgi verdi:

"Boyun ve sırt ağrısı olan hasta sayısı dikkat çekici biçimde artmaktadır. Bunun nedeni büyük olasılıkla uzun süreli akıllı telefon kullanımıdır. Boyun ve sırt problemleri olmaması gereken bazı genç hastalar disk hernileri ve omurga sorunlarıyla karşımıza gelmektedir.


Grafi ile görüntülendiğinde boyun tipik olarak arkaya doğru bir eğim yapar. Ancak her gün öne eğik şekilde saatlerce telefonlarına bakan kişilerde bu eğim düzleşir veya tersine döner. Ve hastalar bize geldiğinde şiddetli ağrı ve disk sorunlarından yakınır halde oluyorlar. Günümüzün telefon kullanım alışkanlıkları ile 8 yaşında bir çocuk 28 yaşında ameliyat mı olacak? Bu durumun normal anatomiyi ne kadar etkileyeceğini, bütün gün telefonlarla oynayan omurgaları daha tam gelişmemiş ve büyümekte olan çocukların ve gençlerin ilerideki hayatlarına nasıl yansıyacağını bilemiyoruz.


İnsanlar internette dolaşırken veya video izlerken değil de özellikle mesaj yazarken aşağıya doğru bakmaktadırlar. Çalışmalarda insanların boyunlarını 45 derece açıyla tuttukları, otururken bu açının ayakta durmaya göre daha da kötüleştiği gösterilmiştir. Daha öne eğilmiş açılarda boyunun daha kötü etkilendiği aşikardır. Karşıya bakılan nötral pozisyonda kafanın ağırlığı 5-6 kg. iken, 15 derece öne eğilmeyle bu ağırlık 13kg. olmakta, başın öne eğilme açısı arttıkça boyuna binen yük artmaktadır. 60 derecelik bir öne eğilme açısıyla yük 30kg.a kadar çıkmaktadır!


“Mesaj boynu”nu önlemek için bazı basit yaşam tarzı değişiklikleri öneriyoruz. Mesaj yazarken telefonu yüz veya gözler hizasında tutmalıyız. Omurga için daha simetrik ve rahat pozisyon sağlamak için iki eli ve her iki başparmağı kullanarak yazmayı öneriyoruz. Bazı uygulamalar kullanıcıları uzun süre aşağı bakmaktan sakınmaları için alarm sinyalleri de gönderebilmektedir.


Yine de akıllı telefon kullanıcıları için uygun bir pozisyon önermek oldukça zordur. Telefonu göz seviyesinde kullanmak omuz sorunlarına neden olacaktır diyen karşı görüşte olan araştırmacılar da bulunmaktadır.


Daha sık dinlenme araları vermek, boyun ve omuz kaslarını güçlendirmek ve rahatlatmak için yapılan egzersizler daha pratik bir öneri olacaktır. Postür ve germe egzersizleri ihmal edilmemelidir. Yatağa sırtüstü uzanıp, kenarda başı aşağıya sarkıtarak boyunda normal eğimi düzeltmeye çalışmak da önerilebilir. Otururken kulaklarımız omuz seviyesinin yukarısında olacak şekilde boyun ve omurgamızı dik tutmalıyız.


Şöyle bir pratik çözüm de önerebiliriz. Bir arkadaşınızdan siz mesaj yazarken vücut üst kısmınızın fotoğrafını çekmesini isteyin. Bu fotoğrafı telefonunuzda duvar kağıdı veya ekran koruyucu olarak kullanın. Bu fotoğraf size sıkça kısa aralar vermenizi hatırlatacak ve dokularınızın kendisini toparlaması böylece mümkün olabilecektir."


Oluşturma: 06.06.2017 12:00
Son Güncelleme: 18.07.2017 04:08
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu