KURUMSAL HABERLER


+A A-

Besin Zehirlenmesinde Neler Yapılmalı?

Besin zehirlenmesinin nedenleri çeşitli. Sıcakta gıdalar mikroorganizmalara iyi birer ‘yuva’ olabiliyor. Sıcakta bekleyen gıdalar bu şekilde daha çabuk bozulabilir ve çürüyebilir. Özellikle beklemiş süt ve süt ürünleri, sütlü tatlılar, dondurma vb gıdalar mikroplar için iyi birer konak!Besin Zehirlenmesinde Neler Yapılmalı?

Besin zehirlenmeleri en sık yaz aylarında karşımıza çıkıyor. Neler yapılmalı? Hangi durumlarda doktora başvurmalı?

Besin zehirlenmesi genellikle iki üç gün içinde kendiliğinden geçer. Bu sürede bol miktarda su ve sıvı alınmalıdır.

Besin Zehirlenmesinin Tedavisi

Besin zehirlenmesinin nedenleri çeşitli. Sıcakta gıdalar mikroorganizmalara iyi birer ‘yuva’ olabiliyor. Sıcakta bekleyen gıdalar bu şekilde daha çabuk bozulabilir ve çürüyebilir. Özellikle beklemiş süt ve süt ürünleri, sütlü tatlılar, dondurma vb gıdalar mikroplar için iyi birer konak!

Besin zehirlenmeleri dediğimiz durum genellikle ani başlar ve bulantı, kusma, kramp tarzı karın ağrıları, ishal, ateş gibi semptomları vardır. Besin zehirlenmesi genellikle şüpheli gıda alımı takiben 1-24 saat içinde başlar ve 2-3 günde düzelir. Ancak bazı durumlarda ilaç tedavileri gerektirir. Özellikle vücudun sıvı kayıpları ishal ile artacağından vücudun sıvı kayıpları yerine konmalıdır. Kişi eğer bulantı ve kusmalar nedeniyle sıvı alamıyorsa gerekirse damar yolu ile sıvı verilmesi uygun olabilir. Besin zehirlenmesinde ishal durumu geçene kadar bağırsak hareketini artıran posalı gıdaların alınmaması önerilir. Genellikle ishal durumunu kesmek için ishal kesici ilaçların kullanılması hastalık oluşturan mikroorganizmaların bağırsakta kalma süresini uzatacağından uygun değildir. Özellikle yaşlı, şeker hastalığı, hipertansiyon, böbrek hastalıkları, kalp hastalığı gibi ek kronik hastalıkları olan kişilerin böyle bir durumda vücudunda sıvı eksikliği yaşamaması daha da önem kazanır. Bu durumda olanların durumları daha da kötüleşmeden doktora başvurması önemlidir.

Besin zehirlenmesi belirtileri çoğunlukla 2-3 gün içinde kendiliğinden geriler ve herhangi bir tedavi gerektirmez. Bu süre içinde bol miktarda su ve yağsız sıvı alınması, ishal ve kusma ile kaybedilen sıvının yerine konması için gereklidir. Kusma var ise bulantı önleyici ilaçlar kullanılabilir. Ancak çok şiddetli kusma ve çok fazla sıvı kaybı yapacak ishal varsa veya belirtilerde 2-3 gün içinde gerileme olmuyor ise doktora başvurmalıdır.

Hangi Besin Zehirlenmesi Durumunda Hemen Hastaneye Başvurulmalı?

- Besin zehirlenmesinde şikayetlerin 24-48 saatte kendiliğinden geçmemesi durumunda
- Kişi sıvı alımı yapamıyorsa
- Yüksek ateş varsa
- Kanlı ishal görülüyorsa
- Uyku eğiliminde artış gözleniyorsaOluşturma: 16.08.2016 12:00
Son Güncelleme: 08.12.2021 03:52
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu