KURUMSAL HABERLER


+A A-

Göğüs Ağrıları İhmal Edilmemeli

Medicana Sivas Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Erdoğu, kalp rahatsızlığının belirtilerinden biri olması sebebiyle hafife alınmaması gereken göğüs ağrıları hakkında bilgi verdi.


Göğüs Ağrıları İhmal Edilmemeli

Göğüs Ağrısı Kalp Damarlarındaki Genişlemeden Kaynaklanıyor Olabilir ve Yaşamsal Risk Taşıyabilir

Göğüs ağrılarının ülkemizde en sık görülen şikayetlerden biri olduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Erdoğu, kalp damar tıkanıklığında(koroner arter hastalığı) en temel yakınmanın göğüs ağrısı olmakla birlikte nefes darlığı, çarpıntı, kolay yorulma gibi belirtilerin de dikkate alınması konusunda uyarıda bulundu. Kalp damar tıkanıklığından kaynaklanan göğüs ağrısının, göğüs duvarının ardında, sıkışıklık hissi yaratan, ağırlık-baskı yapıcı tarzda künt bir ağrı olduğu bilgisini verdi. Fakat batıcı tarzda, nefes alıp vermekle ya da hareketle artış ya da azalma gösteren ağrıların kalp ağrısı ile karıştırılmaması gerektiğine dikkat çekti. Uzman Dr. İsmail Erdoğu, “Kalp ağrıları efor sarfetmekle, sinirlenmekle, soğukla kendini gösterir. Sol kola, boyuna, sırta, omuza, sırta karın ve çeneye yayılabilir. 10-15 dk. kadar dinlenmekle veya koroner damarları genişleten ilaç alarak ağrı geçirebilir. Bazı durumlarda ise daralmış olan damar bölgesinde dinamik değişiklikler oluşabilir ve istirahat halindeyken ağrı yapabilir. Daha uzun süren bu ağrı ilaca cevap vermeyebilir. Böyle durumlarda göğüs ağrısı kolaylıkla kalp krizine yol açabileceği için bu tür ağrıya daha çok dikkat edilmelidir.” dedi.

Göğüs Ağrısı Hekimi En Çok Endişelendiren Şikayetlerdendir

Medicana Sivas Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Erdoğu, göğüs ağrısının toplumumuzda sık rastlanan şikayetlerden biri olduğuna dikkat çekerek, hekimi en çok endişelendiren ağrı tiplerinden biri olduğunu belirtti. Ayrıca büyük bir çoğunluğunun kalp dışı nedenlere bağlı olabileceğini ifade ederek, göğüs kafesindeki kaslar, sinirler, bağlar ve benzeri yapılara ait olabileceği gibi sindirim sistemi (safra kesesi, mide, yemek borusu vs) hastalıkları ile de ilgili olabileceği bilgisini verdi.

Kalple İlgili Göğüs Ağrıları İhmal Edilmemeli

Kalp krizlerinde göğüs ağrılarının kalpte kollarda hissedildiğini, nefes alma güçlüğü hissettirdiğini açıklayan Uzm. Dr. İsmail Erdoğu, günümüzde kalbe bağlı ölümlerin en sık ölüm sebebi olduğunun altını çizerek hastaları geç kalmadan uzman bir hekime başvurmaları konusunda uyardı. Kalp damar tıkanıklığı olan kişinin geç kalmadan koroner anjiyografi ile damar tıkanıklığının giderilmesinin hastanın yaşam kalitesini artırarak normal yaşantısına dönmesini sağlayacağını belirtti.

Kalp Damar Tıkanıklığı Koroner Anjiyografi ile Tespit Edilebilir

Medicana Sivas Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Erdoğu, kalp damar tıkanıklığı(koroner arter hastalığı) tespiti, koroner arterlerin daralan bölgelerinin daralma oranını veya ne kadar tıkandığını tespit etmek için koroner anjiyografi yapmak gerektiğini belirtti. Koroner anjiyografi yöntemi ile darlık ve tıkanıklığın tespit edilerek tedavinin gerektiği gibi yönlendirildiğini ifade etti. Ayrıca bu yöntem ile işlem sırasında kalp boşluklarına ulaşılarak kalp kateterizasyonu ile kalp kapaklarının, duvarlarının çalışmasındaki kusurlarında gösterilebileceğini, kalp delikleri gibi doğumsal kalp hastalıklarının teşhisi için de kullanılabileceğini sözlerine ekledi.


Uzm. Dr.
İsmail Erdoğu
Kardiyoloji
MEDICANA SİVAS
Profili Gör
Oluşturma: 02.10.2017 12:00
Son Güncelleme: 16.12.2021 04:41
Oluşturan: İsmail Erdoğu