KURUMSAL HABERLER


+A A-

Meme Onarımı: Kime, Ne Zaman, Hangi Yöntemle?

Meme onarımı mastektomiyle aynı anda yapılabildiği gibi ameliyattan 20 yıl sonra yapılan işlemlerde bile yüz güldüren sonuçlar alınıyor, hastalar sosyal yaşantılarında kendilerini çok daha rahat hissediyor.


Meme Onarımı: Kime, Ne Zaman, Hangi Yöntemle?

Her 8 kadından 1'i hayatının bir döneminde meme kanserine yakalanıyor. Bu hastalarda memenin alınması (mastektomi) durumunda meme onarımı seçeneği tedavinin bir parçası olarak öne çıkıyor.  Medicana International Ankara Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Serhan Tuncer, meme kanseri hastalarının önemli bir kısmının mastektomi ile eş zamanlı olarak meme onarımı yapılabileceği konusunda bilgisiz olduğunu ya da hastalığı nedeniyle taşıdığı endişelerden dolayı meme onarımı yaptırmaktan kaçındığına işaret etti. Tuncer, "Oysa meme onarımı hastanın fiziksel, psikolojik ve sosyal olarak kaliteli bir yaşam sürebilmesi için kadınların imdadına yetişiyor" dedi.


Doç. Dr. Serhan Tuncer, Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında kanser sonrası meme onarımı hakkında yaptığı açıklamada, meme kanserinin, deri kanserlerinden sonra kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu söyledi. Tuncer, "Bu kadar sık görülmekle birlikte gelişen erken tanı ve tedavi yöntemleri sayesinde meme kanseri artık tedavi edilebilir bir hastalık olarak kabul görüyor. Tıbbi açıdan bir engel olmadığı sürece her meme kanseri hastasına meme onarımı yapılabilir. Bir taraftan hastalığı tedavi ederken diğer taraftan hastanın fiziksel, psikolojik ve sosyal olarak kaliteli bir yaşam sürebilmesi için uygulanır. Hangi hastaya, ne zaman ve hangi yöntemle meme onarımı yapılacağına ise meme cerrahı, plastik cerrah, onkolog ve hastanın kendisi birlikte karar verir" dedi.


Onarım için hiç bir zaman geç değil

Erken evrede yakalanan hastalarda anında meme onarımı yapılabildiğine işaret eden Tuncer, şöyle devam etti:


"Eğer hastalık daha ileri evreyse ve ameliyattan sonra kemoterapi ve radyoterapi gibi ek tedaviler alması gerekiyorsa meme onarımı daha sonraki bir zamana ertelenir. Bu durumda hastanın tedavilerinin tamamlanması ve tanı aldıktan sonra yaklaşık 1 yıl geçmesi beklenir. İster mastektomiden sonra 20 gün geçsin isterse 20 yıl, meme onarımı için hiçbir zaman geç kalınmış sayılmaz. Geç dönemde uygulanan meme onarım yöntemleriyle de çok iyi sonuçlar alınmaktadır."


Hangi yöntemler uygulanıyor?

Doç. Dr. Serhan Tuncer, onarımda uygulanan yöntemleri anlattı:


"Meme onarımı yöntemleri, silikon protezle yapılan onarımlar, hastanın kendi dokusuyla yapılan onarımlar ve her iki yöntemin birlikte kullanıldığı onarımlar şeklinde ele alınabilir. Özellikle meme alınırken, meme derisinin ve meme başının korunduğu durumlarda eş zamanlı onarım yapılır ve doğrudan silikon protez konularak ameliyat gerçekleştirilir. Bazen meme ucu ve meme derisinin bir kısmının da alınması gerekir. Meme derisinin yeterli olmadığı bu durumda önce doku genişletici görevi yapan içi boş bir silikon balon yerleştirilir ve yaklaşık 2-3 ay süren bir dışarıdan şişirme işlemi gerçekleştirilir. Yeterli deri genişliği elde edildikten sonra ilk ameliyattan yaklaşık 4-5 ay sonra ikinci bir ameliyatla bu geçici balon çıkartılır ve yerine kalıcı protez konularak meme onarımı tamamlanır. Geç meme onarımı hastalarında ise daha önceden meme dokusu ve derisi tamamen alındığı için hastanın kendi dokularıyla onarım yöntemleri tercih edilir. Bunun için sıklıkla hastanın karın çevresindeki deri ve deri altı yağ dokuları mikrocerrahi yöntemle taşınarak meme oluşturulur. Bu sayede hasta hem meme dokusuna kavuşur hem de karnındaki fazla ve sarkık dokulardan kurtulmuş olur.Bazı durumda kişinin sırtındaki kas ve deri dokusu, meme yapmak için kullanılır. Genellikle bu dokunun altına silikon protez de konması gerekir. Bu nedenle bu yöntem protezle hastanın kendi dokusunun birlikte kullanıldığı yöntem olarak tanımlanabilir. Meme başı alınmış hastalarda, onarımın tüm aşamaları bittikten sonra meme ucu ve meme başı yapılır. Uç kısmı oluşturulan doku üzerindeki deriden yapılır. Koyu renkli meme başı ise bu işlem için özel olarak tasarlanan dövme yapılarak oluşturulur. Meme onarımı yapılan hastalar kendilerini, hem fiziksel hem de ruhsal olarak daha sağlıklı hissederler. Hastalıklarını ve yaşadıkları süreci daha kolay atlatıp sosyal yaşantısında, iş hayatında ve ilişkilerinde kendilerini daha rahat hissederler."

Oluşturma: 13.10.2017 12:00
Son Güncelleme: 13.10.2017 09:45
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu