KURUMSAL HABERLER


+A A-

Bu meyve kansere karşı koruyor

Medicana Sivas Hastanesi Bariatrik Cerrahi Diyetisyeni Cansu Arslan, gilaburu meyvesinin kansere karşı koruyucu etkisi olduğunu belirtti.


Bu meyve kansere karşı koruyor

Diyetisyen Cansu Arslan, kış aylarının yüzünü göstermesi ile birlikte vücudumuz için farklı alternatifler aramak zorunda kalıyoruz bu noktada gilaburu meyvesinin dikkatimizi çektiğini ifade ederek, “ Yüksek C vitamini içeriği bunun yanında A ve E vitamininden, likopenden zengin olması bu meyvenin önemini arttırıyor. Meyvemiz Sivas, Kayseri ve Tokat çevrelerinde sık görülen bir meyve. Salamura veya meyve suyu halinde satılıyor. Salamurasını alıp suyunu da sıkabilirsiniz. İstersek meyveyi direkte yiyebiliriz ama ben sulandırarak meyve suyunu tüketmeyi öneriyorum.” dedi.

  “Yaşlanma karşıtıdır”

  Cansu Arslan, gilaburu meyvesinin yaşlanma karşıtı olduğu söyleyerek, “ Tüm bu özellikleriyle gilaburu meyvesi;  antioksidan, antikanserojen, antimikrobiyal etkiye sahiptir. Özellikle antioksidan yapısı bizim için önemlidir çünkü vücuttaki serbest radikalleri bağlayarak vücudu hastalıklara karşı korur. Zengin içeriği ile gilaburuya baktığımızda tansiyon ve kalp hastalarının tüketebileceğini görüyoruz. Yaşlanma karşıtıdır diyoruz çünkü anti-aging etkili besinler arasındadır. “ifadelerini kullandı.

  “Kansere karşı koruyucudur”

  Arslan, gilaburunun kansere karşı koruyucu olduğuna dikkat çekerek, “Kansere karşı koruyucudur. Doğal savunma mekanizmamıza yardımcıdır. Böbrek taşlarını ve kumunu düşürmeye yardımcı olduğuna dair araştırmalar vardır. İdrar yolu enfeksiyonun da kullanılabilir. Kadınlarımızda özellikle doğum sonrası spazmlara ve adet sancılarına iyi gelir. Uykusuzluğu giderir. Son olarak da zayıflama diyetlerinde yardımcıdır. Meyve suyu özellikle şekersiz bir şekilde tüketildiğinde yağ yakımını hızlandırır.” şeklinde konuştu.

Bu meyve için 3 önemli nokta unutulmamalıdır: Meyvenin suyu 1'e 1/4 oranında sulandırılarak tüketilmelidir, mide ve bağırsak ülseri olan hastalar tüketmemelidir, herhangi bir alerjik reaksiyon görüldüğünde tüketimi bırakılıp doktorunuza danışılmalıdır. Bu grup haricinde günlük beslenmenize ekleyebilirsiniz.

Sağlıcakla kalın...

Dyt.
Cansu Arslan
Beslenme ve Diyet
MEDICANA SİVAS
Profili Gör
Oluşturma: 01.12.2018 12:00
Son Güncelleme: 10.12.2018 09:45
Oluşturan: Cansu Arslan