SAĞLIK REHBERİ


Kadınlarda İdrar KaçırmaKadın hayatını oldukça olumsuz etkileyen idrar kaçırma problemleri bazı hastalarda depresyon ve hatta sosyal izolasyona kadar giden ciddi yaşam kalite bozukluğuna yol açabilir.

Doğum yapmamış kadınların % 5'inde doğum yapan kadınların ise %12'sinde idrar kaçırma problemleri görülmektedir.

İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

Yaş önemli bir faktördür. İleri yaşlarda idrar kaçırma şikayetleri daha sık görülür. Normal doğum sayısı fazla olan kadınlarda bu sorun daha fazla görülür ancak sezaryan idrar kaçırmayı önleyen bir operasyon değildir. Kilolu ve obez kadınlarda idrar kaçırma normal kilolu kadınlara göre 3 misli daha fazla görülür.

Sigara içimi, radyoterapi almış olmak, diabet ve menapoz idrar kaçırmayı arttıran faktörlerdir. Çay kahvenin aşırı tüketiminde de idrar kaçırmayı arttırmaktadır.

İdrar Kaçırma Tipleri Nelerdir?

Urge inkontinans mesane sinirlerinin uyarılmasına bağlı olarak aniden işeme dürtüsü oluşması ve kadının tuvalete yetişememesi şeklinde görülür. Diabetli ve ileri yaştaki kadınlarda daha çok izlenir. Stres inkontinans karın içi basıncının artmasına bağlı olarak oluşan idrar kaçırmalarıdır.

Miksed inkontinans ise hem urge inkontinans hemde stres inkontinansın birlikte görülmesidir.

Over flow inkontinans ise mesanenin dolup taşıması şeklinde görülür.

Stres inkontinans Neden Olur?

Karın içi basının arttığı yani öksürme, hapşırma, ağır kaldırma, egzersiz gibi durumlarda, pelvik kaslardaki gevşemeye bağlı olarak mesane ile üretra arasındaki açı bozulur ve hasta istemsiz idrar kaçırır. Bu durum stres inkontinans olarak tanımlanır.

İdrar Kaçırmada Hangi Tedaviler Yapılmaktadır?

Urge inkontinansda tedavi medikaldir. Stres inkontinansda pelvik kasları güçlendirici egzersizler ve cerrahi girişim yapılabilir. Miksed inkontinans da ise hangi şikayet ön planda ise ona yönelik tedavi veya medikal ve cerrahi tedavi birlikte uygulanabilir. Stres inkontinansta pek çok ameliyat çeşidi uygulanabilmektedir. Karından,vaginadan,retropubik bölgeden ve trans obturator yapılabilen ameliyatlar mevcuttur. Son yıllarda minisiling denen mini askı operasyonları en az komplikasyonun görüldüğü, basit, vaginadan bir cm lik bir insizyon ile uygulanabilen, hastanede yatmayı gerektirmeyen, sedasyon+lokal aneztesi ile yapılabilen oldukça olumlu sonuçlar veren operasyonlardır.

Doç. Dr.
Cüneyt Eftal Taner
Kadın Hastalıkları ve Doğum
MEDICANA INTERNATIONAL İZMİR
Profili Gör
Oluşturma: 28.10.2020 04:19
Son Güncelleme: 18.02.2021 01:50
Oluşturan: Cüneyt Eftal Taner
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri