KURUMSAL HABERLER


+A A-

Okul Sıralarındaki Hastalıklarla Savaşın...

Sinsi seyirli bulaşıcı hastalıklardan çocuklarınızı basit tedbirlerle korumak sizin elinizde…


Okulların açılması ile birlikte okullardaki bulaşıcı hastalıklarda kapıya dayandı. 1,5 milyon minik öğrencinin okul sıralarına merhaba demesiyle en büyük tehlike de onları bekliyor. Okullarda en sık görülen, çocukların birbirlerine bulaştırdıkları Hepatit A (sarılık), grip, bağırsak solucanları, uyuz ve kabakulak gibi hastalıklardan basit tedbirlerle korunmak elinizde. Özellikle ilkokula yeni başlayan çocuklara, açıkta satılan gıdalara karşı, beslenme saatinden ve tuvaletten sonra ellerin sabunla yıkamasının önemi mutlaka anlatılmalıdır.

"Bulaşıcı hastalık sinsi seyirlidir”

Medicana Çamlıca Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Karaca , okulların açılmasıyla birlikte bazı bulaşıcı hastalıkların sinsi seyirli olduğunu ve öğrencilerin birbirlerine çok fazla hastalık bulaştırdığını söyledi. Dr. Karaca, hergün 6-8 saat bir arada yaşayan çocuklarda hastalıkların görülme oranının çok sık olduğunu ve bunların başında da döküntülü hastalıklar, hepatit, menenjit, grip, bronşit ve parazit enfeksiyonlarının geldiğine ifade etti.

OKULLARIN AÇILMASIYLA HASTALIKLAR BAŞLAR..

Medicana Çamlıca Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Hülya Karaca, okulların açılmasıyla çocukların farklı hastalıklarla karşılaşma tehlikesinin de başlamış olduğuna dikkat çekerek, "Başarılı bir eğitim  ve öğretim için çocukların sağlıklı olması şarttır. Okullarda okulların açılmasıyla çocukların farklı hastalıklarla karşılaşma tehlikesi de başlamış olur. Bazı bulaşıcı hastalıklar çok sinsi seyirlidir, çocuğun kendisi hasta olmamasına rağmen taşıdığı hastalığını diğer öğrencilere geçirebilir. Okulların açıldığı dönemde havaların serinlemeye başlamasıyla, çocukların okula ve mevsime adaptasyonu da güçleşir. Çocukların okulda koşup oynamaları sırasında, terleme ve üşümeleri, sınıfların yeterince havalandırılmaması, sınıf içinde, tozların, mikropların çoğalmasına yol açabilir. Özellikle, astım, böbrek ve kalp hastalıkları, anemi,  gibi kronik hastalığı olan çocuklar bu anlamda sıkıntı yaşayabilir. Her gün 6-8 saat bir arada yaşamak zorunda olan kalabalık öğrenci nüfusu, bulaşıcı hastalığı olan bir çocuğun hastalığının, okuldaki diğer öğrencilere kolayca geçmesine neden olabilir" diye konuştu. 
   
Dr. Hülya Karaca, okullarda en sık görülen bulaşıcı hastalıkları ve bu hastalıklar karşısında yapılması gerekenleri şöyle anlattı: Okullarda en sık rastlanan bulaşıcı hastalıklar döküntülü hastalıklar, hepatitler menenjit, grip , bronşit ve parazit enfeksiyonlarıdır. Bu hastalıkların bazıları aşıların uygun ve tam olarak uygulanması; bazıları da hijyen şartlarına dikkat edilmesi ile önlenebilir.

Kızamık, Suçiçeği, Kızamıkçık, Kızıl
Okul çağı çocuklarında görülen döküntülü hastalıklardan kabakulak, kızamık, suçiçeği, kızamıkçık, aşı ile önlenebilir. Kızıl ise boğaz ağrısı, ateş, döküntü ile seyreden bir hastalıktır. Aşısı yoktur ve antibiyotik tedavisi ile düzelir. Boğaz kültürleri ile taşıyıcı çocuklar saptanıp tedavi edilebilir.

Kabakulak
Çocukluk çağı hastalığı olan kabakulak da aşılama ile önlenebilir. Bir veya her iki kulak arkasında  şişlik ve  ateş ile kendini gösterir. Bu hastalıkları geçiren çocukların okula gönderilmemesi gerekir. Çünkü bu hastalıklar damlacık  yolu ile bulaşır. Şişlikten 2 gün önce ve şişlikten 4-5 gün sonra bulaşıcıdır.

Hepatit A'ya Dikkat
Çocuklarda önemli olan bir diğer hastalık hepatit A' dır(sarılık). Özellikle dışkı ile kirlenmiş yiyeceklerle dışkı-ağız yoluyla bulaşan A tipi hepatit ( sarılık ) okul çocuklarında sık görülmektedir. Sarılıktan korunmanın yolu aşılama, gıda ve el temizliği ile mümkündür. Çocuklara mutlaka hergün okula gitmeden,  el temizliğinin önemi anlatılmalıdır. Özellikle ilkokula yeni başlayan çocukların beslenme tenefüsünün ve tuvaletin ardından mutlaka ellerinin yıkanması sıkı sıkı öğütlenmelidir.

Menenjit Solunum Yoluyla Bulaşabilir
Menenjit de solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Bazen grip, üst solunum yolu enfeksiyonu olarak başlayıp daha sonra menenjit gelişebilir. Menenjit beyin zarının iltihabına denir. Farklı mikroplarla meydana gelen tipleri vardır. Zamanında ve uygun tedavi edilmezse kalıcı sakatlıklara yol açabilmektedir. Komplikasyonları çok ağırdır.

Bağırsak Solucanları

Çocuklarda, tuvalet ve el temizliğine yeterince dikkat edilmediği durumlarda bağırsak solucanları (parazitler) da görülebilmektedir. Açıkta uygun olmayan gıdaların satışı da bağırsak solucanlarının ( parazit) bulaşmasına neden olur. Bağırsak solucanı olan çocuklarda burun kaşıntısı, ağızdan yastığa su akması, makatta kaşıntı, zaman zaman karın ağrısı, kilo alamama, iştahsızlık gibi belirtiler görülür. Tespit edilirse tedavisi mümkündür. Korunmada tuvaletten sonra sabunla el yıkanması, açıkta satılan gıdaların yenilmemesi, sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanması önemlidir.

Uyuz ve Bit
Uyuz, bitlenme  gibi  hastalıklar da okul çocuklarının karşılaştığı önemli sorunlardandır. Bu hastalıkları önlemek için çocukların kişisel hijyen koşullarını yerine getirmelerinin sağlanması, hastaların saptanarak tedavi edilmeleri gerekir.

En Yaygın Hastalık Grip
Grip, solunum yoluyla bulaşan öksürük, ateş, halsizlik, nezle ile seyreden bir hastalıktır. Hasta çocukların okula gönderilmemesi, kapalı alanların havalandırılması ile önlenebilir. Grip aşısı ise 6 aylıktan itibaren doktor önerisiyle   yapılabilir.

Bu Hastalıklara Karşı Alınması Gereken Önlemler:

  - Okula başlamadan önce çocuklar genel bir muayeneden geçirilmeli.

  - Her öğrencinin sağlık dosyası tutulmalı ve mevcut hastalıkları, hastalık için yatkınlık yaratan özellikleri, yıl içinde görülen sağlık sorunları ve aldıkları tedavilerin  bu dosyaya işlenmesi gerekir.

  - Okullarda belirli aralıklarla taramalar yapılmalı. Bu  özellikle görme, işitme, bulaşıcı hastalıklar gibi sağlık sorunları için çok faydalı olur.

  - Çocuklara doğru duruş ve oturuş, biçimleri öğretilmeli ve  çocuklar kendi ilgi alanındaki sporlara yönlendirilmelidir.

Bulaşıcı Hastalık Sırasında Ne Yapılmalı?

  - Bulaşıcı hastalık tanısı konan çocuklar doktorun önerdiği süre kadar okula gönderilmemeli

  - Okul bu hastalıklardan haberdar edilmelidir.

Oluşturma: 11.10.2016 12:00
Son Güncelleme: 16.03.2022 01:56
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu