KURUMSAL HABERLER


+A A-

Yaz Aylarında Sıtmaya Dikkat !

Sıtmanın endemik olduğu bölgelere seyahat edenler ve bölge sakinleri sıtma riski altındadır. Sivrisinek ısırıklarını önlemek için sıkı ilaç dışı önlemler yıl boyunca her dönemde önerilmektedir. Medicana Bahçelievler Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Karabay sıtma hastalığı hakkında konuştu.


Konaklama Şekli Sıtma Riskini Arttırır

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Karabay, ‘’ Sıtma riski, bölgedeki sıtmaya yakalanma olasılığı, ziyaret mevsimi, kalış süresi, konaklama şekli ve akşam karanlığı ile şafak arasındaki muhtemel aktivitelerle belirlenir. Sıtma alanlarındaki genel nüfus, gezginler ve bölge sakinleri, sıtma bölgesinin kemoprofilaksi alınıp alınmadığına bakılmaksızın sıtma alanını ziyaret ettikten bir hafta ila altı ay sonra meydana gelen herhangi ateşli hastalıkta göz önünde bulundurulması gerektiğinin farkında olmalıdır. Hastalığın başlamasından sonraki 24 saat içinde bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir , çünkü potansiyel olarak ölümcül ağır sıtmaya ilerlemenin önlenmesi için erken etkili tedavi gereklidir. ‘’ diye ifade etti.

Maruz Kalan Cilde Böcek Kovucu Uygulanabilir

Dr. Karabay, ‘’ Bir kişinin sıtma riskini belirleyen faktörler ;

Ziyaret edilen alandaki gerçek sıtma riski, bölgede kalış süresi ,

Konaklamaya dahil olma (akşam karanlığı ve şafak arasında iletim olduğu için),

Bölgede ilaca dirençli sıtmanın yayılma ve yaygınlığının yoğunluğu,

konaklama tipi (örn. Klimalı odalar, kampçılık),,

Seyahat modu (örneğin, sırt çantasıyla taşıma, araç kullanma, uçuş)

Hedefin kırsal veya kentsel olup olmadığı,

Akşam karanlığı ve şafak arasındaki açık hava etkinlikleri,

Tıbbi bakıma erişim. ‘’

Geceleri Dışarı Çıkarken Uzun Kollu Kıyafetler Tercih Edilebilir

Sivrisinek ısırıklarını önleyen kişisel korunma önlemleri hakkında önemli uyarılarda bulunan Dr. Mehmet Karabay, ‘’ Alacakaranlık ve şafak arasında içeride kalın. Geceleri dışarı çıkarken uzun kollu kıyafet, uzun pantolon ve çorap giyin. Kapıları ve pencereleri perdelerle örtün, maruz kalan cilde deet içeren bir böcek kovucu uygulayın. Göz kapaklarından, dudaklardan, güneşte yanmış veya hasar görmüş cildinizden sakının, yüzünüze püskürtmeyin.  Yatak üzerinde sivrisinek geçirmez bir yatak ağı kullanın.’’

Aşı ve Kemoprofilaksi Tedavi Yöntemleri İle Önlenebilir

Dr. Mehmet Karabay konuşmasını şöyle noktaladı: ‘’ Kemoprofilaksi seçimi, antimalaryal ilaçların direnç durumu ile birlikte  kronik hastalığı, ilaç etkileşimleri ve aktiviteleri içeren hasta faktörleriyle belirlenir. Hastalığın komplikasyonsuz sıtmadan ağır sıtmaya geçmesi için geçen süre, eğer hasta profilaksi almışsa daha uzun olabilir.
Sadece sıtma profilaksisinde kayıtlı olan ajanlar etkilidir. Bitkisel ve benzeri preparatların, önerilen dozlarda kullanıldığında sıtmaya karşı koruma sağladığı gösterilmemiştir. Tavsiye edilen profilaktik ilaçlar; haftalık  veya günlük olarak alınabiliyor,  Sıtma alanına girmeden önce başlanır, orda kaldığı surece kullanılır sıtma alanından ayrıldıktan sonar bir sure deha kullanmaya devam edilir. Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni uygulamaya koyduğu aşısı mevcut 3 ülkede yapılmaya başlandı.’’Oluşturma: 11.05.2019 12:00
Son Güncelleme: 11.05.2019 12:02
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu