KURUMSAL HABERLER


+A A-

Omuzlarda Sıkışma Sendromu Kadınlarda Daha Sık Görülüyor

Omuz ağrıları, hastaların en sık polikliniğe başvuru nedenleri arasındadır. Daha çok orta yaş ve üzeri kadınlarda görülmekle beraber her iki cinsiyette ve her yaşta görülebilmektedir. Omuz ağrısına yol açan birçok neden bulunmaktadır. Medicana Bahçelievler Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Levent Arslan omuzlarda sıkışma sendromu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.


Kaslar Arasında Denge Çok Önemlidir

Sıklıkla omuz bölgesindeki kasların sıkışmasına (impingement) bağlı ağrılar ile karşılaşmakta olduğunu kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Levent Arslan, '' Bunun nedenleri arasında omuz yapısındaki yapısal farklılıklar ve omuzu zorlayıcı hareketler yer almaktadır. Omuzun anatomisi diğer eklemlere göre farklılık ve özellik göstermektedir. Vücudun en hareketli eklemi olması dolayısıyla zorlama ve yıpranmalara açık bir eklemdir. Ayrıca omuzun dengesini sağlayan kaslar (rotator manşet) arasındaki denge çok önemlidir. Bu kaslar arasındaki uyum bozukluğu sıkışmaya yol açabilmektedir. Sıkışan kaslarda bir süre sonra yıpranmalar ve yırtıklar meydana gelebilmektedir. Omuzu üstten saran kemik (akromion) yapıda doğumsal farklılıklar varsa bu risk daha fazla olmaktadır. Hastaların en sık başvuru şikayeti ağrı nedeniyle kolunu rahat kaldıramamak ve bele doğru çevirememektir. Özellikle baş üstü yapılan işlerden sonra ağrı artar ve hareket kısıtlılığı başlar.‘‘

Ağır Eşyalar Kaldırılmamalı

Dr. Arslan, '' Cam silme, üst raflardan toz alma, ütü yapma, ağır eşyalar kaldırma-çekme, perde çıkarma-asma gibi işlerde omuz bölgesinde sıkışma ve buna bağlı ağrı ortaya çıkabilmektedir. Bazen ağrı gece üzerine yatırmayacak ve uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilmektedir. Tedavide ilk amaç ağrıyı geçirmek sonrasında ise hareket açıklığını korumaktır. Muayene bulgularını da dikkate alarak ilk seçenek genellikle ilaç tedavisi, soğuk uygulama ve kol askısı ile istirahat ettirmektir. Ilk aşama tedaviden fayda görmeyen hastalarımızı fizik tedaviye alıyoruz ve bu sayede ağrı kontrolünü ve hareket açıklığını sağlamaya çalışıyoruz. Bazen omuz içine iğne yaparak bu tedaviyi desteklemek gerekebilmektedir. Rahatlatıcı tedavilerden fayda görmeyen hastalarımıza, MR bulgularını da dikkate alarak, ameliyat önermekteyiz. Bu ameliyatta sıkışan yapıları rahatlatma ve varsa yırtılan kas-tendonları onarma işlemini yapıyoruz. Bu işlemleri açık teknikle yapılabildiğimiz gibi günümüzde altın standart olan artroskopik (kapalı) yöntemle de gerçekleştirmekteyiz.‘‘ diye ifade etti.

Oluşturma: 30.09.2019 12:00
Son Güncelleme: 30.09.2019 01:57
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu