KURUMSAL HABERLER


+A A-

Astım hastaları yazın sıcak hava ve neme dikkat etmeliAstım hastaları yazın sıcak hava ve neme dikkat etmeli

Astım hastaları yazın dikkatli olmalı


Kış aylarında hava kirliliği, soğuk hava ve enfeksiyondaki artış nedeniyle atak sayısı artan astım hastaları ne yazık ki yazın da yeni risklerle karşı karşıyalar. Ama bu durum astım hastalarının yazın keyfini çıkaramayacağı anlamına gelmiyor. Alınacak doğru önlemlerle astım hastalarının da keyifli tatiller yapmaları mümkün.


Yazın artan nem miktarı allerjenlerin ortaya çıkmasına neden olur. Sıcak hava, ev tozu akar ve lif mantarlarının artışı astımın kontrolünü zorlaştırır. Bu nedenle astımlı hastaların yaz aylarında da tedavilerine, doktorların söylediği şekilde, devam etmesi ve kontrollerini aksatmamaları gerekir.


Kışın son ayı ve baharın gelişi ile birlikte havadaki allerjenlerin miktarında artış olur. Bu da allerjik astımlılar için yeni bir atak nedenidir. Bahar başlangıcı, yaz ayları ve sonbahar döneminde dönemsel olarak artan çeşitli allerjenler vardır. Astımlı hasta hangi dönemde astım ve alerji semptomları artıyorsa özellikle o dönem gelmeden hemen önce allerji için gerekli önlemleri almaya başlamalıdır.


Polen sadece baharda olur sanıyorsanız yanılıyorsunuz


Polenler astım hastalarının korkulu rüyasıdır. Sanılanın aksine polenler sadece bahar aylarında değil, yaz boyu ve sonbahar dönemine dek yayılma gösterebilirler.


Polen alerjisi olanların, polenlerin yoğun olduğu dönemde mümkün olduğu kadar dış ortamlarda bulunmamaları ya da maske takmaları önemlidir. Araba ve evde cam açmak yerine filtresi iyi olan klimaların kullanılması ve filtrelerin belirli aralıklarla değiştirilmesi rahatlatıcı olacaktır. Polenler çoğunlukla sabah saatlerinde etkili olur. Bu saatlerde evi havalandırmak amacıyla cam açılmamalı ve dışarı çıkılmamalıdır. Dışarıdan eve gelindiğinde ise giysiler hemen değiştirilmeli, mümkünse burun içi dahi yıkanarak banyo yapılmalıdır. Saçların yıkanması, yapışan polenlerin temizlenmesi açısından faydalı olacaktır.


Yağmurlu günlerde havada uçuşan polen miktarı azaldığından yağmurdan sonra yapılan yürüyüşler polen alerjisi olan kişilere iyi gelebilir. Sıcak ve rüzgarlı günlerde polen yayılımı artar. Bu durumda hasta mümkün olduğunca sokağa çıkmamalıdır. Polen mevsiminde açık havada özellikle polen yoğunluğunun fazla olduğu saatlerde spor yapmak doğru değildir.


Tatil planı yaparken nelere dikkat etmeli?


-Astım hastaları için %30-50 arası ideal nem oranıdır. Nem oranının arttığı dönemlerde astımı olan hasta mümkün olduğunca dışarı çıkmamalı ve nem oranı yüksek olan bölgelere seyahat etmemelidir.


-Astım hastaları her zaman havuz yerine denizi tercih edilmelidir. Havuz dezenfeksiyonunda kullanılan klor veya diğer kimyasal dezenfektanlar astım ataklarını tetikleyebilir. Özellikle kapalı havuzlar için bu risk çok daha fazladır. Oysaki deniz astım hastaları için doğal bir tedavi ortamıdır. Deniz suyu içerdiği mineral tuzları nedeniyle astım hastaları için idealdir.


-Astımlı hastaların yolculuk sırasında polen tutucu hava filtreleri olan otomobiller tercih etmesi gerekir, otomobilin bakımı sırasında polen filtreleri değiştirilmelidir.


-Polen veya bitki örtüsünün fazla olduğu yerler  tercih edilmemelidir.


-Otel seçiminde sigara içilmeyen oda ve ortamlar tercih edilmeli, tesisin oda parfümü kullanmaması konusunda gerekli uyarılar yapılmalıdır.


-Eğer hastanın akar alerjisi varsa, akar geçirmeyen yatak ve yastık kılıfı götürülmelidir.


-Halı kullanılmayan otel odaları tercih edilmelidir.


-Kalınacak otel, ev vs’de hava filtreli klimaların sağlıklı çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.

Oluşturma: 26.08.2016 12:00
Son Güncelleme: 20.07.2017 02:30
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu