KURUMSAL HABERLER


+A A-

Meme Kanserinde Erken Tanıyla Kalbiniz de KorunabilirMeme Kanserinde Erken Tanıyla Kalbiniz de Korunabilir

Medicana International Ankara Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Kaan Oysul, meme kanserinin erken tanı ile iyileştirilebilen bir hastalık olduğunu ancak tedavi yöntemlerinin yan etkilerine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Oysul, "Hastaya dışarıdan verilen radyoterapide karşı memede ikincil kanser, 20 yıl sonra akciğer kanseri ve kalpte kardiyolojik yan etkiler oluşma riskiyle karşı karşıyayız. Gelişen yöntemlerden İntraoperatif Radyoterapide ise hastaya cerrahi sırasında radyoterapi uyguluyor, diğer organlara radyasyon gitmediği için bu yan etkiler ile karşılaşmıyoruz” dedi.


Son yıllarda cerrahi tekniklerin gelişmesiyle; tamamının alınması yerine memede yalnızca tümörün çıkartıldığı koruyucu cerrahi yöntemlerin kullanılmaya başlandığını söyleyen Prof. Dr. Kaan Oysul, şöyle devam etti:


"İlaç tedavisinde hedefe yönelik, yan etkilerin daha az olduğu kemoterapiler, hormon tedavileri uygulanmaya başlandı. Aynı zamanda da radyoterapide çevredeki sağlam dokuları daha iyi koruyarak hastalıklı olan bölgeye odaklanma, o bölgeye tedavi uygulama şansına sahip olduk. Ülkemizde çok az sayıda merkezde kullanıldığından pek bilinmeyen İntraoperatif Radyoterapi ile meme çevresindeki sağlam dokuları çok daha iyi koruyoruz. Cerrahlarımız tümörü çıkardıktan sonra parçayı patolojiye yolluyor, tahlilden gelen sonuçlara göre eğer hasta tedaviyi uygunsa devreye giriyoruz. Tümörün çıkarıldığı yere cihazımızın aplikatörünü yerleştirip İntraoperatif Radyoterapi uyguluyoruz."


Hızlandırılmış Tedavi de Sağlıyor


Prof. Dr. Oysul, yöntemin hastaya zaman kazandırdığını da belirtirken, "Hasta 6 hafta uygulanan radyoterapiden kurtularak cerrahi sırasında 20 dakika içerisinde sıkıştırılmış tedavi alıyor. Yöntemin diğer 6 haftalık tedaviyle eşit sonuçları var. Daha da önemlisi bu sayede çevredeki sağlam dokular da korunmuş oluyor" dedi.Kaan Oysul
Profili Gör
Oluşturma: 20.10.2015 12:00
Son Güncelleme: 20.07.2017 05:23
Oluşturan: Kaan Oysul