Obezite Sıkça Sorulan Sorular

Obezite Sıkça Sorulan SorularObezite Cerrahisi Riskli midir?

Günümüzde uygulanan tüm cerrahi girişimler belli oranlarda riskler taşımaktadır. Aynı şekilde obezite cerrahisinde de benzer riskler söz konusudur. Ancak obezite cerrahisi planlanan aday, ayrıntılı bir şekilde ameliyata hazırlandıktan sonra deneyimli bir cerrahi ekip tarafından ameliyat edilerek ameliyat sonrası yakın takip edilirse risklerin son derece düşük bir düzeye ineceğini ve obezite cerrahisinin güvenle uygulanabileceğini rahatlıkla söylemek mümkündür.


Obezite Cerrahisi Sonrası Hangi Komplikasyonlar Gelişebilir?

Özellikle önlem aldığımız ve yakın takip ettiğimiz 3 (üç) komplikasyonu vurgulamak gerektiğini düşünüyoruz.


1-Tromboembolizm Bacağın derin toplar  damarlarında pıhtılaşan kanın özellikle akciğer damarlarını tıkamasyla yaşamı tehdit eden durumla karşılaşılır.

Tromboembolizm riskini,; ameliyattan önce yapılan düşük molekül ağırlıklı heparin, ameliyat sırasında hastaya giydirilen pnömotik çoraplar ve ameliyat sonrası hastanın olabildiğince erken ( 4 saat sonrası) saatte hastanın mobilize  edilmesi ile çok büyük ölçüde azaltır.

2-Kanama

Hasta ameliyat sonrası yakından takip edilmelidir.

3-Kaçak

Ameliyat hattında açılma olması sonucu mide içeriğinin karın boşluğuna kaçması kaçak olarak tanımlanmaktadır. Kaçak, hastanın yakın takibi ile erken fark edilerek çözüm sağlanabilen bir komplikasyondur.


Diyabet Hastaları Obezite Ameliyatı Olabilir mi?

Obezite cerrahisinin en faydalı olduğu grup tip 2 diyabetin teşkil ettiği obez hastalardır. Bu gruptaki hastalara obezite cerrahisi özellikle tavsiye edilmektedir.

Kalp Hastaları Obezite Ameliyatı Olabilir mi?

İleri derece kalp yetmezliği, anstabil angina pektoris ve ileri aort darlığı gibi ciddi kalp rahatsızlığı olan hastalar dışındaki kalp hastaları yapılan ayrıntılı kardiyolojik analiz sonrası gerekli tıbbi öneriler ile güvenle obezite ameliyatı olabilirler.

Obezite Ameliyatı Sonrası Her Besin Tüketilir mi?

Ameliyat sonrasında doktorun vermiş olduğu beslenme programına uyulmalıdır. Bu program dahilinde yüksek kalorili, baharatlı ve çok yağlı gıdalar tüketilmemeli, tatlılar doyumluk değil tadımlık olmalıdır. Aynı zamanda asitli ve gazlı içecekler tüketilmemelidir. Bu içecekler reflüye sebep olabileceği gibi midenin tekrar büyümesine de neden olabilirler.

Obezite Ameliyatı Sonrası Eski Kiloya Ulaşılabilir mi?

Ameliyat sonrası hastalar dikkatli olmaları gerekir. Seçilen ameliyat tipine bağlı olarak geri kilo alma problemi yaşayabilirler. Bu  risk Tüp mide ameliyatları sonrası daha fazladır.. yaklaşık olarak 3 yıldan sonra %5 ile %10 düzeyindedir ancak genellikle hiçbir zaman eski kilolarına ulaşamazlar.

Obezite Ameliyatı Sonrası Ne Zaman İşe Dönülebilir ve Spor Yapılabilir?

Hafif işlerde çalışan hastalarımız (büro yani masa başı işler) ortalama bir hafta veya on gün sonra, daha ağır işlerde çalışan hastalarımız ise ortalama 3 veya 4 hafta sonra işlerine dönebilmektedirler. Ameliyat sonrası ilk 15 gün hafif tempolu yürüyüş, 15 günden sonra tempolu yürüyüş, 1. aydan sonra yüzme, 3. aydan sonra plates, 6. aydan sonra ise ağır sporlar rahatlıkla yapılabilmektedir.

Obezite Ameliyatı Sonrasında Ne Zaman Kilo Verilmeye Başlanır?

Ameliyat sonrasında diyet ve egzersiz programına uyulması ile ilk 3 ay içerisinde %10-%20 arasında kilo vermek mümkündür. Sonraki 6 ayda ise %30-%35 arasında kilo verilip, geri kalan aylarda ise istenilen kiloya ulaşılır.

Obezite Ameliyatı Sonrasında Sarkmalar Meydana Gelir mi?

Kişinin vücut ve deri tipine göre sarkmalar meydana gelebilir. Ameliyattan sonra yapılan egzersizler bu anlamda da oldukça önemlidir. Düzenli yapılan egzersizler ile sarkmaların önüne geçmek mümkündür. Eğer kişi sarkmalarından şikâyetçi ise kilosu sabit kaldıktan 1 sene sonra plastik cerrahlarımız ile görüşebilir.

Obezite Ameliyatı Sonrasında Uyku Apnesi Geçer mi?

Hastaların birçoğunda bu rahatsızlığın geçtiği görülmüştür.

Obezite Ameliyatı Sonrasında Saç Dökülmesi Neden Olur?

Bazı kişilerde saç dökülmesi görülebilmektedir. Bunun sebebi ise vücutta meydana gelen hormonal değişikliklerdir. Dökülen saçlar tekrar geri gelebileceği gibi bu süreçte doktor kontrolünde ek vitaminler kullanılabilir.

Obezite Ameliyatı Hangi Yaş Aralıklarında Yapılır?

18 ila 65 yaş aralığında ameliyat olma ve anestezi almaya engeli bulunmayan tüm obez hastalar ameliyat olabilmektedir. 65 yaş üstü ayrıca değerlendirilmelidir.  18 yaşın altındaki hastalar için ise mutlaka ebeveyn onayı gerekmektedir.

Doç. Dr.
Kerim Güzel
Genel Cerrahi
MEDICANA INTERNATIONAL SAMSUN
Profili Gör
Oluşturma: 18.07.2020 10:31
Son Güncelleme: 11.01.2022 10:01
Oluşturan: Kerim Güzel
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri